Nowy rok, ten sam dylemat. Z jakich zajęć dodatkowych twoje dziecko będzie zadowolone?

Nowy rok to nowe wyzwania, a nic lepiej nie pozwala wychodzić ze strefy komfortu, jak rozwijanie umiejętności. Rozwój dziecka doskonale wspomagają zajęcia pozalekcyjne.
Nowy rok, ten sam dylemat. Z jakich zajęć dodatkowych twoje dziecko będzie zadowolone?
fot. istock.com
03.09.2020
Dominika Stanisławska

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne? Jak wybrać odpowiednie, żeby dziecko się nie nudziło? Co zrobić, gdy dziecko nie jest zadowolone? Przeczytajcie ten artykuł i poznajcie odpowiedzi.

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne?

Warto, ale pod warunkiem, że dziecko jest w wieku szkolnym. Dzieci w przedszkolu mają wachlarz zajęć zagwarantowany przez placówkę. Nie ma sensu powielać zajęć, bo tak małe dziecko jeszcze nie musi określać, co lubi, a czego nie. Ważne, że czas, który spędza w przedszkolu jest wesoły. Jedyną alternatywą mogą być zajęcia języków obcych. To zawsze się w życiu przydaje, a im wcześniej maluch zacznie się uczyć, tym lepiej sobie poradzi w przyszłości.

Zobacz więcej: Pokolenie szklanych ekranów - czyli wszystko o netoholizmie i fonoholizmie u dzieci

Jak wybrać odpowiednie zajęcia?

Dzieci, które uczęszczają już do szkoły mogą potrzebować rozwoju pozalekcyjnego. Wtedy najlepiej usiąść z dzieckiem i porozmawiać o tym, na jakie zajęcia chciałoby chodzić. Jeśli widzimy, że nasze dziecko jest ruchliwe, możemy je zapisać na piłkę nożną lub basen. Ośrodki sportowe często za niewielkie kwoty sprzedają karnety miesięczne lub całoroczne na zajęcia ruchowe.
Znajomość języków obcych, to umiejętność, która realnie przydaje się w życiu i przekonał się o tym niejeden dorosły człowiek. Im wcześniej nasze dziecko zacznie poznawać języki tym szybciej zacznie się komunikować w języku obcym. Tu warto przemyśleć, czy lepiej rozwijać język, który już jest w szkole – najczęściej jest to angielski, czy zapisać dziecko na zupełnie nowy język – coraz popularniejszy jest niemiecki i hiszpański.
Niektóre dzieci mają ogromną potrzebę rozwoju artystycznego. Tu dobrym rozwiązaniem będą zajęcia z rysunku, tańca lub muzyki. Trzeba jednak pamiętać, że małe dzieci mogą się szybko znudzić dodatkowymi zajęciami, bo jeszcze nie potrafią tak dokładnie określać swoich potrzeb, jak np..: nastolatki.

fot.istock.com
fot.istock.com

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić na zajęcia dodatkowe?

Często zdarza się, że dzieci, które na początku bardzo się cieszyły z zajęć dodatkowych po dwóch miesiącach lub nawet miesiącu niechętnie uczęszczają na różne aktywności. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy porozmawiać z dzieckiem o innej alternatywie lub po prostu zapytać, co im się nie podoba. Im częściej rozmawiamy z dzieckiem o małych problemach, tym chętnie przyjdzie do nas w przyszłości z większymi.

Zobacz więcej: Co zrobić, gdy dziecko chce psa?

Niektórzy rodzice często popełniają błąd i zapychają dziecku cały tydzień zajęciami dodatkowymi. Niestety, to przynosi zupełnie odwrotny skutek. Nasza pociecha jest zmęczona, niechętna i może być marudna. Wszystko to wina przemęczenia. Każde zajęcia dodatkowe powinny być uzgodnione i nie powinny zajmować więcej niż 2 dni w tygodniu. Takie rozwiązanie pozwoli rozwijać zainteresowania i nie przemęczy młodego organizmu, który ma jeszcze wiele rzeczy do nauki i odkrycia.

SONDA
Czy twoje dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe?
Czy twoje dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie