5 sennych trików na nocnych marków

Jeśli twój maluch ma problemy z przesypianiem nocy, zdecydowanie powinnaś przeczytać ten artykuł.
5 sennych trików na nocnych marków
fot. istock.com
28.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Senni maruderzy utrudniają życie nie tylko sobie, ale również rodzicom, którzy nie mają czasu na regenerację organizmu po całym dniu pełnym wyzwań.

Co można zrobić, by przechytrzyć naszego małego, nocnego marka?

Wychowanie dziecka to niekończący się maraton wyzwań oraz bezmiar trudności do pokonania. Te z nas, które wychowanie przynajmniej jednego dziecka mają już za sobą, wiedzą o czym mowa. Niekontrolowane napady złości, budząca się z miesiąca na miesiąc potrzeba samodzielności oraz niczym nie uzasadniona zmiana upodobań (jednego dnia Twoje dziecko przepada za marchewką, drugiego natomiast jest ona najbardziej znienawidzonym warzywem na ziemi). Nie ma co się oszukiwać, łatwo nie jest, bycie mamą to ciężka praca. A bycie rodzicem dziecka, które ma problemy ze spaniem?

Na koniec dnia każda pracująca na pełen etat mama marzy o tym, by wreszcie odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień. Nie da się ukryć, że dziecko, które nie lubi chodzić spać lub budzi się co godzinę, potrafi skutecznie pokrzyżować takie plany.

5 prostych, praktycznych porad, które mogą pomóc ci pokonać ten problem

#1 Upewnij się, że wybrałaś odpowiednią porę na spanie: Ta rada wydaje się dziecinnie prosta i oczywista. Okazuje się jednak, że jest to kwestia najłatwiejsza do przeoczenia, ale wcale nie najmniejszej wagi. Najczęstszym błędem jest wybór zbyt wczesnej pory i usypianie dziecka „na siłę”. Pamiętaj, że dwulatek potrzebuje minimum 6 godzin aktywności od momentu ostatniej drzemki do położenia się spać. Jeśli więc, na przykład, twoje dziecko spało w dzień do godziny 15, to położenie go ponownie spać o 19 najprawdopodobniej zakończy się niepowodzeniem. Można również przesadzić w drugą stronę i położyć dziecko spać za późno. Na skutek tego będzie ono przemęczone i marudne, dlatego może grymasić podczas zasypiania. Niewiarygodne? Wydawać by się mogło, że zmęczone dziecko od razu padnie i uśnie (tak, jak ty byś to najchętniej zrobiła). W rzeczywistości dzieje się właśnie tak, że małe dzieci, które są zbyt zmęczone, wcale nie chcą zasnąć.

Zobacz więcej: Późne macierzyństwo - tak czy nie?

#2 Obserwuj dziecko podczas dnia: Ten punkt wiąże się ściśle z poprzednim. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko nie będzie ani zbyt przemęczone, ani zupełnie nie w nastroju na spanie – obserwuj je podczas dnia.

Kiedy zazwyczaj ma miejsce popołudniowa drzemka? Czy trwała wystarczająco długo? Drzemka, która ma być regenerująca dla organizmu powinna trwać przynajmniej godzinę. Natomiast około dwuletnie dziecko, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje od 12 do 14 godzin snu.

Dziecko sen

fot. istock.com

Odpowiedz sobie także na pytania: czy twoja pociecha miała dzisiaj wystarczająco dużo okazji do spożytkowania imponujących pokładów energii, czy się „wybawiła”? Aktywne spędzanie czasu sprzyja wieczornemu zasypianiu. A co z poranną pobudką? Jeśli dziecko budzi się o późniejszej godzinie, przesuwa to w czasie wszystkie kolejne czynności, także porę chodzenia spać. Niektórym rodzicom odpowiada taki rozkład dnia. Zwłaszcza, jeśli nie wracają wykończeni z pracy późnym popołudniem. Najlepszą radą jest w tym przypadku uważne przyglądanie się swojemu dziecku i dopasowywanie codziennego harmonogramu do jego naturalnych potrzeb oraz zwyczajów pozostałych członków rodziny.

Zobacz więcej: Późne macierzyństwo - tak czy nie?

#3 Nadaj sprawom z góry określony rytm: Odpowiedzią na wasze problemy z zasypianiem może być pilnowanie ustalonego porządku dnia. Wprowadzenie dziecka w powtarzalność codziennych rytuałów (np. najpierw dobranocka, potem kąpiel z ulubioną zabawką, następnie bajka na dobranoc) może pomóc mu w naturalnym przestawieniu organizmu na nocny tryb. W miarę odtwarzania znajomych czynności, będzie ono wiedziało, że pora spania się zbliża. Pilnuj, by działo się to zawsze o podobnej godzinie i zostało osadzone w kontekście tych samych czynności.

Fajnym pomysłem jest na przykład przygotowanie atrakcyjnej wizualnie grafiki obrazującej wieczorną rutynę. Małe dzieci uwielbiają wiedzieć z wyprzedzeniem, jaka czynność zaraz nastąpi. Możesz zaangażować dziecko w przygotowanie takiego wykresu – może ono pokolorować obrazki lub jeśli twoje zdolności plastyczne pozostawiają wiele do życzenia – powycinajcie odpowiednie grafiki z gazet i ponaklejajcie je razem we właściwej kolejności. Wykres pomoże wam zachować odpowiedni porządek i będzie idealnym punktem odniesienia, jeśli maluch będzie chciał pominąć któryś z punktów.

#4 Oddaj dziecku część kontroli: Tam, gdzie to możliwe, pozwól dziecku na podejmowanie decyzji. Będzie czuło, że jakaś część z wieczornego rytuału zależy wyłącznie od niego. Najlepiej, jeśli pozwolisz mu na wybór z dwóch konkretnych propozycji – to ograniczy długość zastanawiania się i przyspieszy cały proces. Przykładowo, możesz pozwolić maluchowi zdecydować, w którym komplecie piżamy chce dziś iść spać lub którą z bajek będziecie dziś czytać.

#5 Zadbaj o odpowiednią motywację: Dziecku łatwiej będzie zachowywać się zgodnie z twoimi oczekiwaniami, jeśli będzie miało w tym określony cel. Zadbaj więc o to, by miało odpowiednią motywację! Tu znowu z pomocą może przyjść wykres lub grafika, np. z możliwością naklejania na nią uśmiechniętych buziek, słoneczek itp. Za każdym razem, kiedy dziecko przejdzie bez marudzenia przez wszystkie punkty wieczornej higieny, a potem grzecznie położy się spać – w nagrodę dostanie naklejkę, którą będzie mogło nanieść na waszą grafikę. Za każdym razem, kiedy uzbiera odpowiednią ilość, dostanie nagrodę. Może to być coś drobnego (czasem sama możliwość kolekcjonowania naklejek jest wystarczającą nagrodą!) za poszczególne etapy i coś większego np. za 2-3 tygodnie poprawnego zachowania. Możesz zaproponować rodzinną wycieczkę do ZOO lub zakup zabawki.

Polecane wideo

Komentarze (30)
Ocena: 2.47 / 5
Kubix (Ocena: 1) 28.04.2022 08:08
Pitolic ten sposup
odpowiedz
PSYCHOFAN (Ocena: 5) 11.04.2022 08:51
Odpowiednie metody na uśpienie dziecka bardzo dziękuję stronie "Supermamy"😃😁😆😅😃😁😃😘😝😗😝😋🥰🥰😄🤪😛😏🤪😑😏😶😔😏🤪😛😏😶😔🙂🤪😔🙂😶😔🙃😶😛🤪😑🙂😍😛🙂😶😑🙂🤪😝😗🤪😛🙃😍😛🙃🤔😏😇😑😏😶😑😏🤔😑🙂😇😝😙😇😐🥱🤔😑😏🤔😐🙂😇😝🙂🙄🤨🥱😶😑🙂🤩😝😗😇😝😏😇😝🙂🤩😘😶😑🙂😍😘😗🤪😑😏🤪🙂😍😚🤪😛😮😨😳😮😓🤯😣😢🥺🤐😓😣😮😨😕😮😳😨😮😢😨😳😮😨🤯😮😨🤯😮😧🤯😣😞😮😧🤯😣😞🤯😮😨😮😧🤯😒😱🤭😶😔😏😶😔☺️😔😶🥱😶😔😏😑🤔😝☺️😶😔🥱😶😔😏😔😶😶🤭😔😶😑😏🤪😑😏🤔😑😏😶😔😑😏🤔🤨😔☺️🤪😏😑🤪😛😛🤪😇😝🙂🙂😇😝🙂😇😝🙂🤔😑😏🤔😑😏🤔😑😇😑😏😇😝🙂😇🙂😝🙂😇😝😇😝😏😇😝🙂😝🙂😝🤪😝🙂😇😝🙂🙂😇😝😇🙂😝😇😝🙂🙂😇😝🙂🤔😝😇😝🙂🙂😝😏😶😑😶😏😑😏😑😒🥱😑🥱😱😶😔😌🤫😐🥱🤔😑😶😑😇🙂😝😏🤔😝😏🤔😝😏😑🤔😏😑😏🤔😑🤔😝😋😏🤔😑😌🤔😑😇😝😋🙂🤪😝🤪😝🙂🤪🙂😝🤪🙂😝😛🤪🙂🙂🤪😛🤪😛🙂😋😇😝🤪🙂😝
odpowiedz
Alarm (Ocena: 5) 05.04.2022 21:24
😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍈🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍈🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍈Te melony były dla zmyłki😊😜😝😛😋 Alarm (Ocena: 5) dzisiaj 21:17 😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊🖖🤜👊👊☝️🤛👆✌️🖕🤘🖖👌🖕🤳🙏👈🤳🤳👉🤙👉👋🤘🖐️🤛✋✊🖖🤝🌱🌹🥀🌻🌷💮🌸🍂🌫️🌬️🌁🌲🍀🌫️🌀🌡️🌊🔥🍀🌅🏞️🌅🌈🌔🌑🌔🌑🌕🌠🌖⛅🌧️🌦️💫⛈️🌨️🏞️⛱️🌄🏞️🌅🌅🌅🌄😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️
odpowiedz
Alarm (Ocena: 5) 05.04.2022 21:19
Znajdź wszystkie gruszki 🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍈🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍈🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍐🍏🍏🍏🍏🍏 🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍈🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍈🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍐🍐🍏🍏🍏🍏🍏🍈Te melony były dla zmyłki😊😜😝😛😋
odpowiedz
Alarm (Ocena: 5) 05.04.2022 21:17
😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊🖖🤜👊👊☝️🤛👆✌️🖕🤘🖖👌🖕🤳🙏👈🤳🤳👉🤙👉👋🤘🖐️🤛✋✊🖖🤝🌱🌹🥀🌻🌷💮🌸🍂🌫️🌬️🌁🌲🍀🌫️🌀🌡️🌊🔥🍀🌅🏞️🌅🌈🌔🌑🌔🌑🌕🌠🌖⛅🌧️🌦️💫⛈️🌨️🏞️⛱️🌄🏞️🌅🌅🌅🌄😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊🖖🤜👊👊☝️🤛👆✌️🖕🤘🖖👌🖕🤳🙏👈🤳🤳👉🤙👉👋🤘🖐️🤛✋✊🖖🤝🌱🌹🥀🌻🌷💮🌸🍂🌫️🌬️🌁🌲🍀🌫️🌀🌡️🌊🔥🍀🌅🏞️🌅🌈🌔🌑🌔🌑🌕🌠🌖⛅🌧️🌦️💫⛈️🌨️🏞️⛱️🌄🏞️🌅🌅🌅🌄🌄🌄🌄🌄🌄🌄☀️☀️☀️🌤️🌤️🌤️🏞️🏞️⛱️⛱️🏖️🏖️p😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊🖖🤜👊👊☝️🤛👆✌️🖕🤘🖖👌🖕🤳🙏👈🤳🤳👉🤙👉👋🤘🖐️🤛✋✊🖖🤝🌱🌹🥀🌻🌷💮🌸🍂🌫️🌬️🌁🌲🍀🌫️🌀🌡️🌊🔥🍀🌅🏞️🌅🌈🌔🌑🌔🌑🌕🌠🌖⛅🌧️🌦️💫⛈️🌨️🏞️⛱️🌄🏞️🌅🌅🌅🌄🌄🌄🌄🌄🌄🌄☀️☀️☀️🌤️🌤️🌤️🏞️🏞️🏖️🏖️⛱️⛱️❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊🖖🤜👊👊☝️🤛👆✌️🖕🤘🖖👌🖕🤳🙏👈🤳🤳👉🤙👉👋🤘🖐️🤛✋✊🖖🤝🌱🌹🥀🌻🌷💮🌸🍂🌫️🌬️🌁🌲🍀🌫️🌀🌡️🌊🔥🍀🌅🏞️🌅🌈🌔🌑🌔🌑🌕🌠🌖⛅🌧️🌦️💫⛈️🌨️🏞️⛱️🌄🏞️🌅🌅🌅🌄🌄🌄🌄🌄🌄🌄☀️☀️☀️🌤️🌤️🌤️🏞️🏞️🏖️🏖️⛱️⛱️⛱️⛈️🌋🌄☀️🏜️🌧️🌥️⛈️☁️☁️💫☁️⛈️☁️🌩️🌦️🌧️⛅🌙☔🌕🌑🌍🙊🌎🙉🌍🐵🌌🐵🌖🌠🌙☔🌔🌘🌗🌘🌗🌠🌙🌠🌔🌒🙈🐨🐶🙊🌎🌏🌎🌏🌍🙊🙉🦁🌶️🍎🍍🍈🍋🍒🍊🍓🍌🍓🍋🍒🍅🍎🍇🍏🍌🍋🍓🍌🍈🍅🍐🥞🍗🥜🥞🍖🍳🍝🥚🥙🌮🍱🍜🍙🌯🍟🍤🌮🍜🍚🍡🍦🍡🍿🍩🍯🍯🍫🍪🍫🍯🍬🥛🍭🎂🍘🎂🎂🍘🍲🍺🔪🍶🥄🍶🍹🍽️🍽️🔪🍹🍽️🍵🍾🍵🍷🍫🥃🍿🍭🍿🍵🍷🍻☕🔪🥂🍬🍿🍡🍮🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍘🍘🚗🚦🚗🚦🚌🚦🚌🚜🚥🚜🚌🚜🚥🚜🚢🚄🚆🚄🏎️🚞🚉🚊🚝🛳️🚉🚢🚔🎠🛶🎠🛶🎡🛫🎡💒🎡🎡🎡🎡🎠⛴️🚀🚤🚁🚡🛬⛩️🗻⛩️🏗️🗿🏭🗽🕌🗽🏢🕋🏪🏨🏦🏨🏡🏙️🏘️🏫🏡🏙️🏟️🏙️🏡🏤🏥😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😱😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😊😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😚😚😚😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜🙁😡🙁😡🙁😟🙁😜😏😜😏😙😏😒😝😒😐😒😐😏😗😏😐🙄😜🙄😐😋😜😒😛😱☺️😜😏😜☺️😝😒😐🙂😝😱😶😏😝🙄😶🙂😙😱😶😱😐🙄😛😱😜😒😶😌😝😜😱😶😒😝😒😜😒😂😄😂😄🤣😀🤣😄😂🤣😀😵😨😵😵😞😳🤡😷🤡🤠👹😈🤖🤥🎃🤧😷🤡🤕🤡💩👻🤤🤒🤢🌛💢🕳️💢✨💥🙊🎉🎊🙉🎉🙉🎊🙊🎊🙊🎉🙊🕳️💨👺💤👺💩💯😈🙉🎊👺👺😿😽😾😽❤️💙💛💛😹😾😼😿😽😾😽😾😹❤️😼💘💘💕💘💙💝💓💗💞💔👣👀💀👣👀🗣️👄🗣️👅👄👣💀💀☠️☠️💀☠️🗣️👁️🗣️💔👤💋💓👥💓💖💕💘💕💝😼💝🖤💝😻✊🖐️✊🖐️🤙👆🙏💅👈🖐️✊🖖🤜👊👊☝️🤛👆✌️🖕🤘🖖👌🖕🤳🙏👈🤳🤳👉🤙👉👋🤘🖐️🤛✋✊🖖🤝🌱🌹🥀🌻🌷💮🌸🍂🌫️🌬️🌁🌲🍀🌫️🌀🌡️🌊🔥🍀🌅🏞️🌅🌈🌔🌑🌔🌑🌕🌠🌖⛅🌧️🌦️💫⛈️🌨️🏞️⛱️🌄🏞️🌅🌅🌅🌄🌄🌄🌄🌄🌄🌄☀️☀️☀️🌤️🌤️🌤️🏞️🏞️🏖️🏖️⛱️⛱️⛱️⛈️🌋🌄☀️🏜️🌧️🌥️⛈️☁️☁️💫☁️⛈️☁️🌩️🌦️🌧️⛅🌙☔🌕🌑🌍🙊🌎🙉🌍🐵🌌🐵🌖🌠🌙☔🌔🌘🌗🌘🌗🌠🌙🌠🌔🌒🙈🐨🐶🙊🌎🌏🌎🌏🌍🙊🙉🦁🌶️🍎🍍🍈🍋🍒🍊🍓🍌🍓🍋🍒🍅🍎🍇🍏🍌🍋🍓🍌🍈🍅🍐🥞🍗🥜🥞🍖🍳🍝🥚🥙🌮🍱🍜🍙🌯🍟🍤🌮🍜🍚🍡🍦🍡🍿🍩🍯🍯🍫🍪🍫🍯🍬🥛🍭🎂🍘🎂🎂🍘🍲🍺🔪🍶🥄🍶🍹🍽️🍽️🔪🍹🍽️🍵🍾🍵🍷🍫🥃🍿🍭🍿🍵🍷🍻☕🔪🥂🍬🍿🍡🍮🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍦🍘🍘🚗🚦🚗🚦🚌🚦🚌🚜🚥🚜🚌🚜🚥🚜🚢🚄🚆🚄🏎️🚞🚉🚊🚝🛳️🚉🚢🚔🎠🛶🎠🛶🎡🛫🎡💒🎡🎡🎡🎡🎠⛴️🚀🚤🚁🚡🛬⛩️🗻⛩️🏗️🗿🏭🗽🕌
odpowiedz
Polecane dla Ciebie