Jak wychować dziecko dwujęzyczne?

3 proste wskazówki.
Jak wychować dziecko dwujęzyczne?
fot. istock.com
04.01.2021
Dominika Stanisławska

Obecnie znajomość jednego języka obcego – najczęściej angielskiego – jest już standardem, ale coraz częściej to za mało. Rodzice, nawet jeśli sami nie mówią biegle w języku obcym, robią wszystko, aby ich dzieci miały łatwiej. Jak wychować dziecko dwujęzyczne? Jak zachęcać do nauki języków? Czy już od pierwszych dni życia dziecka, należy mówić do niego w kilku językach?
Zobacz więcej: Błędy w dyscyplinie, które popełniają wszystkie mamy

3 wskazówki, jak wychować dziecko dwujęzyczne

#1 Zapewnij kontakt z językiem obcym

Obecnie wiele przedszkoli i szkół oferuje naukę od najmłodszych lat w języku obcym (najczęściej anielskim). Aby dziecko chętnie uczyło się języka obcego, a później posługiwało się nim tak dobrze, jak narodowym, naukę trzeba zacząć od pierwszych dni życia dziecka. Należy stymulować mózg i przyzwyczajać do obcobrzmiących słów. Kolejnym ważnym elementem jest pozytywne nastawienie do języka obcego. Można to osiągnąć niczym innym, jak przyzwyczajaniem od maleńkości. Cały szereg szkół z językami obcymi zapewnia nauką dla dzieci od 3 roku życia. Niektórzy rodzice decydują się także na opiekunki, które są zobligowane do mówienia w obcym języku w kontakcie z dzieckiem.
Niektórzy rodzice decydują się także na opiekunki, które są zobligowane do mówienia w obcym języku w kontakcie z dzieckiem.
fot. istock.com

#2 Dwujęzyczność jest dobra dla mózgu

Wychowywanie dwujęzycznego dziecka poprawia jego rozwój językowy i funkcje poznawcze. Badania pokazują, że dwujęzyczność pomaga dzieciom osiągać lepsze wyniki w szkole i pozwala im na lepszą komunikację. Dwujęzyczność pokazuje również dzieciom szacunek dla innych kultur i zaszczepia wartość różnych tradycji. Nauka czerpania korzyści z innych kultur jest kluczowa do rozwoju empatii. Osoby, które mówią dwoma językami, często przewyższają osoby jednojęzyczne pod względem ogólnych miar funkcji wykonawczych. Osoby dwujęzyczne mogą skupić uwagę bez rozpraszania się, a także poprawić zdolność przechodzenia z jednego zadania do drugiego.
Zobacz więcej: 3 sposoby, aby pomóc dzieciom wyrazić uczucia

#3 Strategie nauki języka obcego od najmłodszych lat

  1. OPOL – One Parent One Language, czyli „jeden rodzic, jeden język”. Jest stosowany zazwyczaj przez małżeństwa, które są z różnych krajów. Mama mówi do dziecka w jednym języku, tata w drugim.
  2. [email protected] – Minority Language at Home, czyli „język mniejszości w domu”. To nic innego, jak używanie języka ojczystego w domu. Najczęściej dotyczy rodzin, które zdecydowały się na emigrację.
  3. T&P – Time and Place, czyli „czas i miejsce”. Polega na mówieniu do dziecka w języku obcym przy każdej możliwej okazji, ale także zapewnia kontakt z językiem np.: na obozach językowych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie