Wiele dzieci oraz wielu rodziców jest poirytowanych, gdy nie może swobodnie komunikować się z drugą stroną. Problem pojawia się też wtedy, gdy dziecko nie jest w stanie wymówić niektórych wyrazów, bo jego narządy artykulacyjne nie są jeszcze dobrze rozwinięte lub po prostu rozwijają się wolniej. Generuje to złość i frustrację u dziecka. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zobacz więcej: 7 osiągnięć w rozwoju dziecka, z których rodzice powinni być dumni
Różne mogą być powody złości u malucha – nie dostał czekolady, nowej zabawki lub denerwuje się, gdy rodzice nie rozumieją, co ma na myśli. Ma to związek z tym, że wiele dzieci źle wymawia lub nie wymawia wcale niektórych wyrazów. Dzieci mają także swoje słownictwo, którym się posługują, aby komunikować się ze światem. Poza tym, że w kwestii powolnego rozwoju mowy można udawać się do logopedy, warto także ćwiczyć z dzieckiem w domu. Maluch może być zły, bo dla niego jasne jest, jak nazywa poszczególne zabawki lub członków rodziny. Gorzej z rodzicami, którzy nie rozumieją jego języka. W tej sytuacji można użyć jednego prostego zwrotu, który działa – pokaż mi.
fot. istock.com
Rodzice dają dziecku do zrozumienia, że jest ono słuchane. Chcą także dowiedzieć się, co pociecha ma na myśli, dlatego ten prosty zwrot jest w stanie rozwiązać wiele sporów związanych z napadami złości. Im częściej będziesz powtarzać „nie rozumiem” i „jaką zabawkę”, tym bardziej dziecko będzie się irytować. Z tego właśnie powodu „pokaż mi”, to zwrot, który zawsze zadziała, bo rozprasza złość i odwraca uwagę od poirytowania. Dzieje się tak dlatego, że jest to stwierdzenie, a nie pytanie. Nakłada na dziecko ciężar zademonstrowania o co chodzi, co skutecznie rozwija rozmowę oraz komunikację miedzy dzieckiem a rodzicem. Eliminuje także przepychanki słowne, które potrafią dorosłego wyprowadzić z równowagi, a co dopiero małe dziecko. Dziecko podejdzie do problemu analitycznie i pokaże ci, o co konkretnie chodzi, a tobie zaoszczędzi to czasu na zgadywanie.
Zobacz więcej: 3 najważniejsze umiejętności społeczne, które powinny znać dzieci