Czy słuchanie muzyki może przyspieszyć rozwój dziecka?

Okazuje się, że wspólne słuchanie, tworzenie muzyki pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości i wpływa na lepszą koncentrację przy nauce.
Czy słuchanie muzyki może przyspieszyć rozwój dziecka?
fot. iStock
27.01.2020
Katarzyna Lemanowicz

Śpiewanie uwalnia od stresu, zwiększa energię i pomaga rozwinąć więź między dzieckiem, a rodzicem.

Można by w jednym krótkim zdaniu napisać: im więcej muzyki w twojej rodzinie tym lepiej. I niech nie zraża cię brak umiejętności na skalę Edyty Górniak.

No dobrze, czy do umuzykalnienia twojej pociechy powinnaś sięgnąć po profesjonalnego nauczyciela śpiewu? Niekoniecznie.

Zobacz również: 6 najgorszych rzeczy, które rodzic może zrobić swojemu dziecku

Domowe zajęcia muzyczne dla dziecka

#1 Śpiewaj ważne słowa i frazy

Jedno jest pewne, uczenie się piosenek od najmłodszego wieku poszerza słownictwo i zwiększa umiejętności zapamiętywania. Dodatkowo, umieszczenie ważnych zwrotów w melodii tworzy swojego rodzaju wzór, który dzieci mogą z łatwością zapamiętać. Kochana mamo lub tato, jeśli chcesz, żeby twoje dziecko coś zapamiętało wyśpiewaj te frazy w piosence.

#2 DIY

Za oknem pogoda nie zachęca do długiej, wielogodzinnej aktywności na dworze, a ty nie masz pomysłu jak spędzić ten czas w domu? Przecież możesz łatwo tworzyć instrumenty muzyczne z przedmiotów gospodarstwa domowego. To świetna zabawa móc tworzyć muzykę na „domowych” instrumentach. Wspólny koncert? Czemu nie.

Dziecko słuchające muzykifot. istock.com

#3 Zagrajcie w „talent show”

Twój maluch naśladuje uczestników popularnych talent show? Z wypiekami na twarzy ogląda zmagania uczestników? Zachęć go do przebrania się, włącz ulubioną piosenkę i zacznijcie zabawę.

#4 Muzyka w tle

Wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, poprawia humor, jest napędem do działania oraz pomaga się skupić. Dlatego używaj muzyki w tle podczas wykonywania różnych czynności.

#5 Słuchaj i rysuj

Ustaw ulubioną muzykę twojego dziecka. Następnie zorganizuj kartki papieru, kredki i zachęć pociechę do narysowania tego co „widzi” w danym utworze. Zachęć dziecko do wyrażenia swoich emocji poprzez dobór kolorów, kształtów, linii, kropek, kresek, wszystkiego co kojarzy się z danym instrumentem muzycznym.  

#6 Zagraj w „znam tę melodię”

Gwiżdż, bucz, nuć rytm piosenki i sprawdź czy twoje dziecko potrafi odgadnąć melodię. Następnie zamieńcie się miejscami i zobacz czy odgadniesz melodię, którą zanuci twoje dziecko. Ubaw gwarantowany.

Zobacz również: O tym efekcie ubocznym macierzyństwa rzadko się mówi. Ona przełamała tabu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie