Jak pomóc dziecku w realizacji marzeń?

Niejeden rodzic ma ten problem.
Jak pomóc dziecku w realizacji marzeń?
fot. istock.com
16.02.2021
Dominika Stanisławska

Jedną z głównych cech dzieci to nieświadomość własnych ograniczeń. Często dziecko przychodzi do rodziców i mówi, że zostanie aktorem lub inną znaną postacią. Rodzice boją się, że ich dzieci się rozczarują, ale wcale nie musi tak być. Co jeśli pochylisz się nad pomysłem dziecka? Możesz być zaskoczony, jakie efekty osiągnie!
Zobacz więcej: 
Jak nauczyć dziecko samodzielnego myślenia?

Od pomysłu do realizacji - kiedy to tylko zachcianka?

Najpiękniejsze w odkrywaniu świata jest to, że można spróbować wielu rzeczy. Chociaż często całe odkrywanie polega na tym, że jest to zachcianka tylko na miesiąc, to nadal zdobywa się dzięki temu doświadczenie. Rodzice muszą pamiętać, że tylko ono poszerza horyzonty. Warto też nauczyć się rozpoznawać, kiedy to tylko chwilowy zryw, a kiedy prawdziwe zaangażowanie. Jeśli dziecko przychodzi i mówi, że któryś z jego kolegów chodzi na basen i ono też chce, to cóż… Można spróbować. Sport to zdrowie, a nawet jeśli dziecko nie zostanie znanym pływakiem, to na pewno dobrze spędzi z tobą czas na basenie. Co innego w przypadku droższych pasji, jak np. fortepian. Można umówić się z dzieckiem, że co najmniej pół roku będzie grało na fortepianie. W ten sposób obie strony przekonają się, czy to hobby warte uwagi, czy tylko chwilowa potrzeba.
W ten sposób obie strony przekonają się, czy to hobby warte uwagi, czy tylko chwilowa potrzeba.
fot. istock.com

Jak motywować dziecko do działania?

To, czego należy unikać, to zastraszanie i kłótnie w przypadku nowego hobby. Lepiej zasiać ziarno ciekawości, aby przyjemność nadal nią była, a nie stała się nieprzyjemnym obowiązkiem. Poza umowami, które można zawrzeć z dzieckiem jest też coś takiego jak motywacja rodziców. Oznacza to, że można zachęcać dziecko na różne sposoby do realizowania podjętego przedsięwzięcia. Gdy dziecko chodzi na lekcje muzyki lub uprawia jakiś sport warto zabierać je np.: do teatru, aby mogło zobaczyć, w jakim kierunku może później iść. Tak samo jest w przypadku sportu. Jeżdżenie na zawody pozwala na przebywanie wśród dzieci, które mają te same pasje i zainteresowania. Im bardziej rodzice będą wspierać hobby dziecka, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że szybko ją porzuci, na rzecz innej zachcianki.
Zobacz więcej: 
Jak zająć małego indywidualistę?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.02.2021 19:39
Nie powinno się realizować na dziecku swoich niespełnionych marzeń. Widzę, że synka ciągnie do wszelkiego rodzaju pojazdów i rozbiera je na najdrobniejsze części, więc kupuję mu zabawki adekwatne do zainteresowań jak Składaki Drewniaki – Straż Pożarna. Jeśli w przyszłości zechce zostać mechanikiem, będę go w tym wspierać.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie