Cholina - niezastąpiony składnik podczas laktacji

Mleko matki to doskonały pokarm, bogaty w substancje odżywcze, które są kluczowe dla rozwoju i zdrowia dziecka.
Cholina - niezastąpiony składnik podczas laktacji
fot. istock.com
14.07.2021
Dominika Stanisławska

Mleko matki może stanowić prawdziwy superfood, a nawet posiadać właściwości epigenetyczne, dzięki którym możemy korzystnie wpłynąć na zdrowie przyszłych pokoleń. Warunkiem są odpowiednie składniki odżywcze, których nie może zabraknąć w diecie matki m.in. choliny, która odgrywa istotną rolę podczas laktacji. Czym jest cholina, jakie ma właściwości i jak zadbać o odpowiednią jej ilość w diecie kobiety karmiącej?
Zobacz więcej: 5 sprawdzonych rad na pobudzenie laktacji

Cholina - co to jest?

Rola tego niezwykłego składnika rozpoczyna się już podczas ciąży i trwa do 3 roku życia dziecka, czyli w okresie, w którym wykształcają się najważniejsze narządy i układy m.in. układ odpornościowy oraz pokarmowy. To właśnie wtedy zdrowie i rozwój dziecka można zaprogramować wpływając na odczytywanie genów dzięki odpowiednio dobranym składnikom odżywczym w diecie mamy karmiącej. Cholina, która posiada właściwości epigenetyczne, jest kluczowym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka w przyszłości.

Zaprogramuj zdrowie swojego dziecka

Przez wiele lat uważano, że cechy zapisane w genomie, czyli te, które przekazujemy przyszłym pokoleniom, pozostają niezmienne i, że nie mamy na nie żadnego wpływu. Na szczęście najnowsze odkrycia naukowców zajmujących się epigenetyką dowodzą, że nie jesteśmy wobec nich bezradni.

- Jeśli spojrzymy na DNA jak na zapis wiersza, a na mechanizmy epigenetyczne stymulowane dietą jak na aktora, który poprzez modulację głosu wykonuje interpretacje tego utworu to otrzymamy wyjaśnienie całej istoty epigenetyki.  Wiemy przecież, że aktor dramatyczny zinterpretuje ten sam wiersz zupełnie inaczej niż aktor komediowy. Zatem dostarczenie optymalnej ilości składników odżywczych z dietą podczas ciąży czy podczas karmienia piersią poprzez mleko pomoże nam zapewnić jak najlepszą, wręcz „oskarowską” interpretację wiersza genowego naszego dziecka.  – mówi Ewa Wietrak Dyrektor ds. Badań i Rozwoju NutroPharma.

Oprócz genomu przekazujemy kolejnym pokoleniom jeszcze drugą instrukcję obsługi - epigenom. To od niego zależy, czy instrukcje zawarte w genach, zostaną prawidłowo odczytane i wdrożone w życie. Epigenetycy od lat zastanawiają się, co możemy zrobić, by „wyłączyć” te geny, które niosą ze sobą niekorzystne informacje i jak uaktywnić te chroniące nasze zdrowie. Jak się okazuje, kluczem są odpowiednie substancje odżywcze mające wpływ na geny takie jak witaminy z grupy B (B6 i B12), kwas foliowy czy właśnie cholina.

cholina laktacja

Stężenie choliny ma znaczenie

Suplementacja choliny w wysokich dawkach powinna być nieodzownym elementem
w trakcie ciąży oraz podczas laktacji. Rekomendacje Insititute of Medicine dotyczące dziennego spożycia choliny wynosi 450 mg dla kobiet w ciąży oraz 550 mg choliny na dobę dla kobiet karmiących piersią. W diecie Europejek w ciąży średnie spożycie oszacowano zaledwie na 336 mg/d. Badania pokazują, że transport choliny odbywa się z krwiobiegu matki do gruczołu mlekowego. Tym samym poziom choliny w mleku matki w istotnym stopniu uwarunkowany jest od jej spożyciem przez matkę. Bardzo dobrym źródłem choliny są jaja kurze, a w szczególności żółtka jaj, mięso oraz mleko. Aby dostarczyć zalecaną dawkę choliny, kobieta w ciąży powinna spożywać każdego dnia aż 4 jaja, ok. 11 szklanek mleka lub 1,5 kg tuńczyka.
Zobacz więcej: Co robić, kiedy mama chce, a nie może karmić wyłącznie piersią?

femaltiker® plus żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

To produkt przeznaczony do specjalnego odżywiania dla kobiet w okresie laktacji, zwłaszcza na początkowym jej etapie oraz w problemach związanych z jej utrzymaniem. Produkt dostarcza specjalnych składników odżywczych, które są niezbędne do właściwego odżywienia organizmu kobiety karmiącej, co wpływa na prawidłową inicjację i utrzymanie laktacji.

Formuła femaltiker® zawarta w femaltiker® plus została dodatkowo wzbogacona o cholinę oraz takie składniki odżywcze jak: foliany (kwas foliowy i L-metylofolian wapnia - FolActiv®), witaminy: B6 i B12, które odżywiają organizm kobiety. Składniki te w większości przechodzą do mleka kobiecego wpływając na jego jakość i wartość odżywczą. Słód jęczmienny zawarty w femaltiker® plus jest krótko słodowany po to, aby zawierał jak najwięcej składników odżywczych.

Do postępowania dietetycznego u kobiet karmiących piersią w przypadku:

  • rzeczywistego niedoboru pokarmu
  • problemów z wywołaniem lub utrzymaniem laktacji
  • niskiego przyrostu wagowego dziecka związanego z niedostateczną ilością pokarmu i / lub jego zbyt niską wartością odżywczą spowodowaną złym stanem odżywienia kobiety karmiącej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie