10 najlepszych książek dla dzieci. Ranking SuperMam

Przejrzeliśmy literaturę dla najmłodszych. Oto nasi zwycięzcy.
10 najlepszych książek dla dzieci. Ranking SuperMam
fot. istock.com
14.09.2020
Dominika Stanisławska

Polacy coraz mniej czytają. Niektórzy po książki nie sięgają nawet raz do roku. Wszyscy jednak wiemy, jak ważne jest czytanie dzieciom, dlatego przygotowaliśmy ranking 10 najlepszych książek dla dzieci. Niektóre z nich to klasyki literatury, po które sięgały już nasze babcie. Inne to przygody zupełnie nowych bohaterów.

Top 10 książek dla dzieci

#1 Baśnie Andersena

Ponadczasowa literatura dla dzieci i dorosłych. Jak sam Andersen mówił „Baśnie to pudełka. Dzieci je oglądają, ale to dorośli mają zajrzeć do środka”. Chociaż autor literatury dla dzieci nie traktował poważnie, to paradoksalnie ona przyniosła mu największą sławę. Baśnie to zbiór folklorystycznych opowiadań z morałem. Do dziś czytana jest „Calineczka” i „Dziewczynka z zapałkami”, które uczą i wzruszają.

#2 „To ja ci mamo poczytam”

Zbiór książek, które mają zachęcić dziecko do samodzielnego czytania. Proste teksty, jasne przesłanie i niecodziennie ilustracje sprawiają, że dziecko bardzo chętnie sięga po swoją pierwszą literaturę, a tak może nauczyć się czytać.
Wszyscy jednak wiemy, jak ważne jest czytanie dzieciom.
fot. istock.com

#3 „Bajkopis. Stwórz własną książkę”

Niecodzienne podejście do tematu pisania książek. Autorka zachęca do stworzenia własnej książki. Usiedź z dzieckiem i pomóż mu zapełnić 30 stron jego własnymi pomysłami. Książka stanowi doskonałe uzupełnienie nauczania pisania i czytania oraz rozwija wyobraźnię w bardzo niestandardowy sposób.

#4 „Hotel dla owadów”

Książka odpowiada na pytania zadawane przez dzieci, które dotyczą życia owadów. W przystępny sposób rozwiewa dziecięce wątpliwości, a także pomaga zrozumieć cykl życia robaków. Wspaniała lektura dla małych, spragnionych wiedzy odkrywców świata. Książkę wspaniale uzupełniają zabawne ilustracje.

#5 „SPEcjalne moce. Doskonały projekt. Książka o autyzmie”

Literatura przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami, które nie rozumieją, dlaczego rówieśnicy zachowują się inaczej. Do tego we wzruszający sposób pokazuje, że autyzm to nie tylko choroba, ale też atuty, których nie ma zdrowe dziecko. Obowiązkowa lektura, która podniesie samoocenę dzieciom z różnego rodzaju zaburzeniami.
Zobacz więcej: Dlaczego dzieci kłamią? Odpowiedź was zaskoczy

#6 „Pako w miejskiej dżungli”

Obowiązkowa pozycja, która nie tylko rozwija wyobraźnię, ale odpowiada na wiele pytań związanych z tematem osób niewidomych. Głównym bohaterem jest Pako, labrador, psi przewodnik swojej pani – Doroty. Książka we wspaniały sposób rozwija wrażliwość oraz edukuje.

#7 „Warstwy”

Chociaż tytuł nie mówi zbyt wiele, to jest doskonała lektura dla dzieci. „Warstwy” pokazują złożoność świata, uczą krytycznego myślenia oraz pochylania się nad tematem kilka razy. Uczy przyglądania się różnym zagadnieniom z każdej możliwej strony.

#8 „Self-regulation. Opowieści dla dzieci, o tym jak działać, gdy emocje biorą górę.”

Razem z przedszkolakami Kubą i Leną, twoje dziecko nauczy się kontrolować swoje emocje, a także je wyrażać. Opisane historie są tymi, które mogą się przydarzyć każdemu lub, które już się przydarzyły. To także doskonały poradnik dla rodziców, którzy w kryzysowych sytuacjach mogą sięgnąć po książkę, aby lepiej zrozumieć swoje dziecko.

#9 „Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci”

Zbiór wierzy, które pozwalają ćwiczyć narządy artykulacyjne. Książeczka przeznaczona jest dla wszystkich dzieci, ale z naciskiem na te, które mają problemy logopedyczne. Do książki zostały dodane informacje dla rodziców. Z nich mogą się dowiedzieć, czy mowa dziecka rozwija się poprawnie.

#10 „Superpamięć dla dzieci”

Książka pozwala na trenowanie pamięci dziecka. Zawartość to ćwiczenia dostosowane do najmłodszych, które pozwolą rozwijanie systemu zapamiętywania. W późniejszych latach dobra pamięć zaprocentuje dobrymi wynikami w szkole, bez potrzeby wielogodzinnego siedzenia nad książkami.
Zobacz więcej: Pokolenie szklanych ekranów - czyli wszystko o netoholizmie i fonoholizmie u dzieci

SONDA
Zachęcasz swoje dziecko do czytania?
Zachęcasz swoje dziecko do czytania?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie