>

Jak przestać krzyczeć na swoje dziecko?

Krzyk to oznaka słabości.
Jak przestać krzyczeć na swoje dziecko?
fot. istock.com
20.10.2020
Dominika Stanisławska

Rodzice, którzy krzyczą na swoje dzieci nie osiągną zamierzonych efektów. Nikt z nas nie lubi, gdy ktoś na nas krzyczy, a już zwłaszcza bliska osoba, która powinna być wsparcie, a nie wrogiem. Krzyk nie tylko denerwuje ciebie, ale i dziecko, a na końcu i tak pojawia się poczucie winy. Jak zapanować nad emocjami? Jak inaczej wyrażać swoje emocje niż poprzez krzyk?
Zobacz więcej: Udana komunikacja - czyli dlaczego warto zachęcać malucha do rozmowy...?

Krzyk jest nieskuteczny

Kiedy irytuje cię koleżanka lub partner to przecież na nich nie krzyczy, więc dlaczego podnosisz głos na swoje dziecko? Wielu rodziców myśli, że jeśli wszyscy to robią, to znaczy, iż jest to dobry sposób na wychowanie. Niestety, ale podniesiony ton podważa relacje miedzy dzieckiem a rodzicem. Gdy czujesz, że zaraz wybuchniesz daj sobie chwilę na opanowanie emocji. Chwyć delikatnie dziecko za ręce i powtarzaj „przestań”. Wyjaśnij, że to co robi twoje dziecko nie jest dobre. Każde dziecko jest dobre i grzeczne, tylko czasami sprawdza granice. Nie krzyczysz na swoje dziecko za to, że kolejny raz spadło z roweru, więc dlaczego robisz to, gdy nie chce sprzątać zabawek?
Nie krzyczysz na swoje dziecko za to, że kolejny raz spadło z roweru, więc dlaczego robisz to, gdy nie chce sprzątać zabawek?
fot. istock.com

Skup się na konkretnym zachowaniu

Przede wszystkim pomyśl o tym, które z zachowanie twojego dziecka cię irytuje i jak ty na nie reagujesz. Nie powtarzaj ciągle tych samych poleceń. Jeśli kolejny raz prosisz swoje dziecko o posprzątanie pokoju, to po prostu pozbieraj wszystkie zabawki i je schowaj. Oczywiście, że zapewne skończy się to awanturą, ale lepiej teraz, niż denerwować się po kilkanaście razy, za to samo. Zawsze bądź konsekwentna w swoich działaniach. Gdy mówisz dziecku, że nie dostanie deseru, bo nie zjadło obiadu – to tak zrób. Nie krzycz, nie negocjuj, to tylko sprawia, że jesteś coraz bardziej zirytowana.
Zobacz więcej: Twoje dziecko przeklina? Zobacz, co robić!

Pamiętaj, że możesz się mylić

Gdy krzyczysz na dziecko, uruchamiasz jego stresory. Zamiast podniesionego głosu przeanalizuj sytuację. Dlaczego twoje dziecko znów nie wykonało polecenia? Dlaczego akurat teraz twoje dziecko zrobiło coś, co ci nie odpowiada? Może się okazać, że twoje złe podejście do niektórych kwestii uruchamia w dziecku chęć robienia niedozwolonych rzeczy. Często wystarczy obniżyć oczekiwania wobec dziecka, aby jego zachowanie uległo zmianie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie