Dlaczego warto nauczyć dziecka szyć? Oto 5 powodów

To nie tylko świetna zabawa.
Dlaczego warto nauczyć dziecka szyć? Oto 5 powodów
fot. iStock
14.06.2019
Katarzyna Lemanowicz

Jeszcze za czasów naszych babć, zajęcia z szycia były normą. Dziś w szkołach niestety nie ma tego typu zajęć, a młode pokolenie ma trudności z zacerowaniem chociażby małej dziurki. Nauka szycia jest cenną umiejętnością, którą warto przekazać naszym pociechom. Dlaczego? Ponieważ rozwija wiele cennych umiejętności.

Zobacz też: Jej synek nie chciał jeść warzyw. Znalazła genialny sposób, który robi furorę na Instagramie

Powody, dla których warto nauczyć dziecko szycia

Dlaczego warto nauczyć dziecko szyć?fot. unsplash

Rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej

Jednoczesne skupienie wzroku oraz ruch rąk to niełatwe zadanie, które warto ćwiczyć. Nawlekanie nitki przez malutki otwór igły pozwala na rozwój koordynacji wzrokowo - ruchowej. Jest to złożona umiejętność poznawcza, ponieważ wymaga  poprowadzenia rąk zgodnie z bodźcami, jakie otrzymują nasze oczy. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Umiejętności matematyczne

Dzieci, które uczą się szyć, rozwijają jednocześnie umiejętności matematyczne. Do uszycia danej rzeczy potrzebujemy określonej ilości materiału, nici i innych elementów, które trzeba z góry wyliczyć. Do tego dochodzą wymiary i kształty z którymi dzieci oswajają się podczas nauki szycia. Nauka szycia rozwija kreatywnośćfot. iStock.com

Samodzielność

Umiejętność szycia wpływa również na samodzielność. Zarówno jako nastolatek oraz osoba dorosła, dziecko będzie potrafiło naprawić swoje ciuchy, a może nawet zaprojektować sukienkę na bal. Być może nauka szycia przyczyni się do rozwoju nowego hobby lub stanie się pomysłem na życie. 

Planowanie i przygotowywanie

Poprzez naukę szycia dzieci rozwijają umiejętności planowania i przygotowywania. Poza tym  pobudzają swoją kreatywność, uczą się przewidywać i rozwijają zdolności manualne.Warto, aby dziecko umiało szyćfot. iStock.com

Cierpliwość

Szycie wymaga niezwykłej koncentracji oraz cierpliwości. Wiele dzieci czy osób dorosłych zbyt szybko poddaje się w codziennym życiu, właśnie ze względu na brak tych dwóch cech. A jak wiemy cierpliwość popłaca. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci koncentracji i cierpliwości.

Zobacz też: Wychowywanie dziecka z pupilem. Czy to dobre połączenie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie