7 osiągnięć w rozwoju dziecka, z których rodzice powinni być dumni

Nie tylko chodzenie wprawia rodziców w zachwyt.
7 osiągnięć w rozwoju dziecka, z których rodzice powinni być dumni
fot. istock.com
09.01.2021
Dominika Stanisławska

Każdy rodzic cieszy się, gdy widzi jak jego dziecko stawia pierwsze kroki – dosłownie i w przenośni. Jednak nie tylko to powinno cieszyć rodziców, bo każda aktywność fizyczna oznacza, że dziecko rozwija się poprawnie, udoskonala swoje zdolności motoryczne i z każdym dniem staje się coraz bardziej niezależne. Oto 7 osiągnięć w rozwoju dziecka, które powinny cieszyć rodziców.
Zobacz więcej: Jak ćwiczyć w domu z małym dzieckiem?

7 osiągnięć dziecka, które powinny cieszyć rodziców

#1 Pachnie i ciągniecie

Zabawkowe wózki i większe samochodziki nie tylko pozwalają na zabawę, ale też pomagają zrozumieć istotę pchania i ciągnięcia zabawek. W ten sposób dziecko uczy się bawić i odkrywać właściwości przedmiotów, co daje im większa niezależność.

#2 Wspinanie się

Twoje dziecko ciągle próbuje wspinać się na meble? To dobrze. Chociaż nie w każdych okolicznościach wspinanie się jest bezpieczne, to w warunkach dostosowanych do malucha pomaga mu rozwijać motorykę i uczy określania odległości i oceniania ryzyka.
Chociaż nie w każdych okolicznościach wspinanie się jest bezpieczne, to w warunkach dostosowanych do malucha pomaga mu rozwijać motorykę i uczy określania odległości i oceniania ryzyka.
fot. istock.com

#3 Kucanie

Mięśnie twojego dziecka z każdym dniem stają się coraz silniejsze, a kucanie jest jednym dowodów na ten fakt. Nie lekceważ tej subtelnej umiejętności, w której dziecko zatrzymuje się, schyla, aby coś podnieść, a następnie wraca do chodzenia. Oznacza to, iż jest stabilne na nogach, co wymaga dużej równowagi.

#4 Bieganie

Małe dzieci mogą przejść od chodzenia do biegania w ciągu kilku tygodni lub nawet dni. Zachęcaj swoje dziecko do biegania, biegając za nim, a następnie każąc mu się ścigać. Pomożesz także budować mięśnie nóg.

#5 Rzucanie

Za każdym razem, gdy Twoje dziecko rzuca piłką, testuje równowagę i zwinność, jednocześnie doskonaląc koordynację. Warto zwrócić uwagę, której ręki używają do rzucania piłki. W wieku ok. 1,5 roku dzieci zaczynają wykazywać dominację prawej lub lewej ręki.
Zobacz więcej: Jak wychować dziecko dwujęzyczne?

#6 Taniec

Taniec dla dziecka, to nauka poruszania różnymi częściami ciała w rytm muzyki oraz tworzenie sekwencji ruchowych. Dzieci lubią naśladować to co widzą, więc rodzice powinni dawać dobry przykład i również próbować z dzieckiem tańczyć.

#7 Kopanie

Kopanie piłki pomaga ćwiczyć zachowanie równowagi. Dziecko musi podnieść jedną nogę, co daje mu pole do ćwiczenia koordynacji i motoryki. Jeśli maluch ma problem z utrzymaniem się na jednej nodze, może ćwiczyć opierając się o krzesło lub trzymać rękę drugiego rodzica.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie