Czego nie należy mówić dzieciom?

4 rzeczy, które mogą być krzywdzące.
Czego nie należy mówić dzieciom?
fot. istock.com
18.02.2021
Dominika Stanisławska

Podejście do rodzicielstwa coraz bardziej się zmienia. Jesteśmy zupełnie innymi rodzicami niż nasi dziadkowie, posługujemy się innymi technikami wychowania i zupełnie inaczej wymagamy. Większy nacisk stawiamy na edukację niż pracę fizyczną, a także coraz częściej ważymy słowa, których używamy w stosunku do naszych dzieci. Mimo to nadal popełniamy błędy. Oto 4 rzeczy, których lepiej nie mówić dzieciom.
Zobacz więcej: 
4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne i samotne

4 rzeczy, których lepiej nie mówić dzieciom

#1 Musisz ładnie wyglądać

Dlaczego to jest krzywdzące? Skupia całą uwagę dziecka na wyglądzie, a przecież na wygląd składa się wiele rzeczy - dbanie o higienę, czyste ubranie, a dopiero w ostatniej kolejności geny, które mają realny wpływ na wygląd. W przyszłości dziecko będzie zwracała ogromną uwagę na fizyczne aspekty, bo MUSI ładnie wyglądać. Szczególnie w stosunku do dziewczynek może to być bardzo niebezpieczne. Nastolatki i tak są obciążone życiem ze świadomością, że w mediach kreuje się idealne życie. Chociaż każdy już wie, że nie ma to nic wspólnego z realiami, to i tak warto ograniczyć skupianie się na wyglądzie.
Chociaż każdy już wie, że nie ma to nic wspólnego z realiami, to i tak warto ograniczyć skupianie się na wyglądzie.
fot. istock.com

#2 Idź się przytul

Od małego należy uczyć dzieci, że mają autonomię względem ciałą i mogą decydować z kim się przytulają, a z kim nie. Zawsze można zaproponować alternatywne powitanie, jak przybicie piątki lub żółwik. Nie wywieraj presji, że trzeba zawsze się przytulać do kogoś, czy przy powitaniu rodziny, czy brata, czy ciebie. Naucz swoje dziecko, że jest odpowiedzialne za swoje ciało i zawsze ma wybór.

#3 Jestem zadowolona, gdy…

Z pozoru jest to nieszkodliwe, ale dziecko dostaje informację, że rodzic jest zadowolony, tylko wtedy, gdy dziecko robi określoną rzecz. Na początku może utrwalać pozytywne zachowania, ale z czasem zacznie prowadzić do buntu, kompleksów i kłótni. Naucz swoje dziecko, że powinno być dumne same z siebie, a jeśli ono jest dumne - to ty też. Każdy mały sukces dziecka, z którego jest zadowolony, jest okazją do budowania jego samooceny.
Zobacz więcej: 
Jak pomóc dziecku w realizacji marzeń?

#4 Muszę schudnąć

Chociaż każdy z nas “musi schudnąć” to te słowa wypowiadane przy dziecku, kiedy to wygląda się zupełnie normalnie zaburza jego obraz postrzegania. Kiedy zaczynamy sami siebie krytykować i zawstydzać rozwijamy w dziecku poczucie, że nie ma możliwości, by zaakceptować siebie. Zamiast tego pokaż, że można się po prostu zdrowo odżywiać i dużo ruszać, a ciało niezależnie od wszystkiego, może być piękne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie