Jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem przed separacją?

Czy każde dziecko od razu jest gotowe na przedszkole?
Jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem przed separacją?
fot. istock.com
13.11.2020
Dominika Stanisławska

Nie każde dziecko jest od razu gotowe na pójście do przedszkola i rozłąkę z najbliższymi osobami. Szczególnie, jeśli takie dziecko do tej pory przebywało w bezpiecznym środowisku, jakim jest dom oraz zajmowały się nim najbliższe osoby – rodzice, dziadkowie. Co zrobić, gdy dziecko nie potrafi poradzić sobie z rozłąką z najbliższymi?
Zobacz więcej: Codzienne sytuacje, które mogą spowodować traumę u dziecka

Lęk przed separacją, skąd się bierze?

Lęk przed separacją to normalne zjawisko wśród dzieci. Bierze się wtedy, kiedy dziecko uświadamia sobie, kto jest dla niego najważniejszy i czy może czuć się bezpiecznie w otaczającym go, nowym świecie. Z biegiem czasu to uczucie jest zastępowane przez ciekawość i chęć poznawania nowych twarzy i miejsc, a także rozszerza wiedzę dziecka na temat bezpiecznych dla niego miejsc. U każdego dziecka ten proces zachodzi w innym czasie, dlatego nie można go przyspieszać.
 U każdego dziecka ten proces zachodzi w innym czasie, dlatego nie można go przyspieszać.
fot. istock.com

Rozwój emocjonalny dziecka, jak go stymulować?

Aby dziecko nie bało się doświadczania nowych rzeczy, najprostszym sposobem jest rozwijanie jego kontaktu za pomocą więzi z innymi dziećmi. Najlepszym miejscem do tego jest podwórko i plac zabaw. Dzięki wspólnej zabawie twoje dziecko będzie świadome istnienia rówieśników, a w przyszłości chętniej będzie zostawało w przedszkolu, ponieważ placówkę, w której są inne dzieci szybko będzie kojarzyć z zabawą na placu zabaw z rówieśnikami.

Strach przed separacją, jak się z nim uporać?

Nie ma sensu na siłę zostawiać dziecka w przedszkolu i wychodzić. Poświęć kilkanaście minut na obserwację zanim wyjdziesz. Dziecko będzie czuło się pewnie, a ty będziesz mógł popatrzeć, jak zachowuje się wśród rówieśników i nauczycieli. Po kilkunastu minutach możesz tylko poinformować swoje dziecko, że niedługo wrócisz. Wielu rodziców popełnia błąd i mówi, że będzie siedziało tuż za drzwiami lub będzie stało w kącie. Okłamywanie dziecka nie przyniesie pożądanych efektów, bo gdy tylko dziecko opuści salę i zobaczy, że ciebie nie ma, straci do ciebie całe zaufanie, które do tej pory miało.
Zobacz więcej: Super to read... czyli klasyki dla dzieci w nowych wydaniach!

Gdy sytuacja jest naprawdę zła…

Nie każde dziecko od razu jest gotowe na pójście do przedszkola. Jeśli masz możliwość pozostawienia dziecka w domu, a jednocześnie stymulowanie jego rozwoju edukacyjnego i emocjonalnego, to warto skorzystać z takiego rozwiązania. Oszczędzisz stresu sobie i dziecku. Ponadto dzieci lepiej uczą się w środowisku, które znają. Niestety, coraz częściej program edukacyjny w przedszkolach powoduje, że dzieci niechętnie chodzą do placówek z powodu różnego rodzaju „testów” i „sprawdzianów”, które od najmłodszych lat przygotowują dzieci do rywalizacji i udziału w tzw. wyścigu szczurów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie