Dlaczego dziewczynki lubią inne zabawy niż chłopcy?

Twoja córeczka zachowuje się jak typowa dziewczynka, a synek jest typowym chłopcem? Płeć dziecka jest uwarunkowana genetycznie… ale nie jest wyrocznią.
Dlaczego dziewczynki lubią inne zabawy niż chłopcy?
fot. istock.com
15.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Mimo że na półkach twojego malucha są różnego rodzaju zabawki, od lalek przez samochody po te neutralne płciowo akcesoria, to i tak twoja córeczka najczęściej wybiera lalki, a twój synek najchętniej bawi się samochodami. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego dziewczynki lubią inne zabawy niż chłopcy?

Otóż już jako dzieci, chłopcy i dziewczęta bardzo różnią się między sobą, nie tylko fizycznie. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą hormonów, z którymi stykają się jeszcze w życiu płodowym.

Na przykład już od urodzenia dziewczynki wykazują większe zainteresowanie ludźmi i twarzami, dlatego chętniej sięgają po lalki, podczas gdy chłopcy wolą pociągi czy ciężarówki. Dziewczynki też wcześniej zaczynają mówić i lepiej radzą sobie z komunikacją werbalną niż chłopcy, dlatego chętniej wybierają zabawy wymagające udawania czy wymyślania. Chłopcy natomiast preferują zabawy, w których mogą być częścią większej grupy.

Zobacz więcej: Jak sobie radzić z małym uparciuchem?

Zabawa dziecko

fot. istock.com

Jak jeszcze wolą bawić się mali mężczyźni?

Chłopcy zazwyczaj są bardziej aktywni fizycznie niż dziewczynki, co może wynikać z faktu, że od urodzenia mają większą masę mięśniową. Są też lepsi w zadaniach wykorzystujących ich zdolności mechaniczne i przestrzenne, np. zabawa klockami. Nie oznacza to jednak, że twoje dziecko jest zaprogramowane na role stereotypowo przypisane kobietom czy mężczyznom i nie masz na to żadnego wpływu. Jak zaszczepić w dziecku wszechstronność?

Świetnym pomysłem będzie zaopatrzenie malucha w różne zabawki, nie tylko te "dziewczęce" czy "chłopięce".

Zachęcaj swoją córkę do większej aktywności fizycznej, będąc dla niej przykładem i chwaląc zawsze, gdy próbuje czegoś nowego. Kto wie, może ma szansę w przyszłości osiągnąć niemałe sukcesy w sporcie?

Natomiast twój synek lepiej poradzi sobie w kontaktach interpersonalnych, jeśli od najmłodszych lat zachęcisz go do okazywania uczuć innym dzieciom czy zwierzakom, np. poprzez przytulanie ich czy opiekowanie się nimi, jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów będzie dobry wzorzec, najlepiej w osobie czułego taty!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie