Jak buntują się dzisiejsze nastolatki?

Jak poradzić sobie z ich buntem?
Jak buntują się dzisiejsze nastolatki?
fot. istock.com
09.10.2020
Dominika Stanisławska

Myślisz, że kiedy twoje dziecko jest trochę starsze i możesz się z nim normalnie komunikować, to koniec twoich problemów? Niestety, jest odwrotnie. Teraz przez najbliższe 10 lat będziesz robić wszystko, aby twoje dziecko jak najłagodniej przeszło swój nastoletni bunt. Koniec napadów złości u małego dziecko, to tylko okres przejściowy do prawdziwego buntu. Każdy z nas lubi przesuwać granice, ale nastolatki robią to wyjątkowo nieumiejętnie. Jak radzić sobie z buntem nastolatka? Jak radzić sobie z konsekwencjami?
Zobacz więcej: Praca nastolatka, tak czy nie?

Bunt nastolatków – przyczyny

Mimo tego, że bunt nastolatka brzmi groźnie, to również jest faza przejściowa. Za cały bunt odpowiedzialne są hormony oraz rozwój kory przedczołowej. Kara przedczołowa jest odpowiedzialna za osądzanie sytuacji, rozumowanie, kontrolę emocji, rozumienie konsekwencji. Co ciekawe ten obszar mózgu osiąga dojrzałość długo po okresie buntu, bo w wieku ok. 25 lat. Efekt jest taki, że nastolatki podejmują ryzyko i nie są w stanie określić konsekwencji. Zarówno mandat za picie alkoholu, jak i dużo gorsze rzeczy mogą nie być niczym nadzwyczajnym w wybrykach nastolatka.
Co ciekawe ten obszar mózgu osiąga dojrzałość długo po okresie buntu, bo w wieku ok. 25 lat.
fot. istock.com

Bunt nastolatka – skutki

Skutku buntu mogą być różne – od mandatu po nieplanowane ciąże. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, obecne nastolatki mają do dyspozycji media społecznościowe, które mają ogromny wpływ na destrukcyjne zachowanie, mogą je generować i potęgować. Nawet jeśli nasze dziecko wyjdzie bez szwanku z tych kilku lat i tak będą to decydujące lata jego życia, a niektórych głupot nie da się cofnąć.
Zobacz więcej: Twoje nastoletnie dziecko chce spędzić weekend ze swoją sympatią? Zobacz, co robić

Zabraniać czy nie?

Każdy z nas musiał się wyszumieć. Najważniejsza jest rozmowa i stawianie granic. Oczywiście wszystko musi być robione z głową, bo zamykanie dziecka w domu nie przyniesie pożądanych efektów. Trzeba być zaangażowanym emocjonalnie w życie dziecka. Problemy nastolatka to dla nas błahe sprawy takie jak kłótnia z koleżanka, czy pierwszy zawód miłosny, ale dla kogoś, kto pierwszy raz to przeżywa jest to koniec świata i powód do kłótni lub destrukcyjnego zachowania. Ważną kwestią jest też to, aby rodzice grali do jednej bramki.

SONDA
Czy twój nastolatek się buntuje?
Czy twój nastolatek się buntuje?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie