Jak odkryć i rozwijać w dziecku talent?

Czy wyjątkowe uzdolnienia to sprawa genów czy może wytrwałego uczenia się?
Jak odkryć i rozwijać w dziecku talent?
fot. istock.com
08.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

Mózg od chwili narodzin dysponuje niesamowitymi, ogromnymi umiejętnościami. Z czasem umiejętności te zanikają, bo nie są wykorzystywane, ale potencjał, który otrzymujemy na samym początku jest niewyobrażalny.

Dlatego też, dla uczenia się i dla rozwoju talentów najważniejsze są pierwsze lata życia. Już wtedy, gdy dziecko jest, wydawałoby się, nierozumnym niemowlakiem, warto rozwijać talenty dzieci. Jedną z form są zajęcia dla rodziców z dziećmi. W dzisiejszych czasach każda z Mam ma w zasięgu ręki takie możliwości: zajęcia muzyczne, taneczne, językowe, sportowe czy plastyczne dla nawet już kilkumiesięcznych dzieci.

Jak rozwijać w dziecku talent?

Maleństwo, które przychodzi na świat to genialne stworzenie, które chłonie, uczy się intuicyjnie i z jednej strony, rodziców obowiązkiem jest rozwijać jego zdolności i rozbudzać pasje, ale z drugiej strony, choć biologia nas tak cudownie uposaża, to wcale nie jest powiedziane, że każdy człowiek musi być geniuszem, lepszym od innych i koniecznie żyć jakąś pasją.

Jaka jest tak naprawdę rola rodzica? Czy to, żeby sprawić, że dziecko od 3. roku życia będzie miało jakąś wymyśloną przez niego pasję i całe życie będzie ją realizować?

Rozwój dziecka ma szansę na sukces wówczas, gdy jest harmonijny. Wtedy, gdy nie skazujemy malca na obcowanie z nieprzyjaznym mu środowiskiem, z nauczycielem, który wzbudza w nim lęk lub niezdrowy respekt. Twoje dziecko ma szansę osiągnąć taki sam sukces albo i większy także wtedy, gdy to ty jesteś jego nauczycielką, spędzasz z nim czas albo przynajmniej czuwasz gdzieś za plecami, jak anioł stróż.

Zobacz więcej: Czego możesz nauczyć się od swoich dzieci?

A jak rodzic może rozpoznać, czy dziecko ma jakiś talent? A może raczej, jakie są to zdolności, bo jest większe prawdopodobieństwo, że je ma niż że nie jest utalentowane?

Obserwuj swoje dziecko

Specjaliści pracujący na co dzień z małymi dziećmi radzą, aby nie zamykać się na talenty, jakie może przejawiać dziecko. To, że mamie czy tacie słoń nadepnął na ucho, wcale nie oznacza, że ich dziecko nie będzie muzykalne czy nawet ponadprzeciętne zdolne muzycznie. Z drugiej strony, nie należy tych talentów doszukiwać się na siłę. Dziecko należy po prostu obserwować. Wymaga to nieco uwagi z naszej strony, czasu i skupienia. Jednak warto to dla malucha zrobić, bo o ile wciskanie dziecka na siłę w rolę wirtuoza skrzypiec jest dla niego krzywdzące, to niepokazanie mu różnych możliwości i nieułatwienie mu pójścia drogą pasji czy talentu, może je w przyszłości unieszczęśliwić.

Dziecko talent

fot. istock.com

Obserwuj malca - jeśli potrafi klaskać do rytmu, a słysząc muzykę, nie umie ustać w miejscu - rozejrzyj się w swojej okolicy za umuzykalniającymi, rozwijającymi zajęciami dla maluchów. Gdy zauważysz, że ma oko do kolorów, jest sprawne manualnie - pomyśl o zajęciach plastycznych, a najlepiej na początek sama daj mu narzędzia do rozwijania zdolności, spędzaj z nim czas nad kartką brystolu z kredkami pastelowymi w rękach i wówczas podejmij decyzję, czy warto wejść w temat głębiej.

Jak wiemy, dzieci szybko się nudzą. Co wtedy?

Jak wiadomo, kilkuletnie dziecko samo z siebie nie jest jeszcze zdefiniowane w kierunku tego, co chce w życiu robić, a psychologowie dziecięcy coraz częściej podkreślają, że lepiej będzie, jeśli rodzice nie będą definiować tych zdolności i predyspozycji na siłę. Dlatego doradza się, aby posłać kilkulatka na jakieś zajęcia ogólnorozwojowe (zajęcia w przedszkolach również temu służą), aby prowadzący je animator, mając czas na obserwację, zarówno indywidualną jak i na tle rówieśników, mógł także wychwycić, co najbardziej w duszy malucha gra.

Nie panikujmy, jeśli maluch zaczyna marudzić, nie chce chodzić na jakieś zajęcia, nudzi się. Zmiana zainteresowań dziecka nie powinna być powodem do frustracji u rodzica. W wieku 3-6 lat jest to zupełnie normalne. Maluchy obserwują swoich rówieśników, rozmawiają z nimi, często pod ich wpływem zmieniają zdanie lub z czystej, pięknej i dziecięcej ciekawości chcą spróbować czegoś nowego.

Zobacz więcej: Jakie badania USG można wykonywać u dzieci?

Jak się powinnaś zachować, kiedy Twój maluch nie chce nagle więcej chodzić na jakieś zajęcia lub dopiero co kupioną rakietę do tenisa ciska w kąt? Jeśli nie ma ku temu żadnych poważnych, niepokojących powodów, a jest nim zwykła nuda, to rozwiąż to w sposób nieco przebiegły. Jak?

Daj dziecku czas

Kiedy dziecko nagle oznajmia nam, że już nie chce więcej chodzić na przykład na zajęcia z angielskiego czy plastyczne, to nie rezygnujcie z nich od razu. Najpierw zaproponuj maluchowi, że poczekacie jeszcze dwa lub trzy dni, ewentualnie do następnych zajęć i jeśli nadal do tego czasu nic nie zmieni się w jego nastawieniu, wówczas możecie podjąć jakieś kroki. Ale właśnie chodzi o to, aby pamiętać, że uczucie nudy jest u kilkuletniego dziecka normą, ale często równie szybko przechodzi jak się pojawia.

Na koniec zachęcamy gorąco wszystkie Mamy do tego, aby same także próbowały odkrywać talenty i pasje swoich dzieci i poprzez wspólne, kreatywne spędzanie czasu, także rozwijały zdolności swoich maluszków. I nie bez znaczenia jest fakt, co dziecko obserwuje z naszej strony. Gdy ma przed oczami szczęśliwego, spełnionego rodzica, takiego, który z pasją chociażby zbija z deseczek karmnik dla ptaków, a nie kogoś, kto potrafi spędzać czas wyłącznie na oglądaniu telewizji, to samo widzi, że warto od życia oczekiwać czegoś więcej.

Ponadto, dziś internet pełen jest pomysłów na wspólne, rozwijające zabawy z dziećmi. Rodzice mają ogromne pole do popisu, wystarczy tylko wpisać interesujące Cię hasło w wyszukiwarkę. Pomyśl, jaką frajdą byłoby dla malucha wspólne z mamą wycinanie z kolorowego papieru świątecznej choinki i przyozdabianie jej czy malowanie stopami lub dłońmi w rytm muzyki.

Warto czasem po prostu przejść do kreatywnego działania, które będzie najbardziej korzystne dla dziecka w kontekście spędzania czasu z rodzicami, zamiast zastanawiania się przez nich, jakie to talenty posiada dziecko i wyszukiwanie coraz to nowych form aktywności poza domem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie