Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka?

5 sposobów, o których powinni wiedzieć rodzice.
Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka?
fot. istock.com
10.02.2021
Dominika Stanisławska

Obecnie stres jest wszechobecny z wielu powodów. Żyjemy w okresie, w którym dzieci szybciej niż kiedykolwiek powinny nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami. W środku tego przewrotu są rodzice, którzy sami przeżywają załamania i kryzysy, bo muszą wszystkiego dopilnować, a także być wsparciem dla dzieci. Jak można pomóc dzieciom rozwinąć inteligencję emocjonalną?
Zobacz więcej: 
Jak poznać, że twoje dziecko jest empatyczne?

5 sposobów na rozwinięcie inteligencji emocjonalnej u dziecka

#1 Określcie wasze rodzinne cele

Zanim zaczniesz rozwijać w dziecku inteligencję emocjonalną, usiądźcie całą i rodziną i porozmawiajcie na temat waszych oczekiwań. Omów z dziećmi, jak może wyglądać sukces i jak się zachowywać, aby go osiągnąć. Warto też pokazać dzieciom, jak radzić sobie z własnym strachem oraz jak można przyjmować krytykę i konstruktywnie krytykować. Określcie wspólnie, jak można rozwiązywać konflikty. Omówienie tych wszystkich rzeczy pomoże wam rozbudować inteligencję emocjonalną.
Określenie tych wszystkich rzeczy pomoże wam rozbudować inteligencję emocjonalną.
fot. istock.com

#2 Chwila oddechu i wytchnienia

W pędzącym świecie jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić, jest zatrzymanie się i wzięcie głębokiego oddechu. Wyobrażenie sobie najlepszych rozwiązań w trakcie stopu, pozwala na lepsze podjęcie decyzji. W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy narażeni na emocjonalną huśtawkę ze względu na wszechobecny stres. Nauczenie dziecka, że w trudnej sytuacji może się zatrzymać, wziąć głęboki oddech oraz przemyśleć ważne kwestie jest jedną z ważniejszych rzeczy.

#3 Naucz dziecko empatii i współczucia

Każdy z nas rozwija się w swoim tempie, ale można pokazać, co robić, aby przyspieszyć proces socjalizacji. Możesz nauczyć swoje dziecko, czym jest empatia, jak ją okazywać oraz jak modelować podejście do innych ludzi. Pokaż, czym jest samoświadomość. Kiedy dziecko widzi, jak zachowują się jego rodzice, są bardziej skłonne do naśladowania takich zachowań i czerpania z nich korzyści.

#4 Nagradzaj dobre zachowania

Jeśli widzisz, że twoje dziecko fantastycznie rozwija inteligencję emocjonalną, nagradzaj je, aby utrwalić pozytywne postępy. To lepszy sposób niż ciągłe upominanie i zwracanie uwagi na złe zachowania. Tak samo jak świętujesz osiągnięcia dziecka w szkole lub sporcie możesz świętować rozwój inteligencji emocjonalnej.
Zobacz więcej: 
Dlaczego sztuka i kreatywność są ważne w życiu dziecka?

#5 Naucz, że złe emocje też są ok

Inteligencja emocjonalna to także uświadomienie sobie, że negatywne emocje istnieją i są jak najbardziej w porządku. Każdy z nas czuje złość czy smutek, ale rozwinięta inteligencja pozwala na szybsze uświadomienie ich sobie oraz na lepsze radzenie sobie z nimi - w zdrowy i konstruktywny sposób. Dzieci powinny rozumieć i czuć, że gdy mają obniżony nastrój lub jakiś problem, mogą przyjść do ciebie i o tym powiedzieć.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie