O czym śnią dzieci?

Każda mama zastanawia się, o czym śni jej dziecko.
O czym śnią dzieci?
fot. istock.com
01.12.2020
Dominika Stanisławska

Każda mama, która obserwuje swoje dziecko podczas snu zastanawia się, o czym śni jej maluch. Co kryje się pod tym uśmiechem? Eksperci od lat zastanawiają się o czym śnią dzieci. Zdania są podzielone. Według niektórych, dzieci wcale nie mają snów. Umysł dziecka to niezwykły twór, który trudno rozszyfrować dorosłym.
Zobacz więcej: Jak przyzwyczaić dziecko do rutyny spania?

Sen małego dziecka – jak wygląda?

Niemowlaki większość swojego życia spędzają na spaniu. Sen zajmuje im ok. 16 godzin dziennie. Nie jest to jednak taki sen, jakiego doświadczają dorośli. Czas snu to głównie faza REM, która odpowiedzialna jest za marzenia senne. Charakterystyczne dla tej fazy są szybkie ruchy gałek ocznych i nieregularny oddech. W tej fazie, dziecko zachowuje wspomnienia, rozwija język, przetwarza informacje i obserwacje. Dorośli śpią także w fazie NREM, która jest głębokim snem, a u dzieci zdarza się rzadziej.
Dorośli śpią także w fazie NREM, która jest głębokim snem, a u dzieci zdarza się rzadziej.
fot. istock.com

Sen małego dziecka – kiedy dzieci zaczynają śnić?

Według badacza Davida Foulkesa, który w książce „Children's Dreaming and the Development of Consciousness” („Dziecięce marzenia i rozwój świadomości”), jest zdania, że dzieci nie mają snów. W swojej książce twierdzi, iż dzieci nie mają samoświadomości i nie potrafią obsadzać się w „rolach” oraz nie mają zdolności wytwarzania przestrzeni i kształtów. Wiąże się to z ich niewielkim doświadczeniem życiowym. W swojej książce badacz stwierdza, że dzieci zaczynają śnić ok. 7. Roku życia. Dzieci młodsze, w wieku 4-5 lat, mają sny bez żadnej fabuły, słabo rozwinięte.  
Zobacz więcej: Jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem przed separacją?

Dlaczego dzieci uśmiechają się przez sen?

Ma to związek ze skurczem mięśni. Dorośli też się uśmiechają przez sen. Ponadto dochodzą jeszcze mimowolne skurcze mięśni w innej części ciała. Również u małych dzieci śmiech przez sen jest odruchem, a nie reakcję na doświadczenie marzenia sennego. To samo dotyczy płaczu małego dziecka podczas spania. Ma on związek z przechodzeniem z jednej fazy snu do drugiej. Można to nazwać zwykłym, chwilowym przebudzeniem. Dorośli też się przebudzają w nocy na chwilę, by ponownie oddać się w ramiona Morfeusza.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 26.03.2021 22:47
to nie prawda! ja pamiętam swój sen, kidey miałem 3 latka, był wyraźny, miał fabułę i postacie! Nie słuchajcie tych bzdet!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie