Jak komunikować się z dzieckiem, które ma wadę wymowy?

Niektóre dzieci, szybko się denerwują, gdy rodzice nie rozumieją, co mają na myśli.
Jak komunikować się z dzieckiem, które ma wadę wymowy?
fot. istock.com
04.02.2021
Dominika Stanisławska

Wiele dzieci oraz wielu rodziców jest poirytowanych, gdy nie może swobodnie komunikować się z drugą stroną. Problem pojawia się też wtedy, gdy dziecko nie jest w stanie wymówić niektórych wyrazów, bo jego narządy artykulacyjne nie są jeszcze dobrze rozwinięte lub po prostu rozwijają się wolniej. Generuje to złość i frustrację u dziecka. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zobacz więcej: 7 osiągnięć w rozwoju dziecka, z których rodzice powinni być dumni

Wada wymowy u dziecka - jak poradzić sobie z irytacją malucha?

Różne mogą być powody złości u malucha – nie dostał czekolady, nowej zabawki lub denerwuje się, gdy rodzice nie rozumieją, co ma na myśli. Ma to związek z tym, że wiele dzieci źle wymawia lub nie wymawia wcale niektórych wyrazów. Dzieci mają także swoje słownictwo, którym się posługują, aby komunikować się ze światem. Poza tym, że w kwestii powolnego rozwoju mowy można udawać się do logopedy, warto także ćwiczyć z dzieckiem w domu. Maluch może być zły, bo dla niego jasne jest, jak nazywa poszczególne zabawki lub członków rodziny. Gorzej z rodzicami, którzy nie rozumieją jego języka. W tej sytuacji można użyć jednego prostego zwrotu, który działa – pokaż mi.
W tej sytuacji można użyć jednego prostego zwrotu, który działa – pokaż mi.
fot. istock.com

Dlaczego zwrot „pokaż mi” działa?

Rodzice dają dziecku do zrozumienia, że jest ono słuchane. Chcą także dowiedzieć się, co pociecha ma na myśli, dlatego ten prosty zwrot jest w stanie rozwiązać wiele sporów związanych z napadami złości. Im częściej będziesz powtarzać „nie rozumiem” i „jaką zabawkę”, tym bardziej dziecko będzie się irytować. Z tego właśnie powodu „pokaż mi”, to zwrot, który zawsze zadziała, bo rozprasza złość i odwraca uwagę od poirytowania. Dzieje się tak dlatego, że jest to stwierdzenie, a nie pytanie. Nakłada na dziecko ciężar zademonstrowania o co chodzi, co skutecznie rozwija rozmowę oraz komunikację miedzy dzieckiem a rodzicem. Eliminuje także przepychanki słowne, które potrafią dorosłego wyprowadzić z równowagi, a co dopiero małe dziecko. Dziecko podejdzie do problemu analitycznie i pokaże ci, o co konkretnie chodzi, a tobie zaoszczędzi to czasu na zgadywanie.
Zobacz więcej: 3 najważniejsze umiejętności społeczne, które powinny znać dzieci

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie