Twoje dziecko nosi aparat słuchowy?

Dowiedz się, gdzie możesz je zabrać na edukacyjną wyprawę!
Twoje dziecko nosi aparat słuchowy?
fot. istock.com
02.06.2021
Dominika Stanisławska

Dzień Dziecka już za nami, ale to nie znaczy, że nie możesz sprawić pociesze frajdy. Świetnym pomysłem jest wspólna, edukacyjna wyprawa, która jest możliwa dzięki ponownemu otwarciu muzeów i obiektów kultury. Oto lista pięciu miejsc, które są przyjazne wszystkim dzieciom – również tym korzystającym z aparatów słuchowych i implantów ślimakowych.
Zobacz więcej: Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Gdzie iść z dzieckiem na edukacyjną wycieczkę?

#1 Zamek Królewski na Wawelu

Lokalizacja o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturalnym. Dawna siedziba królów, czyli Zamek na Wawelu jest niezwykle popularną destynacją zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. Dziś w jego murach mieści się muzeum, gdzie można zobaczyć jedne z najważniejszych zbiorów sztuki w Polsce.

Wawel może być świetnym celem wycieczki z dzieckiem słabosłyszącym. W tym przypadku, na szczególne zainteresowanie zasługuje Strefa Integracji Sensorycznej, będąca multimedialną ścianą dla osób z niepełnosprawnością. Przedstawia ona całą historię wzgórza wawelskiego – od jego powstania, przez czasy Zygmunta III Wazy, aż po współczesność. Oprócz pętli indukcyjnej i głośników kierunkowych, w instalacji wykorzystano ekrany dotykowe, rzeźby i reliefy, a także opisy alfabetem Braille’a.

wycieczka z dzieckiem
fot. isrock.com

#2 Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Barokowy, siedemnastowieczny Pałac w Wilanowie oraz otaczający go Królewski Ogród Światła są jednym z głównych celów wycieczek – zarówno tych szkolnych, jak i rodzinnych. W końcu, każdy chce na własne oczy zobaczyć w jakich okolicznościach żył i sprawował swój urząd król Jan III Sobieski.

Muzeum oferuje szereg wydarzeń tłumaczonych na polski język migowy (PJM) oraz system językowo-migowy (SJM). Wykorzystywane są w nim karty pracy uwzględniające specyfikę językową uczestników oraz pomoce dydaktyczne w postaci etykiet z trudniejszymi pojęciami. Dostępne są również wydarzenia dostosowane do słabosłyszących, odczytujących z ruchu warg. Ponadto, w kasie oraz szatni muzeum zainstalowana została pętla indukcyjna, czyli system wspomagający słyszenie użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych. Warto pamiętać o tym, że warunkiem korzystania z pętli indukcyjnej jest posiadanie w swoim aparacie cewki indukcyjnej. Aby ją uruchomić, wcześniej wystarczy udać się na kilkuminutową wizytę u protetyka słuchu.

#3 Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni to kolejny punkt na mapie Polski, do którego warto zabrać swoją pociechę. Jest to miejsce, które o tym niezwykle trudnym zagadnieniu potrafi opowiadać w sposób przystępny dla zwiedzających w każdym wieku, a w dodatku ma w swojej ofercie wiele atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych. Wystawa stała wyposażona jest w atrakcyjne w odbiorze multimedia oraz interesujące dla dzieci elementy – w tym ścianę pokryta imitacją ziemniaków, pokład transatlantyku, sala z wnętrzem samolotu, samochód Fiat 125p czy wielkie radio z czasów PRL-u.

Lokalizacja wyposażona jest w pętle indukcyjne, które udostępniane są indywidualnie do użytku z audioprzewodnikami. Można z nich korzystać również za pomocą aplikacji mobilnej, która oferuje też możliwość zwiedzania w polskim języku migowym (PJM). Dzięki skupieniu się na wizualnych i sensorycznych zagadnieniach wystawy, historia emigrantów przedstawiona jest w sposób przystępny dla osób niesłyszących.

#4 Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania ICHOT to wyjątkowa przestrzeń edukacyjna zlokalizowana w miejscu historycznego grodu piastowskiego, która przybliża fascynującą historię początków państwa polskiego. Jest to stosunkowo nowa lokalizacja – została otwarta zaledwie 7 lat temu, ale już zdążyła podbić serca tysięcy zwiedzających – w tym rodzin z dziećmi, dla których jest po prostu stworzona. Każde ze stanowisk ma przystosowaną do potrzeb najmłodszych wielkość oraz wysokość, a wygodne pufy pozwalają przysiąść na chwilę i nabrać sił do dalszej wędrówki. Co ciekawe, w muzeum nieznana jest zasada „Nie dotykać!” – wręcz przeciwnie, każde dziecko ma szansę dotknąć każdy element ekspozycji.

W Bramie Poznańskiej ICHOT nie brakuje udogodnień dla osób słabosłyszących. Najważniejszym z nich jest możliwość zwiedzania ekspozycji głównej z audioprzewodnikiem, do którego można podpiąć pętlę indukcyjną, wzmacniającą odbiór dźwięków przez aparat słuchowy. Ponadto, filmy wyświetlane na ekspozycji tłumaczone są na język migowy, którego tłumacz został wgrany w tło filmu. O dostępność dbają również pracownicy muzeum – w holu głównym znajduje się specjalny punkt obsługi osób z niepełnosprawnością słuchu.
Zobacz więcej: Te bardzo ważne pytania powinnaś zadać swojemu dziecku na koniec dnia

#5 Muzeum Śląskie w Katowicach

Ostatnia propozycja znajduje się w samym sercu Górnego Śląska. Mowa o katowickim Muzeum Śląskim, którego odwiedzenie wydaje się być wręcz obowiązkiem nie tylko dla wszystkich mieszkańców tego wyjątkowego regionu Polski. Miejsce inspirowane dziedzictwem Śląska, w tym jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości może być niezwykle atrakcyjną lokalizacją dla gości w różnym wieku. Muzeum Śląskie posiada szeroką ofertę również dla rodzin z dziećmi, w tym dedykowane ścieżki zwiedzania dla najmłodszych.

Kasy, recepcja oraz audytorium Muzeum Śląskiego są wyposażone w pętle indukcyjne, a na zwiedzanie z przewodnikiem lub zajęcia zorganizowane udostępniane są pętle przenośne. Ponadto, wernisaże tłumaczone są na polski język migowy (PJM). Co więcej, tłumaczone może być każde wskazane wydarzenie – wystarczy jedynie wcześniejszy kontakt z administracją muzeum.

Coraz większa dostępność muzeów dla wszystkich zwiedzających – w tym osób z niepełnosprawnościami – niezwykle cieszy. W końcu, każdy człowiek powinien mieć możliwość korzystania z dóbr kultury w sposób nieograniczony. Tym bardziej cenne są wszystkie działania podejmowane przez instytucje, takie jak Fundacja Kultury bez Barier, które mają na celu promowanie kultury dostępności.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie