Jakie korzyści przynosi edukacja na świeżym powietrzu?

Czy outdoor education zyska w Polsce popularność?
Jakie korzyści przynosi edukacja na świeżym powietrzu?
fot. istock.com
09.10.2020
Dominika Stanisławska

Nie ma wątpliwości, że nauka na świeżym powietrzu przynosi korzyści. Chociaż w Polsce ta metoda nie jest bardzo popularna, to rodzice sami mogą zadbać o edukowanie swojego dziecka na świeżym powietrzu. Niektórzy nauczyciele nawet przy niewielkim deszczu rezygnują z zajęć na dworze, a to błąd. Przebywanie w różnych warunkach atmosferycznych hartuje organizm.
Zobacz więcej: Wystarczy 5 kroków, by żyć bliżej natury! Jakich - przekonaj się sama

Świeże powietrze pomaga w nauce

Zajęcia na świeżym powietrzu pomagają nie tylko lepiej poznać i zrozumieć świat, ale poprawiają koncentrację. Dzieci, które regularnie mają lekcje poza budynkiem lepiej radzą sobie z przyswajaniem materiału do nauki oraz więcej wynoszą z lekcji, która odbyła się poza salą. Szukanie elementów, które są zawarte w podręczniku pozwala dzieciom porównywać to, co zawarte w książkach. Pozwala na rozwijanie innych metod poznawania niż tylko bierne siedzenie w ławce. Dzięki outdoorowej edukacji dzieci uczą się krytycznego myślenia i porównywania informacji zawartych w różnych źródłach. Prowadzenie zajęć na zewnątrz nie wymaga ogromnych przestrzeni. Wystarczy kawałek boiska, aby dzieci mogły na nowo poznawać otaczający ich świat.
Dzięki outdoorowej edukacji dzieci uczą się krytycznego myślenia i porównywania informacji zawartych w różnych źródłach.
fot. istock.com

Nauka przez zabawę

Aby lepiej rozumieć świat w przyszłości powinniśmy jak najwięcej uwagi skupić na teraźniejszości, czyli badać różne zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz uczyć się na błędach. Niestety, w polskim systemie edukacji błąd uważany jest za coś niedopuszczalnego, dlatego już od najmłodszych lat dzieci starają się ich unikać w obawie przed złą oceną lub uwagą. Jednak nie ma możliwości niepopełniania ich, a dzięki przebywaniu na zewnątrz możemy robić różne zadania – nawet przy zlej pogodzie i dowiadywać się wielu rzeczy, które weryfikują nasze myślenie. Ponadto kontakt z naturą pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Praca w grupach na świeżym powietrzu zacieśnia relacje koleżeńskie i uczy, jak radzić sobie z zadaniami w grupie. Dzieci są szczęśliwsze, gdy mogą swobodnie bawić się i uczyć na powietrzu zamiast w dusznej, ciasnej sali. Przebywanie wśród natury wspomaga także zrozumienie mechanizmów nią rządzących i uczy szacunku do planety.
Zobacz więcej: Czym jest i na czym polega ekorodzicielstwo?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie