Dawne gry, które mają pozytywny wpływ na dzisiejsze dzieci

Kto z nas nie pamięta zabawy w klasy?
Dawne gry, które mają pozytywny wpływ na dzisiejsze dzieci
fot. istock.com
09.10.2020
Dominika Stanisławska

Stare dobry gry na świeżym powietrzu dobrze wpływały na każdego z nas. Nie tylko uczyły współpracy i budowały koleżeństwo, ale rozwijały układ ruchu i zapobiegały skrzywieniom kręgosłupa. Ponadto uczyły liczyć, uczyły sprytu, wytrwałości oraz angażowały wiele osób do wspólnej zabawy. Jednym słowem rozwijała to wszystko, z czym współczesne dzieci mają ogromne problemy. Mimo tego, że obecny świat ułatwia życie dorosłym, to bardzo utrudnia je dzieciom.
Zobacz więcej: Szukasz niani do dziecka? Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę!

Jak bawią się dzisiejsze dzieci?

Przede wszystkim, dzieci mają zorganizowany czas, czyli wszystko odbywa się pod kontrolą rodziców. Dzieci nie zostają same na podwórku, a pod opieką doświadczonych pedagogów na sali gimnastycznej lub w innym obiekcie. Wszystko po to, aby mogły rozwijać swoje zainteresowania i być bezpieczne. Faktem jest, że dzieci z miasta mają zdecydowanie trudniej niż kiedyś. Puste przestrzenie ciągle zastępowane są przez bloki, a place zabaw dla dzieci muszą spełniać szereg wymogów przez co są nudne, a nawet „nadbezpieczne”. Kto z nas nie spadł z huśtawki lub nie zdarł sobie kolana przez upadek z drabinek? Dzieciom z miasta daleko do takich „szaleństw”, a może tu chodzi o rodziców?
Kto z nas nie spadł z huśtawki lub nie zdarł sobie kolana przez upadek z drabinek?
fot. istock.com

Jakie korzyści niesie granie w gry z przeszłości?

Główną jest odkrywanie okolicznych podwórek i poznawanie innych dzieci. Zacieśnia to więzi społeczne oraz buduje poczucie przynależności do konkretnej społeczności. Dzięki grom z przeszłości dzieci uczą się, że do dobrej zabawy nie jest potrzebny komputer lub tablet, a wyobraźnia i kompan. W chowanego można grać we dwie osoby, a w klasy można grać samemu. Wyobraźnia pozwala na spojrzenie na świat zupełnie inaczej. Buduje w nas ciekawość, przez co chętniej odkrywamy inne rzeczy oraz dopuszczamy do świadomości, że nie ma jednego punktu widzenia na daną sytuację czy rzecz, a każdy może myśleć co innego. Stare gry umożliwiają pokonywanie barier fizyczny – można wspiąć się na wyższą gałąź, sprawniej wspiąć się na trzepak lub w razie zagrożenia upadkiem, szybko chwycić się czegoś. Taka gra jak klasy, pozwala uczy cierpliwości i obserwacji innych. Dzięki czekaniu możemy zobaczyć, jakie błędy popełniają inni i wyciągać wnioski.
Zobacz więcej: Czego nie wiesz o przedszkolach i... wcale nie chcesz wiedzieć?

Współczesne dzieci są w pewnym sensie „zaprogramowane” przez dorosłych, którzy wszystko im ułatwiają. Niestety przez takie praktyki, dziecko traci przyjemność, jaką daje czas oraz nie wie, jak to jest robić coś wolno i swobodnie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie