Zaburzenia w rozwoju dziecka. Jakie są główne objawy?

Kiedy podjąć interwencję u lekarza?
Zaburzenia w rozwoju dziecka. Jakie są główne objawy?
fot. istock.com
12.01.2021
Dominika Stanisławska

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale są pewne wskazówki, które świadczą o tym, iż dziecko nie rozwija się prawidłowo. W takich wypadkach należy skonsultować wszystko z pediatrą. Odpowiedni lekarz powie, w czym tkwi problem i skieruje na dalsze leczenie. Jeśli twoje dziecko wykazuje któryś z tych objawów, lepiej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz więcej: Jak wychować dziecko dwujęzyczne?

Kiedy należy skonsultować rozwój dziecka z lekarzem?

#1 Dziecko ma problemy z poruszaniem gałkami ocznymi

Niemowlęta dopiero poznają świat. Ich wzrok nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, ale najważniejsze dla nich bodźce to właśnie obraz, dotyk i dźwięk. Co powinno umieć dziecko w wieku kilku miesięcy? Przede wszystkim wodzić wzrokiem za palcem rodziców oraz zauważać własne ręce. Jeśli do szóstego miesiąca życia nie umie skupić wzorku na jednym przedmiocie, warto skonsultować się z lekarzem.
Jeśli do szóstego miesiąca życia nie umie skupić wzorku na jednym przedmiocie, warto skonsultować się z lekarzem.
fot. istock.com

#2 Dziecko nie reaguje na dźwięki

Kolejnym etapem rozwoju dziecka jest słuchanie otoczenia. Kilkumiesięczne dziecko potrafi rozróżniać głosy i słuchać. Kiedy należy zacząć się martwić? Wtedy, kiedy dziecko wcale nie reaguje na dźwięki lub zmienia pozycję. Zmiany pozycji może świadczyć o tym, że słabo słyszy i szuka najlepszej pozycji, aby lepiej odbierać dźwięki. To samo dotyczy gaworzenia i naśladowania dźwięków.

#3 Dziecko ma problemy z poruszaniem się

3-4 miesięczne dziecko próbuje podnosić już głowę, aby lepiej widzieć otoczenie. Kręci się i rozkopuje pościel, próbuje wykonywać ruchy, które świadczą o tym, że chce wstawać lub siadać. To, co powinno martwić rodziców, to to, że dziecko tego nie robi. Brak aktywności może świadczyć o niskim napięciu mięśni, dlatego warto skonsultować ten stan rzeczy z pediatrą.

#4 Dziecko nie reaguje na swoje imię

Dzieci w wieku ok. półtora roku wiedzą już, jakie mają imię i na nie reagują. Jeśli twoje dziecko nadal nie zwraca uwagi na swoje imię może to świadczyć o problemach ze słuchem lub problemach neurologicznych, czyli zaburzeniach ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej: 7 osiągnięć w rozwoju dziecka, z których rodzice powinni być dumni

#5 Dziecko ma problemy ruchowe

To co świadczy o prawidłowym rozwoju na każdy etapie jest poruszanie się. Trzyletnie dziecko powinno już chodzić, biegać i skakać. Gdy dziecko często się przewraca, nie ma siły wejść i zejść ze schodów trzeba porozmawiać z neurologiem. Takie sytuacje mogą świadczyć o słabym napięciu mięśniowym.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie