Najlepsze konta oszczędnościowe dla dzieci [RANKING]

Konto oszczędnościowe dla dziecka jest coraz bardziej popularne i chętnie zakładane przez rodziców.
Najlepsze konta oszczędnościowe dla dzieci [RANKING]
17.12.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jest to często wybierany sposób na oszczędzanie środków na spokojną przyszłość potomka, jego edukację, pierwszy samochód lub wkład na mieszkanie.

Zalety i wady oszczędzania na rachunku oszczędnościowym

Zanim przystąpimy do sporządzenia naszego rankingu kont, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest konto oszczędnościowe. Jest to powszechny produkt bankowy skierowany do osób fizycznych, który służy do odkładania wolnych środków. Rachunek jest oprocentowany, a kapitalizacja odsetek następuje najczęściej w okresach miesięcznych. Prowadzenie konta z reguły jest bezpłatne, ale zapłacimy za przelewy, ponieważ zwykle tylko pierwszy w miesiącu jest za darmo. Kolejne mogą kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Z oszczędności możemy korzystać w każdej chwili, z tym że konto oszczędnościowe dla dziecka ma ograniczenie wypłat miesięcznych do kwoty zwykłego zarządu, tj. ok. 5100 zł. Rachunek oszczędnościowy ma mocno ograniczony zakres operacji bankowych, który sprawdza się do wpłat środków na konto i przelewu na konto osobiste.

Konta oszczędnościowe dla dzieci - oferta banków

Tylko kilka banków ma w swojej ofercie konto oszczędnościowe dla dziecka już od jego urodzenia. Skoncentrujmy się na tym, jak najlepiej zrobić porównanie kont oszczędnościowych odpowiednich dla dziecka – ranking.

Sprawdzajmy oferty banków samodzielnie, ponieważ jest to najpewniejsze źródło o aktualnej ofercie. Jeżeli przedstawiona na stronie informacja nie jest pełna lub jasna, skonsultujmy wątpliwości z pracownikiem infolinii.

Na co zwrócić uwagę przy rankingu?

Konto oszczędnościowe wybieramy, biorąc pod uwagę przede wszystkim kryterium wysokości oprocentowania. Im wyższe, tym lepsze. Choć należy pamiętać o tym, że oprocentowanie jest zmienne. Zwróćmy uwagę czy promocyjne oprocentowanie jest oferowane tylko na określony czas, np. 2 lub 3 miesiące. Poza tym niektóre banki uzależniają wysokość oprocentowania od konkretnych progów kwotowych. Mogą też przyznawać bonusy za regularne wpłaty.

Oszczędzanie - jakie konto wybrać?

fot. istock.com

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty banku są koszty prowadzenia rachunku. Samo założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, natomiast mogą być pobierane opłaty za wykonywanie przelewów oraz za korzystanie z karty. Zwykle przelewy są płatne, z wyłączeniem jednego przelewu w miesiącu (analogicznie sprawa wygląda w przypadku kart). Koszt może być wysoki i przewyższyć wartość uzbieranych odsetek.

Przy konstruowaniu tego rankingu zwracamy uwagę na częstotliwość kapitalizowania odsetek, czyli powiększenie naszego kapitału o odsetki. Im częściej, tym lepiej. Banki zwykle dopisują odsetki raz na miesiąc, jednak są i takie, które dokonują kwartalnej kapitalizacji.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jakie wybrać?

Banki w wielu przypadkach uzależniają posiadanie konta oszczędnościowego od posiadania rachunku osobistego. Warto zwrócić uwagę, czy nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Niektóre banki oferują konto oszczędnościowe dla dziecka bez konieczności zakładania ROR-u.

Sprawdźmy także, jaką opinię ma bank, czy w sposób jasny przedstawię ofertę, czy można bez problemów wyjaśnić wszelkie wątpliwości, czy platforma internetowa jest czytelna i przejrzysta.

Podsumowanie:

Konto oszczędnościowe jest tak popularnym produktem do oszczędzania, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i nie zamraża środków. Możemy wpłacać na nie dowolne kwoty, a w przypadku konta oszczędnościowego dla dziecka możemy wypłacać miesięcznie ok. 5100 zł, co stanowi kwotę zwykłego zarządu, i nie tracimy odsetek. Inaczej ma się sprawa w przypadku lokat, gdzie wcześniejsza wypłata środków całkowicie pozbawia wypracowanych odsetek. Porównanie kont oszczędnościowych odpowiednich dla dziecka – ranking można wykonać bez żadnych problemów we własnym zakresie, mając kilka najpotrzebniejszych informacji. Zwracamy uwagę na wysokość oprocentowania, częstotliwość kapitalizowania odsetek, koszty prowadzenia rachunków i przelewów, czy koniecznie jest założenie rachunku osobistego do konta, jakość obsługi banku.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie