Świece zapachowe - sprawdź, czy mogą być szkodliwe dla dziecka?

Pewien bardzo popularny produkt, który każda z nas ma w swoim domu - czy może zaszkodzić dzieciom?
Świece zapachowe - sprawdź, czy mogą być szkodliwe dla dziecka?
fot. istock.com
11.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Mamy w domu mnóstwo produktów, które w założeniu mają sprawiać nam przyjemność, lecz w rzeczywistości mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego dziecka. Domyślasz się o co chodzi?

Czy świece zapachowe są szkodliwe dla dzieci?

#1 Dla nas chwila przyjemności - a dla dziecka?

Nic tak nie potrafi zmienić nastroju pomieszczenia jak wszędzie rozstawione świeczki. Szczególnie te zapachowe, które dodatkowo rozbudzają również zmysł węchu. Okazuje się jednak, że ta przyjemność może nas kosztować zdrowie. A w konsekwencji również – zdrowie naszych pociech.

Świece zapachowe są pełne szkodliwych toksyn!

Odkryto, że zawarte w świecach zapachowych toksyny (tj. formaldehyd, benzen, toluen oraz ftalany) mają negatywny wpływ na nasz organizm. Najniebezpieczniejszym z nich jest rakotwórczy benzen; toulen z kolei odpowiedzialny jest za zawroty głowy, zaburzenia koncentracji oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i odpornościowego. Kancerogenny formaldehyd potrafi doprowadzić do niekontrolowanych krwawień z nosa, kaszlu, obrzęku gardła, a nawet zmian nowotworowych w jamie nosowej.

Czy świece zapachowe są szkodliwe dla dzieci?
fot. istock.com

Warto jednak wspomnieć, że objawy te występują w przypadku nadmiernego korzystania ze świec zapachowych – trzeba by było palić je codziennie godzinami, by one rzeczywiście wystąpiły. Nie zmienia to faktu, że dzieci mają wrażliwszy i bardziej podatny organizm na choroby, dlatego toksyny wydzielające się ze świec – są jeszcze niebezpieczniejsze dla nich niż dla dorosłego.

Oczywiście nie wszystkie świece są toksyczne! Unikaj więc szczególnie tych z wosku parafinowego. Do bezpiecznych należą świeczki wykonane z soi lub wosku pszczelego, które nawet pozytywnie wpływają  na zdrowie. Zwracaj uwagę na ich skład, by wybierać te najlepsze – często te z wosku pszczelego w rzeczywistości mają w sobie jego tylko kilka procent.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie