Moczenie nocne dziecka. Jak sobie z nim poradzić?

Za moczenie nocne można uznać sytuacje, gdy dziecko więcej niż 3 razy w tygodniu niekontrolowanie oddaje mocz.
Moczenie nocne dziecka. Jak sobie z nim poradzić?
fot. istock.com
15.09.2020
Dominika Stanisławska

Kiedyś uważało się, że moczenie nocne dziecka ma ścisły związek z psychiką. Niekontrolowane oddawanie moczu oznaczało stresy lub nieprzyjemne przeżycia. Dziś już wiadomo, że przyczyn może być o wiele więcej. Skąd się bierze moczenie nocne? Do kiedy moczenie nocne jest czymś normalnym? Jaki odsetek dzieci ma ten problem?
Zobacz więcej: Słodkie przekąski w szkolnej śniadaniówce - tak czy nie?

Moczenie nocne, dlaczego twoje dziecko się moczy?

Przede wszystkim podłożem moczenia nocnego nie musi być wcale psychika i najczęściej ma ono podłoże organiczne. Warto dodać, że moczenie u dziecka to nie tylko dla nas, ale i dla niego olbrzymi stres, dlatego tak ważne jest, aby wesprzeć swoje dziecko i nie obarczać go winą. Gdyby twój maluch mógł, to na pewno wstałby do łazienki w nocy. Niestety, dzieci bardzo ciężko wybudzają się ze snu. Kiedy dziecko się rodzi, układ moczowy nie jest rozwinięty. Kontrolowane oddawanie moczu wymaga nauki, tak samo jak mówienie, czy chodzenie. U dzieci, które moczą się w nocy dochodzi do większej produkcji moczu, a w nocy produkuje się go zdecydowanie mniej. Odpowiedzialnym za nadprodukcję jest wazopresyna (hormon). Inną przyczyną jest prawidłowa produkcja moczu, ale pęcherz dziecka jest zwyczajnie za mały.
Niekontrolowane oddawanie moczu oznaczało stresy lub nieprzyjemne przeżycia.
fot. istock.com

Co zrobić, gdy twoje dziecko moczy się w nocy?

Moczenie nocne nie jest niczym strasznym, jeśli kończy się do 5 roku życia. Po tym okresie może być problemem nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny. Należy w takim wypadku zgłosić się do lekarza. Moczenie nocne występuje u ok. 40% pięciolatków. Później powinno spadać, choć nadal jest to problemem, bo ok. 5%-10% dzieci siedmioletnich moczy się w nocy. Z nocnym moczeniem ma problem ok. 1% dorosłych.
Leczenie problemu jest zasadniczo łatwe. Dziecko powinno wypijać więcej płynów w dzień, ale absolutnie nie należy ograniczać picia. Dobrze jest, gdy rodzice regularnie podają dziecku picie, a dziecko regularnie opróżnia pęcherz. Ważne jest też, by dziecko oddało mocz na noc. Aby usprawnić leczenie problemu można prowadzić notatki. Dziecko powinno wypijać 1,2 litrów płynów. Jeśli będzie piło o tej samej godzinie i opróżniało pęcherz, to problem szybko zniknie.
Zobacz więcej: 5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody

SONDA
Twoje dziecko moczy się w nocy?
Twoje dziecko moczy się w nocy?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie