Dlaczego niemowlę płacze?

8 powodów, przez które twoje dziecko ciągle płacze.
Dlaczego niemowlę płacze?
fot. istock.com
12.02.2021
Dominika Stanisławska

Powodów, przez które dziecko płacze jest całkiem sporo. Często rodzice nie wiedzą, dlaczego dziecko od kilku godzin nie może się uspokoić, co potrafi doprowadzać do frustracji i chronicznego zmęczenia. Mimo to jest kilka całkiem prostych odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę ciągle płacze. Oto najpopularniejsze z nich.
Zobacz więcej: 
Udana komunikacja - czyli dlaczego warto zachęcać malucha do rozmowy...?

Dlaczego niemowlę ciągle płacze?

#1 Problem z pieluchą

Nawet jeśli pielucha jest czysta i sucha, może uwierać. Zdarza się, że rodzice za ciasno zapinają pampersy, a niemowlę czuje dyskomfort, dlatego zaczyna płakać. Innym powodem jest jakiś podwinięty fragment pieluchy, który może uwierać.
Innym powodem jest jakiś podwinięty fragment pieluchy, który może uwierać.
fot. istock.com

#2 Dziecko czuje się ignorowane

Niemowlaki nie lubią czuć się ignorowane. Mogą także się nudzić, co powoduje płacz. W ten sposób zwracają na siebie uwagę. To, co może zrobić rodzic to chwilę ponosić dziecko, pokazać nową zabawkę lub chwilę pozbawiać malucha.

#3 Uważaj na nadmierną stymulację

Niemowlaki potrafią też płakać, gdy różne rzeczy dzieją się za szybko, a one nie nadążają. Aby uspokoić małe dziecko wystarczy spokojnie ograniczyć stymulację i różne bodźce.

#4 Dziecko ma bóle brzucha

Gazy u dziecka mogą powodować dyskomfort. Dziecko może płakać, a to, co można zrobić, to delikatnie masować brzuch i czekać aż ból minie.

#5 Dziecko czuje się senne

Tak samo jak w przypadku dorosłych, gdy jesteśmy senni jesteśmy bardziej markotni, ale umiemy już sami zasypiać. Dziecko również może marudzić właśnie przez to, iż czeka aż ktoś je utuli do snu.

#6 Jest mu za zimno lub za gorąco

Najłatwiej określić czy dziecku jest zimno albo za gorąco poprzez sprawdzenie temperatury jego stóp, dłoni lub karku. Jeśli są za ciepłe lub za zimne dziecko informuje cię, czego mu potrzeba.
Zobacz więcej: 
10 rzeczy, które zadziwiły mnie w macierzyństwie

#7 Coś może powodować swędzenie

Zawijające się metki, pielucha, czy ściągnięte ubranie mogą powodować, że dziecko będzie marudzić, bo po prostu coś je uwiera. Sprawdź, co je irytuje i usuń problem.

#8 Dziecko ząbkuje

Ząbkowanie jest bardzo nieprzyjemne. Dzieci czują ból dziąseł, ślinią się, mogą też źle się czuć. To, co może zrobić rodzic to podać zimny gryzak i masować dziąsła.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie