Jaki będzie trwały wpływ pandemii na nasze dzieci?

Konsekwencje będą się ciągnąć latami…
Jaki będzie trwały wpływ pandemii na nasze dzieci?
fot. istock.com
03.03.2021
Dominika Stanisławska

Coraz częściej słychać doniesienia o tym, jak dzieci są znerwicowane przez brak kontaktu z rówieśnikami i codzienne doniesienia o rozwoju pandemii koronawirusa. Ciągle też słychać o tym, jak wiele osób zmarło z powodu COVID-19. Wiele z dzieci doświadczyło śmierci bliskiej osoby, dlatego tym bardziej może być to dla nich trauma na lata. Jaki będzie trwały wpływ pandemii na najmłodszych?
Zobacz więcej: 
4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne i samotne

Jak pandemia wpływa na dzieci?

#1 Nauka zdalna nie przynosi efektów

Rodzice skarżą się na naukę zdalną, a eksperci alarmują o jakości kształcenia. Podczas gdy w normalnym trybie najmłodsi są w stanie opanować 100% materiału, przy nauce zdalnej jest to tylko ok. 30%. Ponadto koniec lekcji online nie oznacza końca uczenia się, bo wiele trzeba zrobić w domu. Siedzenie nad książkami i brak kontaktu z rówieśnikami mają swoje negatywne skutki. Dzieci są zestresowane, a wielu nauczycieli nie ułatwia opanowania wiedzy. Nawet jeśli dziecko nie lubiło czy nie chciało się uczyć musiało opanować podstawy, aby zdać do kolejnej klasy. Obecnie wystarczy Internet, aby zaliczyć sprawdzian czy kartkówkę. Przykładem takich praktyk jest zeszłoroczny konkurs matematyczny “Kangur”, który miał nieprzeciętnie wysokie wyniki.
Przykładem takich praktyk jest zeszłoroczny konkurs matematyczny “Kangur”, który miał nieprzeciętnie wysokie wyniki.
fot. istock.com

#2 Rosnące problemy ze zdrowiem psychicznym

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje socjalizacji, aby poprawnie funkcjonować. Problem mogą mieć obecnie dwulatki i trzylatki, które ciągle przebywają z dorosłymi i nie mają kontaktu z dziećmi w swoim wieku. Jedyne dzieci to rodzeństwo - jeśli takowe mają. Lekarze wiedzą, że w normalnych okolicznościach dzieci bawiłyby się ze sobą. Chociaż najmłodsi z reguły są szczęśliwi, gdy przebywają wśród dorosłych, to na dłuższą metę mogą mieć problemy w kontaktach z obcymi ludźmi.
Zobacz więcej: 
Dziecko u psychologa. Jak się przygotować do wizyty?

#3 Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dzieciom?

Przede wszystkim warto uspokoić, że taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Argumentem w takiej dyskusji jest szczepionka, która niebawem będzie dostępna dla nas wszystkich. Różnego rodzaju epidemie nawiedzały świat, więc jest to tylko stan przejściowy, co również jest głosnem rozsądku i pomaga uspokoić starsze dzieci. Niebawem będzie lato i będzie można wyjść ze znajomymi, pograć w piłkę i spędzać normalnie czas - wśród znajomych. Jednak, aby dotrwać do tego momentu, warto teraz przestać się stresować, by potem móc cieszyć się dobrymi chwilami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie