3 najważniejsze umiejętności społeczne, które powinny znać dzieci

Co dzieci powinny umieć?
3 najważniejsze umiejętności społeczne, które powinny znać dzieci
fot. istock.com
02.02.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców jest dumnych, gdy nasze dziecko wykazuje się empatią, ale co ona tak naprawdę ma wspólnego z dobrymi manierami i umiejętnościami społecznymi? Każdy rodzic przeżył kiedyś chwile, gdy jego dziecko zrobiło coś niedorzecznego, a wstyd, który nas ogarniał skutecznie podnosił temperaturę. Jakie są najważniejsze umiejętności społeczne dziecka? I jak je pielęgnować, aby nie dochodziło do żenujących sytuacji?
Zobacz więcej: Jak ćwiczyć w domu z małym dzieckiem?

3 najważniejsz3 umiejętności społeczne

#1 Podstawowe zasady dobrego wychowania

To nie jest jedna umiejętność, ale grupa zachowań, których oczekują od nas inni ludzie. Dobre maniery, to nie tylko „proszę” i „dziękuję”, ale także nawyki społeczne, które istnieją w danej kulturze lub regionie. To one narzucają zdrowe i dobre relacje z innymi ludźmi np.: dzielenie się lub pomaganie. Dorosłym nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są dobre maniery, jednak dzieci nie mają tej świadomości. Nauka dobrych manier zaczyna się w domu, dlatego to rodzice są pierwszymi osobami, które ćwiczą z dzieckiem dobre zachowania. Chwal każdy dobry uczynek, aby utrwalać to, co pozytywne.
Chwal każdy dobry uczynek, aby utrwalać to, co pozytywne.
fot. istock.com

#2 Kontakt wzrokowy

 Może wydawać się to dziwne lub śmieszne, ale kontakt wzrokowy świadczy o tym, że kogoś słuchamy oraz świadczy o naszej pewności siebie. Jest to sposób na okazywanie szacunku innym. Kiedy ktoś do nas mówi, wiemy, że go słuchamy, bo na niego patrzymy, a nie zajmujemy się innymi rzeczami. To także jeden z elementów budowania zaufania. Jak nauczyć dziecko utrzymywania kontaktu wzrokowego? Na początku może być trudno, ale pomocna może być gra, w której patrzycie sobie głęboko w oczy. Jeśli twoje dziecko jest nieśmiałe, możesz po prostu przypomnieć, dlaczego to takie ważne.
Zobacz więcej: FONOHOLIZM - lepiej zapobiegać niż leczyć!

#3 Akceptowanie cudzej przestrzeni

Każdy człowiek ma granice, która jest jego przestrzenią. Zazwyczaj jest to ok. 30 cm od drugiego człowieka. Normalną rzeczą jest, że nie chodzimy i nie przytulamy się do nowo poznanych osób, bo nie chcemy naruszać ani ich przestrzeni, ani własnej. Jest to ważna umiejętność społeczna, która pozwala tworzyć zdrowe relacje z innymi ludźmi. Trudno zapewnić sobie przestrzeganie przestrzeni przy dziecku, które z natury chce być blisko rodzica. Sposobem na poradzenie sobie z dzieckiem, które ciągle chce się przytulać jest zabawa. Poproś malucha, by stanął kilka kroków od ciebie. Zacznij się zbliżać do niego powoli, a kiedy uzna, że jesteś zbyt blisko niech cię o tym poinformuje.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie