Twoje dziecko chce większej swobody? Zobacz, co robić!

Nikt z nas nie lubi być ograniczany.
Twoje dziecko chce większej swobody? Zobacz, co robić!
fot. istock.com
06.10.2020
Dominika Stanisławska

Istotą rodzicielstwa jest nie tylko opieka, ale też usamodzielnianie swojego dziecka. Każdemu rodzicowi trudno jest się pogodzić z dorastaniem latorośli, jednak nie można tego w żaden sposób zahamować. Co robić, gdy nasze dziecka chce większej swobody? W jakich sytuacjach możemy pozwolić na samodzielność? Czy należy bać się niezależności dziecka?
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Co robić, gdy dziecko chce większej samodzielności?

Przede wszystkim uniezależnianie się od rodziców jest jednym z elementów rozwoju, dlatego nie należy hamować takiego zachowania. Oczywiście wszystko powinno odbyć się w granicach rozsądku. Jak rozpoznać, kiedy nasze dziecko chce mieć większą autonomię? Zazwyczaj objawia się to w niewielkich czynnościach lub wyborach. Do tej pory twoje dziecko nie negowało twoich decyzji, a teraz chce np.: samo wybrać produkty spożywcze w sklepie. Warto pozwolić na takie zachowania, bo próbowanie nowych rzeczy i doświadczanie ma ścisły związek z rozwojem oraz budowaniem swojej samooceny i pewności siebie. Inną sytuacją, zdecydowanie bardziej dosłowną jest samodzielne korzystanie z łazienki i osłanianie się przy przebieraniu. Twoje dziecko chce być samo w łazience, chce samo się myć i zaczyna się wstydzić. Nie ma sensu nadskakiwać z pomocą. Trzeba zaakceptować to, że już nie będziemy potrzebni przy kąpieli.
Twoje dziecko chce być samo w łazience, chce samo się myć i zaczyna się wstydzić.
fot. istock.com

Samodzielność dziecka, jak ją wspierać?

Najlepszą metodą na wspieranie samodzielności dziecka jest pomaganie, ale tylko wtedy, gdy dziecko samo o pomoc poprosi. Inną metodą jest zachęcanie pociechy do próbowania nowych rzeczy i wykonywania nowych czynności – nawet jeśli na początku te czynności nie są zrobione idealnie (jak np.: niedokładnie wymieszane ciasto na naleśniki lub niedokładnie umyte naczynia). Jakie korzyści z samodzielności dziecka mają rodzice? Największą to więcej czasu dla siebie. Nie jesteśmy już tak niezbędni i możemy poświęcić się innym czynnościom i przyjemnością w czasie, kiedy normalnie wyręczaliśmy we wszystkim dziecko. Nie ma sensu podcinać skrzydeł i się niecierpliwić w myśl zasady „aby szybciej, aby lepiej”. Im więcej rzeczy nasze dziecko potrafi, tym lepszym człowiekiem będzie w przyszłości.
Zobacz więcej: Jak prawidłowo stosować system nagród i kar?

SONDA
Pozwalasz swojemu dziecku na samodzielność?
Pozwalasz swojemu dziecku na samodzielność?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie