Jak pobudzić laktację po cesarce?

Zapewne słyszałaś, że po cesarskim cięciu ciężko jest karmić naturalnie, bo w piersiach nie ma mleka...
Jak pobudzić laktację po cesarce?
fot. istock.com
11.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Warto wiedzieć, że laktacja u każdej świeżo upieczonej mamy przebiega nieco inaczej. Tak więc nie nastawiaj się, że będziesz miała jakiś problem, jeśli wiesz, że czeka cię cesarka. Maluszek zaraz po porodzie “ma rezerwy” więc nie martw się, gdy na początku nie masz pokarmu.

Zarówno mamy po naturalnym porodzie, jak i mamy po cesarskim cieciu mogą mieć problemy z przystawieniem maluszka i laktacją. Ale pamiętaj, poród nie jest początkiem laktacji, lecz impulsem do jej wzmożenia. Produkcja mleka rozpoczyna się już w 16. tygodniu ciąży. Bez względu na to, jak urodziłaś, w twoim organizmie zachodzą te same zmiany hormonalne. Usunięcie łożyska z macicy to sygnał dla mózgu, by wystartować z wydzielaniem dużych ilości prolaktyny, odpowiedzialnej za pobudzenie laktacji, a przecież zarówno podczas porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia tak się dzieje, tylko w trochę inny sposób.

Jak pobudzić laktację po cesarce?

Wiele świeżo upieczonych mam myli pierwszy naturalny etap laktacji z brakiem pokarmu. Tymczasem mleko, które kobieta po porodzie ma w piersiach to siara - żółtawy pokarm, który kapie pojedynczymi kropami. Te pierwsze krople są bezcenne dla zdrowia noworodka i co najważniejsze wystarczające, by go nasycić! Często przystawiane dziecko jest w stanie doprowadzić produkcję mleka do właściwego poziomu - dostosowanego do potrzeb dziecka.

Problemy i błędy wpływające niekorzystnie na laktację:

  • sztuczne dokarmianie dziecka lub dopadanie glukozą sprawia, że dziecko ma mniejszą ochotę ssać;
  • dziecko nieprawidłowo ssie - problem może w
  • by karmienie piersią było udane i harmonijne potrzebny jest jak najwcześniejszy kontakt matki i dziecka, nie używaj więc laktatora, by pobudzić laktację.
laktacja po cesarskim cięciu
fot. istock.com

Naturalne karmienie po cesarce

Niezwykle ważne jest, by maluszek został przystawiony do piersi jak najszybciej. Po znieczuleniu podpajęczynówkowym możesz od razu podać pierś dziecku, jeśli wasz stan na to pozwoli. Jednak będzie to o tyle trudne, że nie wolno podnosić głowy przez 12 godzin i należy leżeć płasko. Po znieczuleniu ogólnym pierwsze karmienie może się odbyć po odzyskaniu przytomności i sił przez pacjentkę, a także, gdy z organizmu zniknie środek znieczulający. Najlepiej, gdy pierwsze przystawieni ma miejsce maksymalnie do 6 godzin po porodzie. Pamiętaj jednak, że opóźnienie w rozpoczęciu karmienia piersią wcale nie przekreśla udanego dalszego ciągu.

Zobacz więcej: Kiedy odstawić dziecku butelkę?

Jeśli masz planową cesarkę, przygotuj się do kamienia jeszcze przed porodem. Poszukaj doradcy laktacyjnego, który jeszcze przed porodem może odpowiedzieć na wszelkie pytania, a także wesprze cię po porodzie. W szpitalu domagaj się pomocy w nauce prawidłowego przystawiania do piersi, dowiedz się, czy tam gdzie planujesz rodzić, jest doradca laktacyjny i nie zgadzaj się na dokarmianie dziecka. Przygotuj poduszkę do karmienia, po cesarce łatwiej będzie ci karmić w pozycji z pod pachy. 

Ważne by osoby z twojego najbliższego otoczenia wspierały cię w twoich próbach karmienia. Potrzebny ci będzie spokój i odpoczynek. Dzięki temu w duecie zadziała hormon spokoju i pewności (prolaktyna) oraz hormon poczucia bezpieczeństwa (oksytocyna). A to najlepsza droga do pomyślnego rozpoczęcia laktacji.

Karmienie piersią to próba wytrwałości i cierpliwości każdej mamy. Jeśli od razu się nie udaje i masz wrażenie, że dziecko jest głodne, spróbuj malca karmić po palcu, strzykawką, specjalnym kubeczkiem, ale nadal przystawiaj do piersi. Z pewnością dobry doradca laktacyjny, który będzie mógł się przyjrzeć jak karmisz, da ci wiele cennych wskazówek.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie