Jak kształtować w dziecku pewność siebie?

Rozmawiaj z dzieckiem, wspieraj je i nie szczędź mu pochwał.
Jak kształtować w dziecku pewność siebie?
fot. istock.com
02.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości, kształtują się dzieciństwie. Jako dorośli ludzie, wiemy, że te cechy bardzo pomagają zmierzyć się z wieloma życiowymi sytuacjami.

Jak dbać o rozwój zdrowej pewności siebie u naszego dziecka?

Podstawy pewności siebie kształtowane są do 5-6 roku życia, kiedy to nasz syn czy córka przebywają najwięcej z rodzicami. Testem sprawdzającym ich poczucie własnej wartości są zajęcia w szkole i w przedszkolu, które dają dziecku sporą dawkę stresu, trzeba samemu poradzić sobie w nowej rzeczywistości.

Każdego dnia powinnyśmy chwalić nasze dziecko za najmniejsze osiągnięcia: że zjadło obiad, sprzątnęło po sobie zabawki, pięknie wykonało jakąś plastyczną pracę lub samo zasznurowało sobie buty.

Częstym błędem rodziców jest zmuszanie dziecka do wykonania jakiejś czynności, narzucanie mu obowiązku. Za każdym razem powinnyśmy motywować dziecko, zamiast mówić „musisz po sobie posprzątać”, i wyjść z pokoju, powiedz, „jak już pozbieramy zabawki z podłogi, to zobaczysz, że będziesz miał dużo miejsca do jazdy na rowerku” i pomóż w sprzątaniu, z czasem dziecko nauczy się sprzątania po sobie i będzie to robiło chętniej, gdyż zobaczy w tym cel.

Zobacz więcej: Po czym poznasz, że twoje dziecko jest genialne?

Szacunek i akceptacja to podstawa pewności siebie

Kolejną ważną rzeczą jest obserwacja malca i uświadamianie mu jego dobrych cech, odkrywanie jego zdolności, np. plastycznych, tanecznych, wokalnych i zachęcanie dziecka do ich rozwijania każdego dnia i to w domu. Jeśli malec pięknie maluje, lubi to, potrafi skupić się na szczegółach i jest to dla niego ciekawe zajęcie, poświęć jakąś ścianę w domu i wieszaj tam jego prace, dziecko musi czuć, że to doceniasz jego starania.

Powstrzymujmy się od oceniania i krytykowania dziecka, nie wyolbrzymiajmy małych problemów, dziecko ma prawo do tego, aby się mylić i może popełniać błędy. Szanujmy zdanie malca, pozwólmy mu podejmować małe decyzje, np. gdy chodzi o wybór rajstopek, które ma założyć czy książeczki do poczytania lub kolorowanki. Na spacerze niech to ono wybierze plac zabaw czy alejkę w parku. Poza tym powinnyśmy zadbać o to, aby dziecko bawiło się z rówieśnikami, pomóc mu w budowaniu przyjacielskich relacji z innymi dziećmi. Dziecko będzie chodziło chętniej do przedszkola, gdy spotka tam inną dziewczynkę lub chłopczyka, z którym się "dogada", tu chodzi o akceptację ze strony innych dzieci, to ważne w budowaniu poczucia pewności siebie.

Pewne siebie dziecko

fot. istock.com

Zaufanie a budowanie pewności siebie

Zabawy plastyczne, takie jak zabawa ciastoliną, są ważne, ponieważ dziecko potrafi się skupić na odciskaniu foremek czy robieniu kolorowych lodów czy ciasteczek. Kiedy zakończy swoje dzieło, widzi, że zrobiło coś samo, trzeba je pochwalić i malec poczuje się dumny.

Droga Mamo, pozwól dziecku na wykonywanie niektórych "dorosłych" czynności, na przykład wypakowanie zakupów z torby. Możesz powiedzieć „Jesteś już duży i mogę ci pozwolić na rozpakowanie zakupów (włączenie pralki, wbicie jajka do ciasta, przygotowanie sałatki do obiadu czy pościelenie dużego łóżka lub pościeranie kurzu). Powierzenie niektórych czynności domowych maluchowi ma znaczenie, bo rozwija pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Poza tym, od najmłodszych lat, warto wspierać odwagę sceniczną dziecka, uczyć wierszyków, piosenek, bez przymusu, ale naturalnie, zachęcać dziecko do występów w gronie rodzinnym, zbudować scenę z kilku koców, czy materaca, i ćwiczyć zdolności aktorskie.

Zobacz więcej: Krzyczenie na dziecko - czy to przemoc?

Z kilkuletnim dzieckiem warto grać w gry planszowe, które rozwijają myślenie. Pamiętajmy, że im dziecko więcej wie, potrafi rozróżnić kolory, zwierzątka czy cyferki i literki, tym pewniej czuje się ze swoją wiedzą wśród rówieśników w przedszkolu czy szkole. To w domu powinnyśmy uczyć pierwszych czytanek i prostych rachunków, zabawa w szkołę jest bardzo dobra. Jeśli tobie przypadnie rola nauczycielki, mów do dziecka językiem szkolnym, nie bój się stawiać słabszych ocen, kiedy dziecko wykonało coś od niechcenia, ale przede wszystkim chwal. W takiej zabawie dziecko może odtworzyć pewne sytuacje ze szkoły czy przedszkola. To także źródło wiedzy dla ciebie na temat tego, jak dziecko się czuje w swojej placówce edukacyjnej.

Rozmawiaj z dzieckiem, wspieraj i nie szczędź pochwał

Każdego dnia należy rozmawiać o emocjach, jakie przeżywa dziecko. Trzeba pytać, co czuje, co mu się tego dnia udało, z czego jest zadowolone, a z czego nie.

Dziecko powinno samo nazywać swoje dobre i słabsze strony. Nie warto porównywać dziecka do rówieśników, bo to nie motywuje do działania, tylko utwierdza w poczucie "gorszości" od innych. Często powtarzaj dziecku: „jesteś mądry, ładny, ważny, twoje pomysły są dobre, tak wiele potrafisz”, przytulaj i okazuj swoje wsparcie: "mogę ci pomóc, jestem blisko"  i nie poprzestawaj tylko na słowach, bo czyny mają tu największe znaczenie.

Gdy ktoś pyta o postępy twojego dziecka, zawsze mów dobrze i chwal, zwłaszcza, jeśli dziecko to słyszy. Droga Mamo, poczucie własnej wartości Twoich dzieci leży w twoich rękach!

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
Twójstary3000 kupuj zanim pójdzie po mleko (Ocena: 5) 17.02.2022 23:29
Dlaczego ruscy mówią cyka blyat i że Jan Paweł II jebał dzieci??? #kidosy w fortnite#babcie w kościele#kocham was seksiaki 😘😘
odpowiedz
Glacamole (Ocena: 5) 04.01.2022 21:05
Mój syn jezdźi na jednym kole na roweże wiec u nie go jest ok ?
zobacz odpowiedzi (1)
Agnieszka (Ocena: 5) 31.12.2021 16:45
Fajne
odpowiedz
Ktoś (Ocena: 1) 27.11.2021 15:45
Gónwo
odpowiedz
Polecane dla Ciebie