Jak dzięki dzieciom możemy cieszyć się chwilą?

I nie martwić się o daleką przyszłość.
Jak dzięki dzieciom możemy cieszyć się chwilą?
fot. istock.com
15.12.2020
Dominika Stanisławska

Pandemia koronawirusa nauczyła nas, aby cieszyć się z każdego małego sukcesu i każdego małego kroku, który przybliża nas do szczęścia. Najprościej jest się uczyć szczęścia i radości od dzieci, które podczas odkrywania świata cieszą się z każdego małego kroku, który wykonały. 
Zobacz więcej: 10 zimowych atrakcji dla dzieci i dorosłych

Dlaczego dzieci przynoszą wiele radości?

Osoby bezdzietne często nie rozumieją trwającego w naszym społeczeństwie “kultu dziecka”. O ile niektóre zachowania należy w dzieciach piętnować, to te pozytywny trzeba uwypuklać - co też robią rodzice. Zaczynając od pierwszego płaczu dziecka, który uświadamia rodzicom, że na świecie pojawił się mały człowiek, po ząbkowanie i pójście do szkoły. Każdy mały krok i mała radość to nie tylko myślenie o dziecku, jak o odkrywcy, ale też martwienie się o jego przyszłość. Po co myśleć o przyszłości, której nie znamy, jeśli tu na miejscu i w tej chwili mamy się z czego cieszyć, to po prostu to zróbmy. 
Po co myśleć o przyszłości, której nie znamy, jeśli tu na miejscu i w tej chwili mamy się z czego cieszyć to po prostu to zróbmy. 
fot. istock.com

Jak nauczyć się cieszyć życiem od własnego dziecka?

#1 Radość z małych kroków - dzieci cieszą się z każdego machania rękami, z każdego samodzielnie zjedzonego posiłku. Nie myślą o przyszłości, bo nie czują takiej potrzeby. Jeśli one się nie martwią, to ty też przestań. Nie musisz z góry zakładać, że twojemu dziecku przydarzy się coś złego.
#2 Bez porównywania – dzieci nawet przez chwilę nie myślą, aby zacząć się porównywać do innych. To dorośli mają tendencję do patrzenia na postępy malucha pod kątem innych. Każde dziecko rozwija się swoim tempem, a brak kompleksów powoduje zadowolenie.
#3 Preferencje i umiejętności – każde dziecko ma smykałkę do innych rzeczy. Trudno wymagać od kilkuletniego dziecka, że będzie energiczne, jeśli ono ma ochotę bawić się w ciszy. Warto naśladować swoje dziecko w tej kwestii. Dzieci nie szukają akceptacji na siłę, dlatego nie czują potrzeby dopasowywania się do innych.
Zobacz więcej: Nuda może być korzystna dla dzieci?

Chodzi o to, aby cieszyć się naszymi dziećmi każdego dnia, niezależnie od ich postępów, których dokonują, ponieważ wszystko dzieje się tak szybko, że można to przegapić w mgnieniu oka. Z tego powodu dzieci czerpią radość z każdego postępu, co również powinno cieszyć rodziców i skupiać ich uwagę na rzeczach tu i teraz.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie