Jaki smoczek dla noworodka i niemowlęcia? Co wybrać i od kiedy używać?

Rozwiewamy wątpliwości.
Jaki smoczek dla noworodka i niemowlęcia? Co wybrać i od kiedy używać?
fot. iStock
25.02.2021

Od właściwego wyboru smoczka dla dziecka zależy prawidłowy rozwój zgryzu, utrzymanie odruchu ssania oraz zapobieganie wadom wymowy. Jakimi kryteriami warto kierować się podczas zakupów? Jaki smoczek wybrać dla noworodka i niemowlaka? Od kiedy można zacząć używanie tego akcesorium?

Na co zwracać uwagę, dobierając smoczek?

Pierwszą kwestią, którą trzeba uwzględnić podczas poszukiwań odpowiedniego smoczka dla dziecka, jest rozmiar. Dla noworodków zalecane są akcesoria oznaczone symbolem, 0+, S lub 0-3. Smoczki dla starszych dzieci również mają odpowiednie oznaczenia, np. 3-6 czy 6-18. Informacje o zalecanym zastosowaniu akcesoriów można znaleźć na ich opakowaniu.

Właściwe dopasowanie wielkości smoczków dotyczy zarówno części do ssania, jak i elementów zewnętrznych. Tarczka smoczka nie może zasłaniać nosa dziecka. W innym wypadku utrudni maluchowi oddychanie. W okolicach ust nie powinna gromadzić się ślina. Dobrze, gdy tarczka zostanie wyposażona w otwory ułatwiające wentylację. Warto wybierać smoczki wykonane z materiałów hipoalergicznych i bezpiecznych dla skóry.

Jaki smoczek dla noworodka?

Smoczek dla noworodka musi być wyposażony w tarczkę dopasowaną do wielkości twarzy dziecka. Nie może zasłaniać nosa. Dobrze, gdy ma otworki usprawniające przepływ powietrza. Zewnętrzna część smoczka musi być stworzona z materiału delikatnego dla skóry malucha. Powinna być zaokrąglona, by noworodek nie ranił się nierównościami.

Najlepsze smoczki dla noworodków mają części do ssania wykonane z lateksu albo silikonu. Gumka imituje kształt sutka mamy, dzięki czemu smoczek stymuluje i podtrzymuje odruch ssania. Wymusza też odpowiednią pracę języka. Smoczki dla noworodków są dostosowane do kształtu jamy ustnej dziecka. Charakteryzuje je spłaszczenie gumki od strony języka i uwypuklenie jej po stronie podniebienia. Warto, by część znajdująca się w buzi była bardziej miękka niż ta umieszczana między wargami.

fot. materiały prasowe

Smoczki dla niemowląt

Smoczki dla niemowląt są odpowiednio większe niż akcesoria dla noworodków. Można zdecydować się na wariant symetryczny. Mają one gumkę płaską od góry i dołu. Dobrze odprowadzają powietrze, uspokajają, a maluchy mogą wkładać je do ust samodzielnie. Innym rodzajem smoczków dla niemowląt są smoczki okrągłe. Przypominają brodawkę sutkową, dzięki czemu dobrze zaspokajają potrzebę ssania. Najlepiej dopasowane do jamy ustnej niemowląt są smoczki anatomiczne. Gumka spłaszczona od dołu i wypukła z góry imituje kształt sutka i wpływa pozytywnie na rozwój zgryzu. Jeżeli niemowlę cierpi na kolki, można zdecydować się na smoczek antykolkowy. Akcesorium jest zbudowane tak, by zapobiegać nadmiernemu połykaniu powietrza podczas ssania.

Od kiedy zacząć stosowanie smoczka?

Rodzice nie muszą kupować smoczka jeszcze przed pojawieniem się malucha na świecie. Część dzieci wcale nie potrzebuje tych akcesoriów. Smoczki nie są obowiązkowymi elementami wyprawki. Jeśli maluch może się bez niego obyć, nie trzeba mu go podsuwać. Jeżeli jednak dziecko wyraźnie uspokaja się dzięki odruchowi ssania, można zdecydować się na podanie smoczka. Aby stosowanie akcesorium nie zakłócało ssania piersi, jego wprowadzenie nie powinno nastąpić szybciej niż przed 4 tygodniem życia dziecka.

Wybór smoczka nie może być podyktowany niską ceną czy atrakcyjnym wyglądem. Kupując akcesorium dla swojego malucha, trzeba kierować się wiekiem dziecka, kształtem gumki i tarczki oraz materiałem. Inne smoczki będą odpowiednie dla noworodków, a inne dla niemowląt. Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, a stosowanie akcesorium nie zaburzy odruchu ssania i nie zakłóci prawidłowego rozwoju zgryzu.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie