Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

W dzisiejszym świecie umiejętność posługiwania się językiem obcym to jedna z kluczowych kompetencji.
Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
fot. istock.com
31.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Nic dziwnego, że wielu rodzicom zależy na rozpoczęciu edukacji językowej swoich dzieci jak najwcześniej. Nauka od najmłodszych lat zaowocuje w nastoletnim i dorosłym życiu naszej pociechy, nie tylko pod kątem neurolingwistycznym, ale także w dziedzinie umiejętności interpersonalnych.

Pomysły, dzięki którym rozbudzisz w dziecku językowe pasje

Choć mamy dziś do wyboru wiele różnych kursów językowych, przeznaczonych dla dzieci, warto zacząć naukę od języka angielskiego. Jest on postrzegany jako najbardziej uniwersalny i przydatny w międzynarodowym środowisku. Jego znajomość przydaje się w zagranicznych podróżach, studiach i pracy. To narzędzie niezbędne do zawierania międzynarodowych znajomości i budowania ponadkulturowej wspólnoty. W dobie globalnych problemów potrzebujemy prostego w nauce języka, którym możemy się porozumiewać bez większych przeszkód.

Zobacz więcej: Czy wiesz, że 59 proc. rodziców uważa, że znajomość języka angielskiego ułatwi dzieciom znalezienie dobrze płatnej pracy?

Nauka języka angielskiego

fot. istock.com

Dlaczego warto uczyć dziecko języka angielskiego?

Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez internetową szkołę języka angielskiego Novakid w listopadzie 2020 r. wykazało, że podobne plusy edukacji językowej zauważają pytani rodzice. Ankietowani zaobserwowali, że znajomość angielskiego wzmacnia poczucie pewności siebie u dzieci, rozwija inteligencję i zachęca do poznawania innych kultur. Umiejętność płynnego posługiwania się językiem rodzice postrzegają jako inwestycję w przyszłość maluchów, która zaowocuje znalezieniem dobrej pracy i umożliwi rozwój kariery zawodowej.

Rozwój lingwistyczny dziecka

Psychologowie dziecięcy wskazują na zalety edukacji językowej od najmłodszych lat – szybsze przyswajanie wiedzy, rozwój mowy i pamięci. We wczesnych latach nasze pociechy uczą się języka obcego w dokładnie w taki sam sposób, jak ojczystego, dzięki czemu mogą opanować angielski na poziomie osoby dwujęzycznej. Nauka nowego języka, rozpoczęta w dziecięcych latach, przebiega naturalnie i bez niepotrzebnego stresu.  – Nauka nowego języka w znaczny sposób rozwija dziecięcy aparat mowy i tzw. słuch językowy, który polega na łatwym wychwytywaniu akcentu, nieznanych głosek i odmiennej intonacji. Dlatego edukację językową najmłodszych najlepiej zacząć od anglojęzycznych słuchowisk, audiobooków, bajek, rymowanek i wierszyków, by następnie płynnie przejść do zajęć z pedagogami, którzy są jednocześnie native speakerami – wyjaśnia Max Azarov, założyciel internetowej szkoły języka angielskiego Novakid.

Chwila z poezją czy brytyjskie przysmaki?

Zachęcanie dzieci do nauki może być wyzwaniem, dlatego dzielimy się kilkoma sprawdzonymi pomysłami. Jeśli sami potrafimy dobrze czytać w języku angielskim, możemy wspólnie przeczytać bajkę czy klasyczną dziecięcą poezję. Warto sięgnąć po takich autorów, jak Shel Silverstein, A. A. Milne, Robert Louis Stevenson, Lewis Carroll i Dr. Seuss. Jeśli nasza wymowa pozostawia wiele do życzenia, możemy wykorzystać gotowe nagrania i audiobooki. Na rynku dostępne są również dużo prostsze klasyczne rymowanki, które dobrze urozmaicić gestami i mimiką. Angażując całe ciało, dziecko szybciej zapamięta i utrwali obce zwroty. Wspólne słuchanie i śpiewanie angielskich piosenek czy oglądanie popularnych bajek z angielskim dubbingiem to prosty sposób, aby zachęcić malucha do rozwijania językowych kompetencji. Możemy również w nietypowy sposób urozmaicić codzienne czynności, takie jak gotowanie czy pieczenie, i zaprosić dziecko do wspólnego pichcenia brytyjskich przysmaków, oczywiście wykorzystując poznane przy tym słówka i wyrażenia. Spróbujmy przyrządzić amerykańskie brownie, klasyczny fudge, czyli krówkę, popularne muffinki, pudding lub tradycyjne scones, czyli maślane bułeczki.

Warto poszukać inspirujących elementów kultury krajów anglosaskich i połączyć je z nauką angielskiego. Nasze pociechy na pewno docenią to, że edukacja potrafi być bezstresowa i przyjemna.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.06.2021 10:19
My angielskiego uczymy się poprzez zabawę, mamy Uniwersytet Mądrej Zabawy od alexanadra. Ten zestaw zawiera 12 plansz, na których znajdują się podstawowe słówka i zwroty po angielsku. Córkom podoba się taki sposób nauki. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie