Dlaczego sztuka i kreatywność są ważne w życiu dziecka?

Jak wyrobić w dziecku zmysł estetyki?
Dlaczego sztuka i kreatywność są ważne w życiu dziecka?
fot. istock.com
04.02.2021
Dominika Stanisławska

Nie każdy z nas jest uzdolniony plastycznie. To samo dotyczy dzieci. Jedno będzie wolało budować i liczyć, a inne rysować i udzielać się w grupach artystycznych. To, co jest ważne, to podstawowe rozwinięcie zmysłu estetyki oraz podstaw kreatywności, które przydają się w życiu niezależnie od tego, co twoje dziecko będzie robić, gdy dorośnie.
Zobacz więcej: Jak zapewnić bezpieczeństwo przedszkolakowi?

Dlaczego sztuka w życiu dziecka jest ważna?

Wspieranie kreatywności nie tylko zwiększa szanse twojego dziecka na pokochanie sztuki, ale głównie ma czynny udział w rozwoju psychicznym, emocjonalnym i społecznym. Twórcze zadania mogę także zwiększyć zdolność dziecka w analizowaniu i rozwiązywaniu problemów. Gdy dziecko maluje lub rysuje, przekłada swoją wyobraźnię lub to, co widzi na papier. Ponadto rozwija swoje zdolności motoryczne. Licząc elementy i dobierając kolory uczy się podstaw matematyki. Jeśli dziecko czuje się dobrze podczas tworzenia, wzmacnia to także jego pewność siebie. Te dzieci, które nie wiedzą, jak coś wykonać, szukają rozwiązań, co również wpływa na ich kreatywność.
Zobacz więcej: 5 rzeczy, którymi lubią się chwalić rodzice, a które nie mają nic wspólnego z wychowaniem.Te, które nie wiedza, jak coś wykonać, szukają rozwiązań, co również wpływa na ich kreatywność.
fot. istock.com

Jak pobudzić kreatywność u dziecka – 5 prostych sposobów

#1 Przygotuj przestrzeń artystyczną

Przygotuj miejsce, w którym twoje dziecko będzie mogło swobodnie eksperymentować i jednocześnie zrobić bałagan. Najlepiej, gdy będzie to ogród, garaż lub inna przestrzeń, która pozwala na pomalowane ściany bądź inne zabrudzenia.

#2 Unikaj pomagania

Nie mów dziecku co i jak ma zrobić. Zamiast mówić „namaluj tęczę” zachęcaj do eksperymentowania z kolorem i malowania rzeczy, które przynosi wyobraźnia.

#3 Mów konkretnie o dziele dziecka

Zamiast rzucać ogólne pochwały, jak np.: ładny rysunek, zwróć uwagę na to, w jaki sposób dziecko namalowało obraz lub jakich kolorów użyło. Możesz powiedzieć „użyłeś sporo fioletu, dlaczego wybrałeś ten kolor?”

#4 Poznaj proces tworzenia

Aby zachęcić dziecko do tworzenia często najlepszym sposobem jest pytanie, o powstałe dzieło. Zapytaj dziecka, dlaczego zdecydowało się narysować kota na płocie lub poproś, aby opowiedziało ci coś więcej o swoim obrazie.

#5 Nie pomagaj

Kiedy rodzice są obok i rysują szkic obrazka dla dziecka może być to frustrujące – w końcu to jego dzieło. Lepiej być blisko i dać znać, że w razie pomocy może na ciebie liczyć.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie