Jak nauczyć dziecko samodzielnego myślenia?

5 sposobów dla rodziców.
Jak nauczyć dziecko samodzielnego myślenia?
fot. istock.com
09.02.2021
Dominika Stanisławska

Każdy rodzic chce wychować niezależnego indywidualistę, który nie będzie ślepo podążał za tłumem oraz będzie wszystko dzielił przez dwa. Krytyka w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna, bo tylko wtedy wiadomo, czy ktoś nas nie wprowadza w błąd. Nikt nie chce być tylko biernym obserwatorem życia, ale jego częścią i aktywnym uczestnikiem. Jak nauczyć dziecko samodzielnego myślenia?
Zobacz więcej: 
Boisz się, że twoje dziecko nie jest gotowe na domowe obowiązki?

5 sposobów na nauczenie dziecka samodzielnego myślenia

#1 Naucz dziecko robić krok wstecz

Zrobienie kroku wstecz jest potrzebne, aby spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy i dostrzec swoje błędy. Ludzie często potrafią brnąć w błąd niż się zatrzymać i chwilę zastanowić. Na przykład, gdy twoje dziecko układa puzzle, a na koniec układanki żaden element do siebie nie pasuje, zamiast się denerwować i na siłę wciskać niepasujące do siebie elementy, lepiej rozłożyć fragment i spróbować jeszcze raz.
Ludzie często potrafią brnąć w błąd niż się zatrzymać i chwilę zastanowić.
fot. istock.com

#2 Tłumacz swoim dzieciom swój proces decyzyjny

Nawet gdy dzieci są małe i myślimy, że one nic nie rozumieją, to jesteśmy w błędzie. Jasny i logiczny sposób myślenia sprawia, że dzieci szybciej dostrzegają zachodzące w społeczeństwie zależności międzyludzkie. Zaczynają lepiej rozumieć decyzje finansowe, wartości i obowiązki domowe. Są w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski z przesłanek, a następnie przełożyć je na własne życie. Jeśli dziecko wymyśla alternatywne rozwiązania, to warto się im przyjrzeć, aby zweryfikować jego sposób myślenia.

#3 Posłuchaj swojego dziecka

Rodzice często mają tendencję do zwracania uwagi i krzyczenia na dzieci, gdy te robią coś, co nam, dorosłym, się nie podoba. Zanim jednak zaczniesz mówić, że czegoś nie wolno zapytaj, dlaczego w ogóle twoje dziecko wpadło na jakiś pomysł. Dzieci kierują się własną logiką, o której dorośli często zapominają. Tak samo w przypadku podejmowania decyzji, zawsze lepiej posłuchać i zweryfikować niż narzucać własne zdanie.

#4 Często rzucaj dziecku wyzwania

Można także ćwiczyć samodzielne myślenie w trakcie zabawy. Jedną z nich jest podpuszczanie dziecka. Można mówić, że nie zrobisz rzeczy X lub Y, a potem czekać na reakcję. Gdy dziecko podejmie decyzję, warto zapytać, co nim kierowało i prześledzić tok rozumowania. Inną zachętą jest tworzenie drzew decyzyjnych, które pozwalają opisać plusy i minusy oraz alternatywne zakończenia, które mogą ułatwić podejmowanie decyzji.
Zobacz więcej: 
Jak poznać, że twoje dziecko jest empatyczne?

#5 Naucz, że popełnianie błędów jest czymś normalnym

Samodzielne myślenie nie oznacza, że każda decyzja będzie dobra. Popełnianie błędów jest w naturze ludzkiej, dlatego im szybciej dziecko to zrozumie, tym lepszym człowiekiem będzie w przyszłości. Zamiast odruchowo poprawić błędy dziecka, daj mu czas na zastanowienie się i dojście samemu do innych wniosków.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie