Jak pielęgnować pępek u noworodka?

Pielęgnacja pępka u noworodka trwa zaledwie chwilę. Nie ma więc powodu, dla którego rodzice mieliby zaniedbać uważanie na kikut pępowinowy.
Jak pielęgnować pępek u noworodka?
fot. istock.com
17.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Kikut pępowiny to fragment pępowiny pozostały po jej przecięciu. W okresie wewnątrzmacicznym pępowina łączy dziecko z łożyskiem, zapewniając mu dopływ tlenu i substancji odżywczych oraz umożliwiając usuwanie produktów przemiany materii w czasie trwania ciąży. Na pępuszek u noworodka zakłada się plastikową zapinkę, którą po dwóch dobach zdejmuje lekarz. Kikut pępowiny zasycha i twardnieje, zmienia kolor z niebieskawego na szary, potem na czarny, aż w końcu odpada.

Pielęgnacja pępka u noworodka

Troska o pępek noworodka i pielęgnacja kikuta pępowinowego to jedna z najważniejszych rzeczy, które wykonują rodzice na samym początku swojej przygody z rodzicielstwem. Wymaga jednak od rodziców wiedzy, mimo że właściwa pielęgnacja pępka jest prosta. Zobacz, jak pielęgnować pępek po odpadnięciu kikuta.

kikut pępowiny
fot. istock.com

Pielęgnacja pępka u noworodka

Przebywanie noworodka z mamą w pierwszych dniach po porodzie zmniejsza ryzyko zakażenia pępka. Podczas bezpośrednich kontaktów mama przekazuje dziecku niechorobotwórczą florę bakteryjną, która zabezpiecza przed zakażeniem pępka. Poza bliskością mamy ważna jest również dezynfekcja pępka u noworodka.

Zobacz więcej: Jaki smoczek dla noworodka i niemowlęcia? Co wybrać i od kiedy używać?

Czym pielęgnować pępek noworodka?

Przynajmniej raz na dzień (choć niektórzy zalecają częściej) przemywaj pępek noworodka zwilżonym w  wodzie czystym gazikiem przeznaczonym do pielęgnacji pępka. Po umyciu dokładnie osusz kikut pępowinowy i zostaw nieosłonięty do wyschnięcia. Odwijaj również brzeg pieluszki, aby odkryć kikut pępowiny. Na rynku dostępne są pieluszki ze specjalnym „okienkiem” na pępek. Higiena pępka noworodka jest  bardzo ważna, lecz pamiętaj, by podczas kąpieli nie zamoczyć pępka.

Czy więc można moczyć pępek noworodka? Nie powinno się, choć można. Ważne, by potem pępek osuszyć i zdezynfekować.

kikut pępowiny
fot. istock.com

Czym smarować pępek noworodka?

Pielęgnacja pępka u noworodka bez spirytusu jest coraz bardziej popularna i polecana przez specjalistów. Nie stosuj więc na kikut i pępek środków odkażających (np. 70% alkoholu etylowego czy fioletu goryczki). Zastosowanie alkoholu na pępek noworodka może nawet przedłużyć czas odpadania kikuta pępowiny. Bez wyraźnego zalecenia położnej nie smaruj kikuta pępowiny żadnym kremem ani maścią, ani też nie zasypuj pudrem.

Pielęgnacja pępka po odpadnięciu kikuta

Specjaliści zalecają, że po odpadnięciu kikuta powinno się pielęgnować pępek tak samo jak dotychczas jeszcze przez przynajmniej trzy dni.

Pamiętaj, że nieodpadnięty kikut pępowiny po ukończeniu 15. doby życia stanowi wskazanie do oceny lekarskiej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie