Dlaczego dzieci kłamią? Odpowiedź was zaskoczy

Kłamstwo to przeciwieństwo prawdomówności, a jak się okazuje, kłamie każdy z nas.
Dlaczego dzieci kłamią? Odpowiedź was zaskoczy
fot. istock.com
14.09.2020
Dominika Stanisławska

Nasze normy społeczne są obecnie tak rozchwiane, że coraz rzadziej poświęca się czas na rozważanie o kłamstwie. Samo kłamstwo jest szeroko omawiane w psychologii, pedagogice oraz filozofii, a pierwsze wzmianki o tym zjawisku pochodzą jeszcze ze starożytności. Jak się okazuje inaczej do kłamstwa podchodzi filozofia, a inaczej psychologia. Również obiekty zainteresowania są inne, bo filozofia pomija udział dziecka w rozważaniach, a psychologia wręcz przeciwnie.

Dlaczego dzieci kłamią?

Wiele dzieci kłamie, chociaż nie umie zdefiniować kłamstwa. Jednak kłamstwo ma ścisły związek z zachowaniem dorosłych. Nie raz mówimy dziecku, że jak będzie niegrzeczne to pan go zabierze. Jaki „pan”? Sami nie wiemy, mówimy dziecku nieprawdę, aby wymusić na nim odpowiednie, czyli dla nas wygodne zachowania.

Małe dzieci do 4. roku życia nie potrafią zdefiniować kłamstwa, ale wiedzą, że jest to moralnie złe zjawisko. Przyjmują do wiadomości reguły i zasady narzucone im z góry przez dorosłych. Co ciekawe, dzieci przed 3. rokiem życia ani nie są w stanie kłamać, ani wykryć kłamstwa. Wiąże się to z tym, że nie mają świadomości, iż inni ludzi mają emocje i myśli.
Dorośli też kłamią. Mówimy, że ktoś dobrze wygląda, aby sprawić komuś komplement, lekarze okłamuje pacjenta na temat poważnej choroby, aby oszczędzić mu smutku. Często także dajemy dziecku obietnice, których potem nie spełniamy w nadziei, że dziecko zapomni.
Wiele dzieci kłamie, chociaż nie umie zdefiniować kłamstwa.
fot. istock.com

Kłamstwa dzieci - jakie są rodzaje?

Kłamstwa można rozróżnić na pośrednie (odnoszą się do wydarzenia, którego dotyczy kłamstwo; mogą to być lenistwo lub sytuacja domowa) i bezpośrednie (odnoszą się do samego kłamstwa; chcą uzyskać korzyść, czyli albo uniknąć kary, albo zwrócić na siebie uwagę).

Zwłaszcza chęć uniknięcia kary, strach przed konsekwencjami są motywem napędzającym kłamstwo. W przypadku sytuacji domowej, kłamstwo może być motywowane chęcią ochrony dorosłych, których zna i, którym ufa. Inną przyczyną może być poczucie wstyd i podbudowanie swojej osoby w oczach innych.
Zobacz więcej: Czy polskie mamy są sfrustrowane i wypalone?

Kłamstwa dzieci - co może zrobić rodzic?

Jeśli chcemy uniknąć wychowania notorycznego kłamcy to zdecydowanie musimy zmienić swoje podejście. Jeśli nasze dziecko kłamie, bo boi się kar, oznacza, że mamy bardzo surowy system, który trzeba trochę poluzować. Dobrze także zapewnić małemu dziecku kontakty z dziećmi w jego wieku, aby nie musiał maluch nie musiał sobie wymyślać przyjaciół i powoli zaczął odróżniać fikcję od prawy. Pamiętaj też o tym, że dziecko potrzebuje kontaktu z dorosłymi, dlatego codziennie znajduj czas dla swojego dziecka.
Zobacz więcej: Jaki wpływ na twoje dziecko ma muzyka? Tego na pewno nie wiedziałaś!


źródło: Rafał Fudala "Kłamstwo dziecka. Od bujnej wyobraźni do świadomego fałszowania prawdy."

SONDA
Przyłapałeś swoje dziecko na kłamstwie?
Przyłapałeś swoje dziecko na kłamstwie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie