Jak pomóc dziecku z ADHD w nauce zdalnej?

Siedzenie przed komputerem może być uciążliwe.
Jak pomóc dziecku z ADHD w nauce zdalnej?
fot. istock.com
13.11.2020
Dominika Stanisławska

Dzieci z ADHD mają jeden problem – nadpobudliwość, która potrafi odbierać całą chęć do nauki i powodować mętlik w głowie. Jak sprawić, by nadpobudliwe dziecko postarało się dłużej skupić? Sam fakt, że dziecko siedzi przed komputerem, a różne platformy dają różnego rodzaju pole do zabawy i tracenia uwagi, np.: przez stałe włączanie i wyłączanie kamerki, może powodować, że dziecko nie będzie w stanie zwrócić uwagi na to, co mówi nauczyciel.
Zobacz więcej: 10 zdań, które budują zaufanie dzieci do rodziców

Jak pomóc dziecku z ADHD w nauce?

#1 Organizacja miejsca pracy

Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Niestety, dla dzieci z ADHD wszystko może być „rozpraszaczem” uwagi. Szczególnie ważne jest, aby przed kolejną lekcją, miejsce pracy było dokładnie wysprzątane. Im większy bałagan, tym trudniej się skupić. Przytłaczający bałagan jest ciekawszy niż siedzenie i słuchanie.
Przytłaczający bałagan jest ciekawszy niż siedzenie i słuchanie.
fot. istock.com

#2 Tolerancja na złość

Dzieci z ADHD szybko się denerwują, a zapalnikiem w warunkach lekcji online może być cokolwiek. Zaczynając od tego, że internet za wolno chodzi, co powoduje zacinanie się obrazu, po tęsknotę za kolegami z klasy. W tym wypadku ważne jest, aby kącik, w którym dziecko może się uspokoić był bardzo dobrze przygotowany.
Zobacz więcej: Jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem przed separacją?

#3 Ćwiczenia uspokajające

Podczas nauki zdalnej warto robić ćwiczenia uspokajające dużo częściej niż przy normalnym trybie pracy. Kilka razy dziennie poświęć 5-10 minut na słuchanie odgłosów z zewnątrz. Możecie leżeć na łóżku lub na macie. Nie jest to nic innego, niż znane dorosłym praktyki jogi, ale dla dziecka z nadpobudliwością są to ćwiczenia obowiązkowe, które wyciszą i pozwolą skupić się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Działa to też w drugą stronę. Zamiast ćwiczeń uspokajających można robić ćwiczenia ruchowe, jak pajacyki lub trucht w miejscu, aby rozładować napięcie.

Na szczęście dzieci z nadpobudliwością zostały dokładnie przebadane przez psychologów. Co za tym idzie, powstało wiele prac naukowych, które opisują ADHD. Dzięki temu, rodzice mogą czerpać z opracowań naukowych. Chociaż polska szkoła ma niemały problem z radzeniem sobie z dziećmi z ADHD w klasie, to problem przy trybie zdalnym spada na rodziców, którzy muszą szukać rozwiązań na własną rękę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie