Jakim językiem miłości posługuje się twoje dziecko?

Jak go odnaleźć i wzmacniać?
Jakim językiem miłości posługuje się twoje dziecko?
fot. istock.com
03.03.2021
Dominika Stanisławska

Kiedy ty i twój partner okazujecie sobie miłość przejawia się ona na wiele sposobów. Dla jednej ze stron będzie to wykonywanie czynności, jak np. gotowanie dla was obojga, a dla kogoś innego czułe słówka. Okazuje się, że dzieci też mają swój język miłości, którym dzielą się ze światem. Można go rozpoznać i komunikować się nim z dzieckiem. 
Zobacz więcej: 
Czy można kłócić się przed dziećmi?

Jakie są ogólne języki miłości?

Można wyróżnić pięć języków miłości. Są nimi afirmacja, poświęcanie czasu, otrzymywanie prezentów, fizyczność i wykonywanie czynności. Kiedy dzieci czują się kochane, nie tylko wzmacnia to ich samoocenę, ale także powoduje, że rozwijają język miłości, dzięki któremu mogą komunikować się ze światem. Jedne dzieci wolą rozmawiać, a inne będą działać, co już powoduje różnice w wyrażaniu uczuć. Dzięki znajomości języka miłości twojego dziecka, możesz skierować swoją energię na gesty, które odzwierciedlają jego język. Eliminuje to zgadywanie i konflikty, a twoje wysiłki przynoszą maksymalne korzyści. Określenie języka miłości pomaga również, gdy dziecko ma problemy. Wiesz wtedy, jak możesz pomóc i wzmocnić poczucie bycia kochanym.
Określenie języka miłości pomaga również, gdy dziecko ma problemy. Wiesz wtedy, jak możesz pomóc i pomóc poczuć się kochanym.
fot. istock.com

Jak dowiedzieć się, którym językiem miłości posługuje się twoje dziecko?

#1 Możesz skorzystać z dwóch testów w Internecie. Pierwszy z nich stworzył dr Gary Chapman, autor książki “5 języków miłości”. Drugi stworzyła dr Bethany Cook, psycholog kliniczny.

#2 Zastanów się, kiedy twoje dziecko było zdenerwowane i co spowodowało wybuch emocji lub kiedy było smutne, i co pozwoliło na poprawę nastroju -  czy były to czułe słowa, czy raczej kontakt fizyczny, jak przytulanie. Zastanowienie się, co powoduje, że twoje dziecko czuje się lepiej pozwoli na odpowiedzenie na pytanie, jaki jest jego język miłości.
Zobacz więcej: 
Dziecko u psychologa. Jak się przygotować do wizyty?

Czym charakteryzują się poszczególne języki miłości?

#1 Afirmacja

Mów swojemu dziecku, jak bardzo jesteś z niego dumny i chwal pozytywne zachowania. Twoje słowa pobudzają do dalszego rozwoju i utrwalają dobre wzorce. Codziennie powtarzaj z dzieckiem zdania, jak “Potrafię robić trudne rzeczy.” lub “Jestem odważny.”

#2 Poświęcanie czasu

Poświęć 100% uwagi swojemu dziecku podczas czynności, którą samo wybierze. Zaangażuj się i daj się prowadzić podczas zabawy. 

#3 Otrzymywanie prezentów

Dziecko, które czuje się kochane będzie cię obdarowywać prezentami. Będzie miało też sentyment do przedmiotów, które dostało od kogoś i po wielu latach nie będzie umiało się ich pozbyć, nawet jeśli będą niepotrzebne.

#4 Kontakt fizyczny

Jeśli twoje dziecko podczas ataku agresji bije i szczypie, a uspokaja się, gdy je przytulasz, jego językiem miłości jest kontakt fizyczny. Można wzmacniać ten język poprzez trzymanie dziecka za rękę, gdy gdzieś razem idziecie i zabawą, w której nagrodą jest przytulanie.

#5 Wykonywanie czynności

Dla dziecka, które woli wykonywać czynności najlepszym sposobem będzie zaproponowanie pomocy - ono również będzie pomoc proponować. Może to być wyniesienie śmieci lu posprzątanie pokoju.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie