Jak zapewnić bezpieczeństwo przedszkolakowi?

4 proste sposobów.
Jak zapewnić bezpieczeństwo przedszkolakowi?
fot. istock.com
23.01.2021
Dominika Stanisławska

Nie ma nic bardziej naturalnego, niż przedszkolak sprawdzający granice wytrzymałości swoje i rodziców. Niestety, ale często pojawia się konflikt – jak z jednej strony chronić dziecko, a z drugiej zachęcać do odkrywania świata? Jak postępować, aby odważne kroki nie stały się igraniem z niebezpieczeństwem fizycznym dla dziecka, a dla ciebie nadszarpnięciem zdrowia psychicznego?
Zobacz więcej: Zasady bezpieczeństwa przy raczkującym dziecku

Jak zapewnić bezpieczeństwo przedszkolakowi?

#1 Pokaż drogą, jaką można wybrać

Zamiast na każdym kroku chronić i osłaniać, lepiej nauczyć dziecko bezpiecznych zachowań. Pamiętaj, że nie zawsze wszędzie dasz radę być na czas, a nauczenie dziecka brania odpowiedzialności za siebie jest jednym z podstawowych zasad rodzicielstwa. Pomóż nauczyć radzenia sobie w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, jak np.: przejście przez ulice lub skoki z huśtawki, czy podbieganie do psa, aby go pogłaskać. Zanim puścisz dziecko same w świat, aby się pobawiło, upewnij się, że zna zasady. Jeśli twoje dziecko jest wyjątkowo ruchliwe i lubi ekscytujące przygody rozważ zajęcia z karate lub gimnastyki.
Jeśli twoje dziecko jest wyjątkowo ruchliwe i lubi ekscytujące przygody rozważ zajęcia z karate lub gimnastyki.
fot. istock.com

#2 Bądź blisko

Gdy dziecko nauczy się chodzić, a potem biegać trzeba trzymać je blisko siebie z wielu powodów. Dzieci nie potrafią określać niebezpieczeństwa, więc przy wspinaniu się na drabinki, czy innej aktywności warto być blisko, żeby w razie czego pomóc lub asekurować. Jeśli chcesz przyspieszyć naukę samodzielności możesz powiedzieć dziecku, aby stał w takiej odległości, żebyście mogli się widzieć. Gdy dziecko podrośnie, odległość można zwiększyć.

#3 Ustal odpowiednie limity

Gdziekolwiek jesteś, upewnij się, że Twoje dziecko zna zasady. Zapytaj, czy zdaniem dziecka huśtawki lub zjeżdżalnie wyglądają na bezpieczne miejsca do zabawy. W przypadku niektórych czynności, takich jak jazda na sankach lub jazda na rowerze, ustal oczekiwania dotyczące noszenia kasków i unikania jeżdżenia po chodniku – zawsze wybieraj trasy, gdzie jest ścieżka rowerowa. Dzieci powinny podejmować ryzyko, ale powinny też wszystko kalkulować i rozumieć potencjalne konsekwencje.
Zobacz więcej: Czy kupować dziecku zabawki militarne?

#4 Zachowaj równowagę między złością a wymaganiem

Nie złość się, gdy twoje dziecko podejmuje ryzyko, a potem się zrani. Jest to jeden ze sposobów uczenia się i oceniania ryzyka. Chodzi o to, że dzieci nie wiedzą, co konkretnie jest niebezpieczne. Zamiast krzyczeć za to, że dziecko zaczęło wspinać się na drzewo, wytłumacz, że niebezpieczne jest to, co może się stać podczas takiej wspinaczki oraz jakie mogą być konsekwencje upadku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie