Kłócisz się przy dziecku? Sprawdź, jaki to może mieć na nie wpływ!

Wielu rodziców uważa, że kłótnie w obecności dziecka są elementem rodzinnego krajobrazu, a tymczasem prawda jest zupełnie inna!
Kłócisz się przy dziecku? Sprawdź, jaki to może mieć na nie wpływ!
fot. istock.com
03.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dorośli uważają, że dzieci często nie rozumieją, o co kłócą się rodzice albo w ogóle nie wiedzą, że rodzice się kłócą. Tymczasem dziecko wie, że się kłócicie już wówczas, gdy znajduje się w brzuchu mamy. Wyczuwa emocje, podniesiony głos i zmieniony ton - to wszystko od samego początku bardzo źle wpływa na maluszka.

Dlaczego nie wolno kłócić się przy dziecku?

Dziecko odbiera atmosferę i emocje, które jej towarzyszą. Nie ma pojęcia, czy kłócicie się o niewyniesione śmieci, nieodłożone klucze czy o to, że któreś z rodziców zaraz opuści dom. Dla dziecka kłótnia to ogromne zagrożenie, którego nie rozumie. Wie jednak, że dzieje się coś złego.

Przestańcie się kłócić: Większość dzieci tak właśnie reaguje na kłótnie rodziców. To nie jest tak, że dziecko chce być mądrzejsze od was i próbuje dać wam dobre rady. Dziecko pokazuje, że też chce być wzięte pod uwagę. Ono sądzi, że przestaliście je zauważać, ono woła o pomoc!

Zobacz więcej: Dlaczego nasze dzieci kłamią?

Czego boi się dziecko?

Że zostanie samo. Dziecko nie wie, że po kłótni następuje rozprężenie i przytulenie. Ono może sobie tylko wyobrażać, że zaraz coś się stanie, że zaraz zostanie samo.

Kłótnia rodziców

Tak. Nie rób tego nigdy, ale jeśli pokłócilibyście się przy niemowlęciu, ono zrobiłoby wielkie oczy i było przerażone. Dla niego takie zachowanie nie mieści się w kategoriach postrzegania. Jest zastraszone, to prawdopodobnie pierwszy stres w jego życiu, najsilniejsze doznanie, nie możesz w tak wczesnym okresie zrobić mu większej krzywdy. Dla niemowlęcia jesteście całym jego światem, który się wali zawsze wtedy, gdy u was dzieje się coś niepokojącego.

Jak po kłótni rodziców zachowuje się dziecko?

Najczęściej jest agresywne, nieufne, nadpobudliwe, próbuje ukryć gdzieś emocje, które zostały w nie zaszczepione we wczesnym stadium rozwojowym. Dziecko powoli pojmuje świat w sposób, jaki fundują mu rodzice - nie ma rozmowy, wygrywa ten, kto głośniej krzyczy.

Jak zachowywać się przy dziecku?

Panować nad sobą. Być dorosłym i odpowiedzialnym. Tak po prostu.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Carmen Afton (Ocena: 5) 28.01.2022 18:29
Bardzo przydatne nawet jak ktoś się spodziewa dziecka
odpowiedz
Polecane dla Ciebie