Jak kształtować nawyk jedzenia śniadania i preferencje smakowe od najmłodszych lat?

Prawidłowe nawyki żywieniowe wykształcone i utrwalane w okresie 1000 pierwszych dni życia mają dużą szansę być powielane przez dziecko w odległej przyszłości. Rodzice już od początku mogą decydować o sposobie komponowania diety malucha, dlatego kiedy tylko jest to możliwe, warto jeść śniadanie razem z nim. Dzieci uwielbiają jedzenie w towarzystwie najbliższych i to właśnie od nich – dorosłych – uczą się dobrych przyzwyczajeń.
Ważne! O śniadaniu pamiętaj nie tylko „od święta”
Nauka jedzenia śniadań to wielki krok w kierunku regularnego spożywania 5 posiłków dziennie i jedna z podstawowych zasad prawidłowego odżywiania. To dobry nawyk, który warto zacząć utrwalać już od wczesnego dzieciństwa.
Przyzwyczajanie malucha do regularnego spożywania śniadań to nie wszystko. Większość dzieci w początkowym okresie rozwojowym jest w ciągłym ruchu, w związku z czym ich zapotrzebowanie na energię i wiele składników pokarmowych jest bardzo wysokie. Węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne to niezbędne elementy codziennej diety, które powinny znajdować się w każdym wartościowym śniadanku malucha.
fot. istock.com
Intensywnie rozwijający się organizm niemowlęcia czy małego dziecka czerpie niezbędną energię m.in. z węglowodanów zawartych w zbożach. Czy wiesz, że zbożowa kaszka przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu stanowi dla niego pełnowartościowy[1] posiłek i ma konsystencję dopasowaną do potrzeb i umiejętności dziecka? Podając ją na śniadanie, rodzice wspierają prawidłowy rozwój młodego organizmu. Przykładem są kaszki BoboVita – oto 3 powody, dla których warto podawać je każdego dnia:
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.
* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.
[1] https://media.nutriciastatic.com/uploads/media/5a27e7c7ac319/schemat-zywienia-niemowlat-1.pdf
[2] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.