3 sposoby na poprawę koordynacji dziecka

Kilka sposobów, aby zachęcić dziecko do ruchu i rozwinąć jego koordynację.
3 sposoby na poprawę koordynacji dziecka
fot. istock.com
28.12.2020
Dominika Stanisławska

Małe dzieci potrzebują dużo ruchu. Wszyscy intuicyjnie to wiemy, chociaż w dzisiejszych czasach może być to trudne – zwłaszcza w środku pandemii. Jednak warto trzymać się naszej intuicji - dzieci muszą się poruszać, gdziekolwiek są, aby móc rozwijać swoją siłę i ćwiczyć koordynację. To ważna część ich rozwoju psychofizycznego. Jak pomóc dzieciom rozwijać się psychoruchowo? Oto 3 sposoby, które pomogą dzieciom lepiej poznać swoje ciało.
Zobacz więcej: Nuda może być korzystna dla dzieci?

3 sposoby na rozwój psychoruchowy dziecka

#1 Używanie drążków

Dzieci lubią się wspinać i podciągać swoje ciała. Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie codziennej dawki ruchu, będzie zorganizowanie drążka lub liny w pokoju dziecka, aby mogło się wspinać i podciągać. Są to czynności doskonale rozwijające mięśnie – dziecko podnosi swój ciężar ciała, wzmacnia ścięgna i lepiej poznaje swoje ciało. Kołysanie się na wysokościach jest sposobem na budowanie równowagi. Tak samo jest w przypadku zwisania głową w dół – zabawa, którą wielu z nas pamięta, a której teraz z niewiadomych przyczyn zabrania się dzieciom.
Tak samo jest w przypadku zwisania głową w dół – zabawa, którą wielu z nas pamięta, a której teraz z niewiadomych przyczyn zabrania się dzieciom.
fot. istock.com

#2 Bieganie, czołganie się i skakanie

Gra w berka, skakanie na skakance, rzucanie, łapanie piłki oraz wszystko, co wiąże się z poruszaniem i dobrą zabawą, jest jak najbardziej w porządku. Od czołgania się przez tunele na placu zabaw albo czołganie się po podłodze, aby przynieść ulubiona zabawkę psa, która wpadła pod kanapę, po bieganie po podwórku, jest doskonałe dla koordynacji i sprawności twojego dziecka.
Zobacz więcej: Jak dzięki dzieciom możemy cieszyć się chwilą?

#3 Upadek lub uderzenie

Upadek i ponowne wstawanie przyczynia się do budowania siły i koordynacji. Jest to jeden ze sposobów rozwoju propriocepcji, naszej wrodzonej świadomości, gdzie nasze ciała znajdują się w przestrzeni. Receptory tego zmysłu znajdują się w mięśniach i stawach, skąd mózg pobiera te informacje i przetwarza. Dziecko uczy się, jak jego ciało musi się poruszać, aby wykonać zadanie poprawnie. Im częściej ruch lub seria ruchów jest powtarzana, tym lepsze poczucie propriocepcji rozwija się mózgu, a tym samym poprawia się koordynacja psychoruchowa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie