Przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się zabawkami

Jak zachęcić do kreatywności i rozwijać wyobraźnię dziecka?
Przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się zabawkami
fot. istock.com
09.03.2021
Dominika Stanisławska

Rzeczy codziennego użytku mogą posłużyć jako zabawki, co pomoże tylko rozwijać kreatywność i wyobraźnię. Zamiast kupować gotowe rzeczy do zabawy, można wraz z dzieckiem stworzyć przedmioty, które będą sprawiać frajdę latami. Rodzice, którzy mają dzieci mogą zauważyć, że dziecko zawsze do zabawy wybierze przedmiot, który zabawką nie jest.
Zobacz więcej: 
Jak pomóc dziecku w realizacji marzeń?

Przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się zabawkami

#1 Patyczki od lodów

Dzieci uczą się świata za pomocą schematów, które mogą skojarzyć ze znajomymi elementami. Jednym z najbardziej znanych jest schemat obudowy. Dzięki niemu dzieci są w stanie wybudować ogrodzenie wokół swoich zabawek lub siebie - stąd popularna zabawa w bazę. Patyczki od lodów pomagają stworzyć ramę wokół czegoś, czym aktualnie bawi się dziecko. Można z nich zrobić nie tylko ramki, ale także budować inne przedmioty, jak zamki, czy domki.
Z patyczków można robić nie tylko ramki, ale także budować inne przedmioty, jak zamki, czy domki.
fot. istock.com

#2 Plastikowe miski i podstawki

Dzieci mają naturalną potrzebę rzucania rzeczami. Odkrywają wtedy, co dzieje się z przedmiotami, czy zmienia się ich struktura, czy wydają jakiś dźwięk? Pozwalanie na sprawdzenie, co dzieje się z rzeczami po ich wyrzuceniu w powietrze rozwija umiejętności poznawcze. Jeśli dźwięk spadającego przedmiotu jest nie do zniesienia, dziecko przestanie bawić się w ten sposób, bo samoistnie zrozumie, dlaczego to nie służy do podrzucania.

#3 Słoiki na różne przedmioty

Sprzątanie może być tak samo ciekawe, jak robienie bałaganu. Dezorganizacja zabawy poprzez bałagan, może doprowadzić do kolejnej, czyli porządkowania. Dzieci, jeśli odpowiednio podejdzie się do sprawy, potraktuje robienie porządku, jak dobrą rozrywkę, a użyć do tego można słoików. Dla lepszego efektu, może przyozdobić je krepiną lub farbami. W nich będzie się trzymać różne przedmioty. Słoiki pozwalają także na wprowadzenie w domu nauki o ekologii.
Zobacz więcej: 
Jaki smoczek dla noworodka i niemowlęcia? Co wybrać i od kiedy używać?

#4 Pudełka na buty

Dzieci lubią sprawdzać, co się stanie, gdy zamkną lalkę lub samochód w pudełku. To sposób na rozwiązywanie problemu i sprawdzanie trwałości rzeczy. Dziecko zastanawia się czy przedmioty istnieją, gdy ich nie widzę? Co się stanie, gdy zakryję ulubioną zabawkę? Inną formą zabawy jest po prostu rysowanie po kartonie i rwanie go. Maluchy lubią rwać różne przedmioty, zaczynając od chusteczek i papieru.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.03.2021 17:32
Muszę chować przed synkiem niektóre przedmioty, ostatnio wpadł na pomysł pomalowania flamastrami drewnianych łyżek do gotowania i wałka do ciasta. Kupiłam mu zestaw Składaki Drewniaki – Straż Pożarna, który może do woli kolorować, a także wielokrotnie składać i rozkładać.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie