Nawyki żywieniowe a piękny i zdrowy uśmiech dziecka

Twoje zęby są tym, co jesz! Zadbaj o zdrowy uśmiech dziecka!
Nawyki żywieniowe a piękny i zdrowy uśmiech dziecka
fot. istock.com
04.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Piękny uśmiech to inwestycja w przyszłość. Zdrowe, zadbane zęby to nie tylko niezbędne narzędzie w codzienności, ale też wizytówka człowieka.

Jak dbać o zęby dziecka?

Od pierwszych dni malucha. Najbardziej korzystne dla prawidłowego rozwoju ząbków jest karmienie piersią. Podczas ssania piersi dziecko ćwiczy mięśnie żucia, co zapobiega wadom zgryzu w przyszłości i chorobom stawu skroniowo -żuchwowego. Dodatkowo, w momencie gdy  pojawią się malutkie ząbki, pokarm za ich pomocą jest „wytryskiwany” do gardła dziecka, dzięki czemu nie ma z nimi kontaktu.

Dieta dziecka a zdrowie zębów

Ważne jest, żeby karmić dziecko, kiedy jest rozbudzone – dzięki temu wydzielane jest więcej ochraniającej zęby śliny. Należy także unikać słodkich, oblepiających zęby kaszek, gęstych soków. Szczególnie produktów bogatych w cukry trzeba unikać nocą. Najlepiej też podawać maluchowi do picia wodę i niesłodzone herbatki zamiast słodkich napojów. Dobrą przekąską są rzeczy, przy których dziecko musi się trochę napracować – np. skórka od chleba, kawałki jabłka.

Jak dbać o zęby dziecka?
fot. istock.com

Jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta?

Zalecane są produkty bogate w wapń (mleko, nabiał) oraz witaminę D3, która dodatkowo ułatwia przyswajanie wapnia (np. ryby). Ale nie tylko wapń jest niezbędny dla zdrowych zębów – witamina C i inne witaminy także muszą być dostarczane w odpowiedniej ilości – najlepiej z dietą, a nie z suplementami, które o wiele gorzej przyswajają się niż składniki odżywcze z dostarczane naturalnym sposobem. Dobrym nawykiem będzie także zastępowanie słonych przekąsek i słodyczy owocami (np. jabłkiem) czy chrupiącą nie gorzej niż chipsy marchewką. Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę niż stałe, dlatego nie należy zapominać o prawidłowej higienie i wizytach u stomatologa.

Dziecko przejmuje nawyki żywieniowe od rodziców.

Do smaków dzieciństwa będzie powracało z sentymentem, a wpojone mu „z mlekiem matki” nawyki żywieniowe będą się za nim ciągnęły przez całe życie. Dlatego nie zapominajmy, jak ważny jest przykład dawany przez rodziców w codziennym życiu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie