Pierwsza kąpiel w dużej wannie może być stresująca dla maluszka - jak osłodzić mu te chwile?

Jak sprawić, by kąpiel w "dużej wannie" była super zabawą? Podpowiadamy!
Pierwsza kąpiel w dużej wannie może być stresująca dla maluszka - jak osłodzić mu te chwile?
fot. istock.com
20.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Pierwsze zanurzenie w dużej wannie może wydawać się przerażające zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Tymczasem, jeśli odpowiednio podejdziesz do tematu może się okazać, że kąpiel w "dorosłej wannie" jest super zabawą nawet dla półrocznego malucha. Przygotowując się do kąpieli, pamiętaj o wskazówkach dotyczących ogólnie kąpieli dziecka. Miej przygotowany ręcznik, szampon, mydło i inne przybory, tak byś wszystko miała w zasięgu ręki. 

Więcej o kąpieli maluszka przeczytasz tutaj!

 Decyzję o zamianie dziecięcej wanienki na wannę, podejmij dopiero gdy maluch pewnie siedzi. A jeśli maluch siedzi już pewnie zapewnij dziecku bezpieczne miejsce do siedzenia i koniecznie kup specjalną antypoślizgową matę. Możesz również rozważyć zakup krzesełka kąpielowego. Jednak wielu ekspertów nie jest przekonanych do takiego "wsparcia" w wannie.

Jak sprawić, by kąpiel w "dużej wannie" była super zabawą?

Kilka dni przed wielkim dniem zacznij kąpać dziecko w wanience wstawionej do wanny (jeśli do tej pory tak nie robiłaś). Spróbuj "kąpieli na sucho". Wyłóż wannę ręcznikami i spróbuj wsadzić dziecko, daj mu do zabawy mnóstwo zabawek. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do otoczenia, zanim napuścisz wodę. Jeśli w łazience jest ciepło, pozwól maluchowi na zabawę na golaska. Jednak jeśli maluch nie lubi być bez ubrania, nie zmuszaj do tego. Mimo że w wannie nie ma wody, nie pozostawiaj dziecka samego nawet na chwilę.

Kąpiel dziecka

fot. istock.com

Pamiętaj - kąpiel może być świetną zabawą!

Zorganizuj kąpiel pokazową dla lali. Niech ktoś otrzyma dziecko a ty pokaz na jakiejś zabawce jak się kąpie w wannie. Opowiadaj, co się dzieje i postaraj się, by wyglądało na to, że kąpiel w dużej wanie to świetna zabawa. Nie zraź dziecka. Maluchy nie lubią zimna, gdy będzie zbyt zimno w pomieszczeniu lub woda będzie zbyt chłodna, kąpiel może zacząć się kojarzyć z czymś nieprzyjemnym. Pamiętaj, najpierw przygotuj wszystko, włącznie z wodą w wannie, a dopiero rozbieraj dziecko. Pod ręka miej duży ręcznik z kapturem, w który owiniesz dziecko zaraz po kąpieli.

Przygotuj mnóstwo zabawek, a może nawet jakieś nowe na tę okazję? Duża wanna i dużo zabawek to może być świetna zabawa, nawet gdy maluch nie przepada za kąpielą. Pamiętaj, by właściwie zadbać o czystość zabawek.

Zobacz więcej: Tradycyjne sposoby pielęgnacji niemowląt odchodzą do lamusa? Okazuje się, że nie!

Pozwól dziecku chlapać, ale sama nie chlap na dziecko. To świetna zabawa, która pokazuje dziecku, że kąpiel jest fajna. Jednak niewinne chlapnięcie dziecka może je zrazić, tak więc uważaj.

Wspólna kąpiel? Jeśli maluch bardzo protestuje, spróbuj wspólnej kąpieli. Kiedy maluch przyzwyczai się, spróbuj ponownie wsadzić dziecko do wanny. Wspólna kąpiel może być też rozwiązaniem dla rodziców, który mają głęboki brodzik. Wysokie ścianki i drzwi od prysznica mogą przerażać dziecko. Zacznijcie od wspólnych prysznica na stojąco.

Pamiętaj, by nie kąpać dziecka zaraz po jedzeniu lub gdy jest bardzo głodne. Gwałtowne ruchy mogą wywołać wymioty, a głód zniecierpliwienie.

Nie wyciągaj korka przed wyjęciem dziecka. Znikająca woda, chłód i odgłos spływającej wody mogą się przestraszyć dziecko.

Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość, maluch kiedyś nauczy się kąpieli w dużej wannie. Pamiętaj jednak, że do tej pory poznał tylko swoją małą wanienkę i musi się oswoić ze zmianami. Pozwól dziecku, by zrobiło to we własnym tempie. Pamiętaj, by z dzieckiem być ZAWSZE przy kąpieli. Dziecko przynajmniej do piątego roku życia potrzebuje nieustannej opieki dorosłego. Niestety aż 55% przypadków utonięć niemowląt, to utonięcia w wannach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie