Czy wiesz, czym jest responsive feeding?

Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób karmienia dziecka.
Czy wiesz, czym jest responsive feeding?
fot. materiały prasowe
24.04.2020

Odpowiednio odżywiony brzuszek ma duże znaczenie dla harmonijnego wzrostu i dobrego samopoczucia malucha. Zbilansowana dieta niemowlęcia to gwarancja jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w przyszłości. Troska o jadłospis niemowlęcia jest zatem inwestycją w jego zdrowie. Jak rozpoznać, czy twój maluch ma już pełny brzuszek, czy może nadal jest głodny? Odpowiedź może przynieść sprawdzony sposób, jakim jest responsive feeding.

Czym jest responsive feeding?

To określenie na sposób karmienia malucha w reakcji na jego zachowanie[1]. Na czym dokładnie polega? Jest to umiejętność odpowiedniej interpretacji sygnałów, dzięki którym niemowlę pokazuje, że jest głodne lub że ma już pełny brzuszek.

Twoja prawidłowa reakcja na wysyłane przez dziecko sygnały pozwoli ci regulować porę jego posiłków bez przekarmiania. Poniższe wskazówki powinny ci pomóc rozwiać twoje wątpliwości w tym zakresie.

Twoje dziecko najprawdopodobniej jest najedzone, jeśli:

 • zasypia lub grymasi w trakcie jedzenia;
 • coraz wolniej zjada podawany pokarm;
 • przestało ssać pierś lub smoczek;
 • wypluwa jedzenie, zaciska usta i jeśli je już łyżeczką – odpycha ją.

Twoje dziecko najprawdopodobniej jest głodne, jeśli:

 • charakterystycznie płacze;
 • wkłada rączki do buzi;
 • na widok jedzenia macha rączkami i nóżkami;
 • otwiera usta i podąża wzrokiem w stronę łyżeczki;
 • jeśli już potrafi – wskazuje palcem na jedzenie.

Układ pokarmowy dziecka pełną dojrzałość osiąga dopiero około 5.-7. roku życia. To dlatego ważnym zadaniem rodziców jest dokładna obserwacja potrzeb dziecka oraz komponowanie diety, która będzie wspierać prawidłowy rozwój małego brzuszka. Początkowo sprawa jest dość prosta, ponieważ w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia pokarmem najlepiej dopasowanym do jego potrzeb żywieniowych jest po prostu mleko mamy. Kobiecy pokarm zawiera bowiem prawie wszystkie potrzebne niemowlęciu składniki odżywcze, w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować w porozumieniu z lekarzem). Właśnie dlatego eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie stopniowe rozszerzanie jego diety, przy kontynuacji karmienia mlekiem mamy do 2. roku życia lub dłużej. Mleko mamy to wsparcie rozwijającego się brzuszka niemowlęcia, a prawidłowo kształtujący się brzuszek to radość dziecka.

Radość prosto z brzuszka

Dbanie o szczęście dziecka to bez wątpienia priorytet dla rodzica – aż 70% opiekunów ma świadomość tego, że szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka i deklaruje, że dba o dietę swojego dziecka[2]. Rodzice są coraz bardziej świadomi tego, że harmonijnie funkcjonujący brzuszek to radość dziecka, a dzięki temu – zadowolenie i spokój całej rodziny. Wyniki badań pokazują, że dla 93% rodziców nie ma nic ważniejszego niż szczęście dziecka, a uśmiech dziecka wynagradza im wszystkie trudy związane z jego wychowaniem[3]. Ale jak można rozpoznać, że brzuszek dziecka jest szczęśliwy i co to właściwie oznacza?

Oto 5 pozytywnych sygnałów:

 • prawidłowy rozwój,
 • dobre samopoczucie,
 • siła do zabawy,
 • rozwój poznawczy,
 • odporność.

Reaguj na potrzeby

Właściwie odżywiony i najedzony maluch to podstawa jego rozwoju oraz dobrego samopoczucia. Mleko mamy to najlepsze, co kobieta może dać swojemu potomstwu, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie jest to możliwe. Z myślą o maluchach, które z uzasadnionych powodów nie są karmione piersią, powstało mleko następne Bebiko 2 z udoskonaloną, dobrze tolerowaną[4] formułą NUTRIflor Expert, dla małych brzuszków po 6. miesiącu życia. To kompletna kompozycja składników odżywczych[5] , która została wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA[6], ważny dla rozwoju mózgu i wzroku[7], aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Produkt zawiera[8] także m.in.: kompozycję witamin i składników mineralnych, m.in.wapń i witaminę D, niezbędne do prawidłowego rozwoju kości i zębów; żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy; kwas ALA (omega 3) niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych, a także unikalną kompozycję błonnika GOS/FOS[9].

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci, wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia koniecznie zasięgnij porady lekarza.

 

Źródła:

[1] https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Is-Your-Baby-Hungry-or-Full-Responsive-Feeding-Explained.aspx

[2] Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo? Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[3] Także.

[4] Na podstawie testu Bebiko 2 zrealizowanego przez IQS Sp. z o.o., lipiec 2019, N=242 matki dzieci 7-12 mies., użytkowniczki marki.

[5] Zgodnie z przepisami prawa.

[6] Zgodnie z przepisami prawa.

[7] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

[8] Zgodnie z wymaganiami prawa Bebiko 2 NUTRIflor Expert zawiera wapń, witaminę D, żelazo, jod, DHA i ALA.

[9] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

 

Materiał partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Alba (Ocena: 5) 26.04.2020 18:35
Już od najmłodszych lat trzeba w dziecku rozwinąć nawyk zdrowego jedzenia. Ja miałam z tym problem odkąd byłam mała i potem problemy z nadwagą. Teraz walczę. Zamówiłam sobie catering dietetyczny warszawski dzień i staram się nie jeść śmieci.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie