Super to read... czyli klasyki dla dzieci w nowych wydaniach!

Superbohater z antyku, czy przygody genialnego detektywa, Sherlock'a Holmes'a
Super to read... czyli klasyki dla dzieci w nowych wydaniach!
fot. istok.com
13.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

To prawdziwa gratka dla młodych czytelników - spotkanie z wyjątkowymi bohaterami utworów, które na stałe wpisały się do światowej klasyki literatury.

Otwierają ją poświęcona greckim bogom i herosom seria „Superbohater z antyku” Stelli Tarakson oraz cykl o przygodach genialnego detektywa Sherlocka Holmesa stanowiący adaptację dzieł sir Arthura Conana Doyle’a.

Już na 2021 rok zaplanowane są kolejne premiery: adaptacja serii „Arsène Lupin” Maurice’a Leblanca, dostosowane do poziomu i umiejętności czytelniczych najmłodszych dzieła Williama Shakespeare’a, Charlesa Dickensa, Jane Austin oraz Legendy Arturiańskie”. Polskim akcentem w kolekcji będą znane i lubiane przez dzieci detektywistyczne opowieści o Czarnym Maćku Dariusza Rekosza.

Sherlock Holmes powraca w nowej serii dla dzieci

Gratka dla młodych miłośników zagadek kryminalnych! 24 listopada ukażą się dwie pierwsze części nowej serii kryminałów dla dzieci o przygodach genialnego detektywa Sherlocka Holmesa: Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie oraz Sherlock Holmes. Znak czterech.  Wydana w kolekcji Klasyka dla dzieci seria Sherlock Holmes jest adaptacją oryginalnych, zaliczanych do klasyki światowej literatury dzieł sir Arthura Conana Doyle’a.  W cyklu ukaże się 20 tytułów.

Książki dla dzieci o przygodach detektywa, Sherlock'a Holmes'a - opis

Genialny detektyw-amator Sherlock Holmes od lat zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce najwybitniejszych śledczych wszech czasów. Do rozwiązywania zagadek kryminalnych wykorzystuje niezwykle inspirującą metodę dedukcji. To robi wrażenie! Oprócz nadzwyczaj rozwiniętego zmysłu obserwacji – żaden szczegół nie umyka jego uwadze – w prowadzonych śledztwach opiera się także na znajomości psychologii, prawa, chemii, balistyki, matematyki, a także na rozległej wiedzy na temat różnych kultur i religii oraz intuicji. Wysportowany (jest świetnym bokserem), nieco tajemniczy, niezwykle opanowany i w stu procentach skoncentrowany na działaniu udowadnia, że wiedza połączona z wytrwałością prowadzą do osiągnięcia celu. Spotkanie z nim to także bilet do Wielkiej Brytanii z końca XIX wieku.

Zobacz więcej: 10 najlepszych książek dla dzieci. Ranking SuperMam

Czy w domu Sherlocka Holmesa był prąd? Czy miał radio? Czy, oglądając miejsce zbrodni, przyświecał sobie latarką? A jak zbierał odciski palców? Wybrukowane uliczki, dorożki, telegramy, pracownie pełne tajemniczych mikstur i odczynników, wiadomości przesyłane przez gońców – czytając o przygodach wielkiego detektywa dzieci dowiedzą się wiele na temat świata, który minął, i już samo to będzie dla młodych czytelników niezwykłą przygodą, a także… cenną lekcją historii. Towarzyszenie Holmesowi w śledztwach odkryje przed nimi tajniki fachu prawdziwego detektywa.

W pierwszej części opowieści poznajemy Sherlocka Holmesa oraz doktora Watsona, który zostanie potem jego przyjacielem, pomocnikiem, a także swego rodzaju kronikarzem. Już na samym początku opowieści pojawia się pierwsza zagadka do rozwiązania. W opuszczonym domu jakich wiele policja znajduje zwłoki dobrze ubranego mężczyzny. I mimo że sprawę prowadzi najlepszy detektyw Scotland Yardu, śledztwo nie posuwa się naprzód i nie udaje mu się ustalić, kim jest ofiara oraz – co najważniejsze – kto popełnił morderstwo. Wygląda na to, że tą zagadką musi się zająć sam Sherlock Holmes.

Książki dla dzieci

W drugiej części cyklu do Sherlocka Holmesa zgłasza się z prośbą o pomoc panna Mary Morstan, która od czasu śmierci jej ojca, co roku, w ten sam dzień dostaje nieoczekiwany prezent – piękną perłę. Holmes i Watson mają za zadanie odkryć, kto i dlaczego przysyła pannie Morstan tak drogie prezenty. Rozwiązanie zagadki utrudnia tajemniczy znak czterech, który pojawia się w różnych okolicznościach w czasie badania tej sprawy.

Książki i opowieści zaadaptowane zostały do potrzeb i umiejętności młodego czytelnika. Powiększona czcionka, współczesne ilustracje i typografia sprawią, że lektura będzie równie lekka i przyjemna, co fascynująca.

Seria „Superbohater z antyku”

Tom 1. Superbohater z antyku. Oto Herkules oraz tom 2. Superbohater z antyku. Sprytna pułapka Hery. 

Mity greckie z ich uniwersalnym i ponadczasowym przesłaniem są wspaniałą lekcją historii, etyki i filozofii, a greccy bogowie i herosi na stałe zadomowili się w naszej kulturze. Uczą, bawią, przestrzegają, a każde spotkanie z nimi gwarantuje wielką przygodę i ucztę dla dziecięcej wyobraźni. Czy byliby bohaterami w naszych czasach?

Nowa seria książek Superbohater z antyku przeniesie dzieci do starożytnej Grecji. A tam czekają na nich wielcy bohaterowie znani z greckiej mitologii i historii, którzy przy bliższym poznaniu okażą się nieco bardziej ludzcy… Czy też raczej – mniej boscy. Autorka książek puszcza oko do młodych czytelników uwypuklając przywary boskich charakterów. Skłania do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę oznacza bycie bohaterem.

Zobacz więcej: 1000 powodów by czytać... - bo lektury szkolne to za mało!

Tim Baker miał to szczęście (lub nieszczęście), że zaprzyjaźnił się z Herkulesem, a potem cofnął w czasie i wylądował w mieście olimpijskich bogów. Nietrudno się domyślić, że spotkanie z tak potężnymi siłami może nieco skomplikować człowiekowi życie… Co więcej, okazało się, że czasem nawet bohaterowie mogą potrzebować pomocy, a tym, który ma dość siły i mądrości, by ich uratować może być młody chłopiec.

W serii ukaże się siedem tytułów. Premiera pierwszych dwóch części Superbohater z antyku. Oto Herkules oraz Superbohater z antyku. Sprytna pułapka Hery już 17 listopada.

Duża czcionka, zabawne ilustracje i spora dawka humoru sprawiają, że seria świetnie nadaje się dla czytelników, którzy marzą o fantastycznych przygodach i stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie