Niedawno zostałaś mamą? Sprawdź, czy twój maluszek rozwija się prawidłowo!

Właśnie zostałaś mamą i zapewne masz wiele pytań, co jest całkowicie normalne.
Niedawno zostałaś mamą? Sprawdź, czy twój maluszek rozwija się prawidłowo!
22.12.2021
Katarzyna Lemanowicz

Poznawanie dziecka i obserwowanie, jak się rozwija to wielka radość dla każdego rodzica. Poznaj etapy rozwoju dziecka i sprawdź, czy twój maluch rośnie zgodnie z kalendarzem rozwoju!

Gratulacje! Twoje dziecko w końcu pojawiło się na świecie. Na początku możesz czuć się trochę niepewnie, ale pamiętaj, że znasz swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny, więc postaraj się odprężyć i podążaj za swoim instynktem.

Etapy rozwoju dziecka

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju dziecka. Zgromadziliśmy tutaj mnóstwo przydatnych informacji, które pomogą ci opanować podstawy jego rozwoju.

Pamiętaj jednak, że rozwój maluszka jest kwestią bardzo indywidualną. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Rozwój niemowlaka: 0-3 miesięcy

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch nazywany jest noworodkiem. Jego układ pokarmowy jest bardzo delikatny i wciąż dojrzewa. Jego wzrok jest jeszcze słabo rozwinięty, maluch widzi jedynie kontrastowe zestawienia bieli i czerni.

W drugim miesiącu życia, wieczorami, mogą pojawić się bolesne kolki – maluch podkurcza nóżki, a brzuszek jest twardy i wzdęty. W przypadku, gdy podejrzewać kolki u dziecka, skonsultuj się ze specjalistą. Przed tobą najwspanialsze wydarzenie w drugim miesiącu życia – pierwszy odwzajemniony uśmiech!

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluszek zaczyna komunikować się z otoczeniem i przejawia zainteresowanie tym, co się wokół niego dzieje. 3-miesięczne niemowlę zwykle stabilnie trzyma główkę i podnosi ją, gdy leży na brzuszku. Układa usta w podkówkę, gdy czuje strach lub jest niezadowolone.

Rozwój niemowlaka: 4-6 miesięcy

Niemowlę w wieku czterech miesięcy próbuje unosić do góry klatkę piersiową i ramiona, równocześnie prostując nogi – w ten sposób wygląda, jakby pływało w miejscu. To normalny etap w nauce raczkowania. Wyraźnym przełomem jest także zdolność okazywania radości. Zadowolone niemowlę głośno się śmieje.

W 17. tygodniu życia dziecka nadchodzi czas, by powoli rozpocząć rozszerzanie diety. Poza nowymi smakami dziecko jest też gotowe na stopniową zmianę konsystencji pokarmów oraz próby jedzenia z łyżeczki. Mogą zacząć wyrzynać się pierwsze ząbki.

6-miesięczne dziecko chętnie gaworzy, powtarza sylaby takie jak np.: da-da-da. Piszczy z radości na widok najbliższych, których ewidentnie rozpoznaje. W tym czasie może również zacząć odczuwać również lęk przed obcymi.

Rozwój niemowlaka: 7-9 miesięcy

7. miesiąc życia dziecka wiąże się z intensywnym rozwojem emocjonalnym i społecznym. Maluszek łączy dźwięki takie jak „mama” czy „baba”. Lubi przeglądać się w lustrze i podziwiać swoje odbicie. Podąża wzrokiem za upadającymi przedmiotami.

W 8. miesiącu życia dziecko potrafi samodzielnie siedzieć bez oparcia. Nie oznacza to, że długo tak usiedzi! 8-miesięczny maluch jest już na tyle ruchliwy, że nie powinien zostawać sam nawet na chwilę, np. leżąc na łóżku.

9-miesięczne dziecko potrafi już sprawnie gryźć. Siedzi i raczkuje, nie ma problemu ze zmianą pozycji ciała, swobodnie przechodzi z leżenia do siedzenia i na odwrót. Bawi się w „a kuku”. Wyraźnie odróżnia bliskich od obcych.

Rozwój niemowlaka: 10-12 miesięcy

10. miesiąc życia dziecka to moment, w którym maluch rozumie już proste polecenia i ma coraz lepszy kontakt z otoczeniem. Co rusz wstaje i próbuje utrzymać się w pozycji stojącej. Właśnie teraz możesz usłyszeć po raz pierwszy świadomie wypowiedziane słowo „mama”. Nie przejmuj się, jeśli tak się nie stanie – każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie.

W 11. miesiącu życia dziecko jest ciekawe wszystkiego, co znajduje się dookoła – otwiera szuflady, wyrzuca ich zawartość, Do dziecka coraz bardziej dociera poczucie odrębności, powoli ujawnia się także jego charakter. Coraz częściej zdarza mu się na różne sposoby wyrażać sprzeciw wobec twoich poleceń.

Zapewne zastanawiasz się, kiedy ten czas upłynął, ale stało się – twoje dziecko kończy rok! Coraz więcej czynności chce wykonywać samodzielnie, podczas posiłków posługuje się łyżeczką i pije z kubeczka. Wskazuje palcem na to, co chce dostać i potrafi skupić na tym uwagę nawet przez 10 minut.

Pamiętaj, że różnice rozwojowe między dziećmi są normalne. Podczas gdy, niektóre dzieci już chodzą, inne dopiero próbują wstawać. O ile mieści się to w normie rozwojowej, nie masz czym się martwić. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem!

 

Źródła:

https://www.bebiklub.pl/rozwoj-dziecka/kalendarz-rozwoju/rozwoj-dziecka-w-1-miesiacu-zycia

https://www.cgbabyclub.co.uk/baby/new-mum.html

https://www.bebiklub.pl/niemowle/rozwoj/kalendarz-rozwoju

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie